Patronat LC
Andy Weir Wydawnictwo: Akurat fantastyka, fantasy, science fiction
Radosław Madejski
Akurat
kolonizacja Księżyca księżycowe miasto ekonomia księżycowa przestępczość przemyt spisek mafia
fantastyka, fantasy, science fiction
Radosław Madejski
Inne

Oficjalne recenzje i

Bolesny upadek na… księżyc

[ 28 ] Link do recenzji

Nic oryginalnego, nic odkrywczego, jedna z książek "przeczytaj - zapomnij". Ale jednocześnie całkiem przyjemna w odbiorze, dobrze napisana, przedstawiająca dość "namacalną" wizję, jak mogłoby wyglądać pierwsze miasto na księżycu.

Jestem bardzo zdziwiony ocenami tej książki, moim zdaniem należy się jej zdecydowanie więcej gwiazdek. Jest świetnie napisana, Andy Weir jak zwykle przyłożył się do szczegółów a historia cały czas trzymała w napięciu, szczególnie pod koniec

Lekkie SF z dużą dozą akcji. Mam wrażenie, że zdecydowanie bardziej podobał mi się sama cywilizacja zamieszkująca księżyc niż historia, którą chciał opowiedzieć autor. Wszystkie opisy miasta, procesów związanych z umożliwieniem tam życia oraz jego funkcjonowanie są świetne. Kilkukrotnie odniosłem wrażenie, że autor nie do końca potrafił poprowadzić narracji z perspektywy...

Mam bardzo mieszane uczucia co do tej książki. Z jednej strony, świetnie napisana, wciągająca i trzymająca w napięciu. Autor ma niesamowitą wiedzę, jeśli chodzi o fizykę i kosmos, a przekazuje ją w taki sposób, że nawet laik jest w stanie podążać za jego tokiem myślenia. To jest ogromny plus tej książki, zgrabna akcja i wciągająca fabuła.
Z drugiej jednak strony, bohaterką...

Niezwykle trzymająca w napięciu, wartka akcja, świetni bohaterowie, przekonująco nakreślona fabuła. Aż dziwne, że "Artemis" nie powtórzył sukcesu "Marsjanina".

Po bardzo udanym i ciekawym "Marsjaninie" autor zabiera nas w podróż na Księżyc.
Główna bohaterka, Jazz, jest przeciętną mieszkanką miasta wybudowanego na naszym satelicie. Nie zarabia dużo, ma długi, nudne życie. Jej życie zmienia pewna propozycja, która ma zrobić z niej pospolitego przestępcę, a na nią samą ściągnąć mnóstwo problemów, wraz z zagrożeniem życia.
Wynudziła...

Zacznę od tego, że tematyka science fiction w ogle mnie nie interesuje i Artemis to pierwsza książka o tej tematyce od dobrych parunastu lat którą przeczytałam.
Muszę przyznać, że jestem bardzo pozytywnie zaskoczona. Książka naprawdę ciekawa, co za tym idzie zrozumiała. Wizja miasta na Księżycu jest bardzo składnie opisana, akcja też jest wciągająca a bohaterowie może nie...

Artemis. Miasto na Księżycu. Opisane uczciwie. Wiemy jak wygląda. Wiemy jak i z czego żyją tu ludzie. Dobre tło. Bohaterowie dynamiczni, posługujący się nieformalnym językiem, trochę łobuzy, dążą do osiągnięcia stabilizacji, niekoniecznie w legalny sposób. Głównej bohaterki książki, Jazz, nie lubię, ale też nie muszę. Jednak moja do niej niechęć wpływa na ocenę książki....

Na półkach: , , , , ,

Książkę kupiłam na wakacje, by wygodnie wylegiwać się na leżaczku i słuchać szum fal. Miała być lekkim "odmóżdżaczem" i w tej roli idealnie się sprawdziła. Czytało się ją bardzo przyjemnie i szybko, za szybko, bohaterowie fajnie wykreowani, akcja raz czy dwa mnie zaskoczyła (pozytywnie!). Autor ma bardzo przyjemny i lekki styl pisania, idealny na wypoczynek, bo można łatwo...

Jeśli porównujemy to do "Marsjanina", to pierwsza książka Weira wygrywa w przedbiegach. Lecz jeśli podejdziemy do tego inaczej, to naprawdę historia jest dobra, fajnie się czyta, szybko się czyta, jest po prostu spoko. Ale mimo wszystko i tak czegoś brakuje, zakończenie jest takie..., nie wiem..., zbyt łatwe.

Dyskusje

1 412