Bunt

Okładka książki Bunt B.V. Larson
Okładka książki Bunt
B.V. Larson Wydawnictwo: Drageus Publishing House Cykl: Star Force (tom 3) fantasy, science fiction
Star Force (tom 3)
Drageus Publishing House
2017-05-25
2017-05-25
Paweł Dembowski
Bunt Larson Star Force

Po świetnym pierwszym tomie, drugi poszedł w militarno-polityczne tony, trzeci bardziej w wojenno-etyczne. Nadal dobra seria, choć już mniej intryguje niż początek, ale czyta się bardzo dobrze.

Głupotą w tej książce jak i całym cyklu są jacyś cywile, którzy nie chcą oddać władzy prawdziwym wojskowym. Przez co tysiącami ginie ludzi pod ich dowództwem. Książka ogólnie mało logiczna dużo błędów logicznych i głupie postawy bohaterów.

Pierwszą część przeczytałam z zainteresowaniem, drugą siłą rozpędu, a przy trzeciej zgrzytałam zębami. Geniusz głównego bohatera i jego samozachwyt jest nie do zniesienia. Nie wiem, czy to kwestia przekładu, ale w książce pojawiają się też wciąż te same sformuowania. Wisienką na torcie jest to,  że połowa tej książki to opis bezmyślnego strzelania laserkami. Więcej po książki z tej serii nie sięgnę.

To jest po prostu słabe. Zajebistość głównego bohatera posunięta do granic absurdu, cała reszta to tło i to bardzo mdłe tło. Fabuła w skrócie to JA wymyśliłem, JA zrobiłem, JA wszystkich uratowałem ... JA...JA...JA...

W am raz na jeden dzień pandemii (ortopeda od kręgów szyjnych już na mnie czeka)

Trochę lepsza niż część druga, ale cały czas jest to książka, przy czytaniu której nie można zwalniać - bo wtedy dotrze do nas, jak bardzo jest to bez sensu.

Jednak czasami ma się ochotę na takie klimaty - w takiej sytuacji może się sprawdzić.

Autor lekko rozszerzył świat akcji, dodał nowe 'mechaniki'. Co ciekawe nie przygotował głębszych podwalin pod tom czwarty, ale z pewnością wyobraźni mu nie zabraknie.

Pierwsze dwie odsłony cyklu Star Force B.V. Larsona może specjalnie „szału nie kręciły”, ale słuchało mi się je na tyle przyjemnie, iż postanowiłam kontynuować przygodę z tą serią i sięgnęłam po jej trzecią odsłonę pod tytułem Bunt.

Walka w imię cudzych celów…
"Trwa wielka międzygwiezdna wojna między istotami żywymi i maszynami. Siły Gwiezdne znalazły się po stronie maszyn – ale na jak długo?
Trzeci tom serii przynosi punkt zwrotny dla Kyle Riggsa i jego gwiezdnych marines. Jasne staje się, w jaki rodzaj wojny wplątała się Ziemia. Na łasce makrosów, ludzie muszą walczyć przeciwko nowym, najróżniejszym rasom obcych, zarówno takim, które zasługują na zagładę, jak i takim, które bronią się przed najeźdźcą. Sytuacja robi się śmiertelnie poważna."

Jest akcja, jest impreza. ;)
Po drugiej lekko niemrawiej odsłonie cyklu trójeczka troszkę „przyspieszyła” i zrobiła się nieco bardziej interesująca.

Choć muszę przyznać, iż historia oraz jej rozwinięcie coraz bardziej przypominają mi takie rasowe filmy klasy B, a Kyle Riggs wyrasta na kosmicznego MacGyvera, który z nanitów potrafi zrobić dosłownie wszystko. Do tego gość jest prawdziwym bohaterem, który całkiem nieźle balansuje otrzymane zadania. Z jednej strony spełnia „zachcianki” makrosów i walczy przeciwko nowym rasom, a z drugiej kombinuje jak bez uszczerbku dla Ziemi, wyplątać się z tego niekorzystnego układu. I muszę przyznać, że to kombinowanie wychodzi mu całkiem zjadliwie.

Dla mnie jednak najważniejsze w tej odsłonie okazało się odsunięcie na drugi, a nawet trzeci plan nimfomanki Sandry. Akcja przestała toczyć się wokół tego kontrowersyjnego „wątku miłosnego”, a na pierwszy plan powróciła dynamika, klimat i to, co tygryski lubią najbardziej, czyli nowe światy i zamieszkujące je rasy wraz z opisami. No i jeszcze, ta „wisienka na torcie”, czyli nowy robocik z zaawansowaną sztuczną inteligencją.

Podsumowując. Bunt B.V. Larsona, mimo iż nie skupia się na psychologicznym rozwoju postaci i często opiera się na znanych schematach, to jednak jest całkiem niezłym kosmicznym czytadłem, przy którym można miło spędzić czas. Jeżeli macie ochotę właśnie na taki rodzaj kosmicznej przygody, to seria powinna Wam się spodobać. Jeżeli zaś postacie i ich rozwój są dla Was istotne, to lepiej trzymajcie się od tej serii z daleka. ;)

Walka w imię cudzych celów…

Wspaniały III tom mojej ulubionej serii. Autor po raz kolejny miło mnie zaskoczył. Jestem bardzo zadowolony. Wspaniały i fascynujący tom mojego ulubionego cyklu książkowego.
Polecam

Polecam

Tom III, tak jak pozostałe wcześniejsze. Strata czasu. Jedyna atrakcyjna część tej serii to ilustracje na okładkach.

Po takim sobie pierwszym i w miarę poprawnym drugim jest trzeci jeszcze lepszy. Dość ciekawe pomysły, widac postęp, ogólnie z tomu na tom coraz lepiej.

• Audiobooki

Dodaj cytat z książki Bunt