Artemis

Akurat
2017-11-22
2017-11-22
Radosław Madejski
kolonizacja Księżyca księżycowe miasto ekonomia księżycowa przestępczość przemyt spisek mafia
Inne

Okładka książki Forward. Stories of Tomorrow Blake Crouch, Nora K. Jemisin, Veronica Roth, Amor Towles, Paul Tremblay, Andy Weir
Ocena 0,0
Forward. Stori... Blake Crouch, Nora ...
Okładka książki Cheshire Crossing Sarah Andersen, Andy Weir
Ocena 7,0
Cheshire Crossing Sarah Andersen, And...

Oficjalne recenzje i

Bolesny upadek na… księżyc

Link do recenzji

436 2 9

Nie jest to Marsjanin, który moim zdaniem był o wiele lepiej językowo napisany, chociaż książka nadal bardzo ciekawa i wciągająca. Trochę zbyt krótka i myślę że spokojnie można byłoby rozwinąć niektóre wątki. Mimo tego warta przeczytania.

Prosta sensacja bez fajerwerków. Ciekawe tło opowieści, która odbywa się na księżycu, gdzie powplatano kilka ciekawych faktów naukowych, wątek miłosny i sensacyjny. Wszystko trochę grubymi nićmi szyte, jednak czyta się dobrze.
Lektura na odstresowanie po męczącym dniu.

Lektura na odstresowanie po męczącym dniu.

Większość recenzji tej pozycji odnosi się do poprzedniej książki autora, uważanej za arcydzieło. Osobiście nie doświadczyłem jej geniuszu, dlatego mam ten przywilej wypowiadania się na temat „Artemis” tylko i wyłącznie bazując na jej treści, nie uwzględniając sukcesu poprzednika.
Podchodziłem do lektury tej książki dwukrotnie. Z początku uderzyła mnie prymitywność głównej bohaterki i porzuciłem czytanie przez jej manierę i język jakim się posługiwała.
Po drugim podejściu przebrnąłem przez pierwszy etap zniesmaczenia, aż doszedłem do fabuły, która mimo wszystko jest dosyć interesująca i moim zdaniem została ciekawie (choć nieco naiwnie) poprowadzona.
Nie mogę się przyczepić do ewentualnych nieścisłości na tle naukowym czy technicznym, z powodu braku wystarczającej wiedzy, natomiast język użyty do opisania pewnych zjawisk mających miejsce w tamtejszej rzeczywistości sprawiał wrażenie profesjonalnego i dodawał treści (niekiedy trywialnej) odrobinę powagi. Na duży plus rzutuje graficzne przedstawienie lokalizacji, o których w „Artemis” jest mowa.
Niestety muszę ponarzekać na główną postać książki. Zwłaszcza na jej komentarze, w głównej mierze aroganckie przez co mocno irytujące. Zarówno to, jak i jej dosłowna głupota momentami powodowały, że lektura była męcząca. Dodatkowo przerysowane postaci i ich nielogiczne pobudki do pewnych posunięć działają mocno na niekorzyść „Artemis”.
Jednakże autor potrafił niekiedy zagrać na uczuciach i spowodować u mnie takie stany emocjonalne jak strach, stres czy smutek. Dla mnie jest to dobry znak i mimo, że prawdopodobnie nie zapadnie mi ta pozycja mocno w pamięci to nie uważam, że czytanie jej było czasem straconym.

Tym razem Andy mnie rozczarował. Podstawy naukowe jak zwykle nienaganne, ale fabuła mocno przeciętna, a wręcz nudna.

Fajna lekka wciągająca pozycja, w której sprawdzają się Prawa Murphy'ego - na pewno czegoś nie przewidzieliśmy, o czymś zapomniano itp. Można odnieść też trochę wrażenie, ze ta książka to pochwała nieodpowiedzialności i lekkomyślności. Zakończenie, mnie jednak rozczarowało. Liczyłem na piękną katastrofę, a zakończyło się "jak zawsze"

Nie tak dobra jak poprzednia i następna ale ujdzie

Nie tak dobra jak poprzednia i następna ale ujdzie

Niewątpliwie najsłabsza książka Wiera według mnie. Głowna postać tak irytując i irracjonalna, że aż nierealna. Na plus na pewno wizja księżycowego miasta. Tutaj jak zawsze Andy nie zawodzi.

Jestem pozytywnie zaskoczony tą pozycją i zdziwiony niskawą oceną. Jest inna niż pozostałe pozycje autora, bardziej sensacyjno-przygodowa ale odczytuję to jako zaletę. Książkę jest bardzo wciągająca, pełna wartkiej akcji z ciekawie stworzonym światem i bohaterami którym chce się kibicować. Czyta się przyjemnie i szybko. Zdecydowanie polecam.

Artemis mogłaby być świetną książką ale coś poszło nie tak i jest po prostu dobra. Nie wiem co ja mam z tym autorem ale to już druga jego książka przez którą czuję się zmieszana. Z jednej strony dobre science fiction i ciekawie wykreowany świat, a z drugiej ciągle czegoś brakuje.

Akcja jest wartka, główną postać da się lubić, a fabuła jest w porządku. Jak komuś podobał się Marsjanin i Projekt Hail Mary to i ta pozycja przypadnie mu do gustu. Mnie osobiście lekko zawiodła, ponieważ liczyłam, że będzie to książka bliższa Marsjaninowi.

Książka słabsza od Marsjanina, ale również bardzo dobra. Bardzo ciekawa wizja przyszłości, nietuzinkowa fabuła, różnorodność postaci to nie jedyne walory tej powieści. Uwagę zwraca też wiedza naukowa autora (chociaż po lekturze Marsjanina nie powinno to zaskakiwać). Mimo, iż książka nie jest nowatorska czy jakaś zaskakująca to od pierwszych stron wciąga. Jednym słowem bardzo dobre SF.

Video

Video