Perfekcyjna niedoskonałość

Jacek Dukaj Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Progres (tom 1) fantastyka, fantasy, science fiction
2008-10-30
fantastyka, fantasy, science fiction
2008-10-30
Nagroda Zajdla - zwycięzca
1912 ocen 185 opinii

Okładka książki Wizje alternatywne Jacek Dukaj, Jacek Piekara, Jarosław Grzędowicz, Eugeniusz Dębski, Maja Lidia Kossakowska, Andrzej Sapkowski, Andrzej Ziemiański, Rafał A. Ziemkiewicz, Krzysztof Kochański, Jacek Sobota, Marek Oramus, Andrzej Zimniak, Andrzej Drzewiński, Jacek Inglot, Marek S. Huberath, Wojciech Szyda, Maciej Żerdziński, Mirosław Piotr Jabłoński
6,9
Wizje alternat... Jacek Dukaj, Jacek ...
Okładka książki Inne światy Jacek Dukaj, Anna Kańtoch, Robert J. Szmidt, Łukasz Orbitowski, Jakub Żulczyk, Sylwia Chutnik, Aleksandra Zielińska, Jakub Małecki, Aneta Jadowska, Remigiusz Mróz
6,7
Inne światy Jacek Dukaj, Anna K...
Okładka książki Ojciec Jacek Dukaj, Wit Szostak, Michał Witkowski, Łukasz Orbitowski, Jakub Małecki, Ziemowit Szczerek, Andrzej Muszyński, Michał Cichy, Wojciech Engelking
6,7
Ojciec Jacek Dukaj, Wit Sz...

1912 ocen

Dawno nie miałem do czynienia z książką, która byłaby tak trudna w ocenie i której lektura byłaby naprzemiennie graniczącą z niezrozumieniem nudą, do której muszę z obowiązku się przymusić, a jednocześnie angażującym, wzbudzającym podziw względem autora, arcydziełem gatunku sci-fi i to w pełnym tego słowa znaczeniu. Dopiero pod sam koniec powieści doszedłem do wniosku, że...

Chciałbym bronić Dukaja (do dziś jestem pod zachwytem 'Lodu', a minęło parę dobrych lat). Niestety, czasami potrafi być męczący... Nie dałem dokończyć, czułem się jak czytając książkę od fizyki :(
Kiedyś będzie drugie podejście.

Polecam tę książkę wszystkim fanom nieoczywistej science-fiction. Dukaj rzuca czytelnika na głęboką wodę swoich neologizmów i skomplikowanego świata nowych technologii, a nawet i gramatyki.

Mój egzemplarz pożyczyłem przyjacielowi, który z kolei zostawił go na jednym z lotnisk Hiszpanii - mam nadzieję, że trafi tam na zaciekawionego czytelnika, a nie do pojemnika na papier ;D

[tbc]
byłoby 9/10, gdybym wiedział, że zakończenie nie jest tylko sequel-baitowaniem

Dobrze byłoby powtórzyć jej lekturę. Wydaje mi się, że zrozumiałem trochę za mało.

Dla osób parających się szeroko pojętą fizyką, czy to zawodowo, czy hobbystycznie, "Perfekcyjna niedoskonałość" będzie prawdziwą gratką i ucztą czytelniczą. Dla tych, którzy od wszelkich nauk ścisłych dostają bólu głowy i/lub skrętu kiszek, ta powieść będzie niezjadliwa, wręcz nie do przejścia. Całe szczęście, że zaliczam się do tego pierwszego grona :)

O czym jest...

No więc plan jest taki, że jak tylko się da, przepisuję się na matrycę :).
Świetna książka, chyba moja druga ulubiona po Innych pieśniach, mądra, bo nie po to ma się talent, żeby się rozmieniać na drobne. Bo sztafaż jak zwykle genialny i, no sorry, on będzie zawsze przyciągał do Dukaja.Jak się ma w głowie fontannę ze światami to trzeba to wziąć na klatę. Ale ja mam...

No i dokonało się. Ta niemal pięcioletnie przygoda z Dukajem dobiegła końca. "Perfekcyjna niedoskonałość" była ostatnią powieścią, tego autora której jeszcze nie czytałem, a dziś, po ceremonialnym powtórzeniu sobie ostatnich słów, mogę powiedzieć, że poznałem cały dorobek Krakowskiego Mistrza Sf. Po ogromnym zachwycie nad "Lodem" i późniejszych konfrontacjach z kolejnymi...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jest to pierwsza książka Dukaja, jaką przeczytałem. Cóż, pan Dukaj ma wielką wyobraźnię i sporą wiedzę - książka zrobiła na mnie naprawdę duże wrażenie. Świat przez niego stworzony jest poziom, a nawet dwa, wyżej od tego, co znałem z innych sci-fi.

Na tyle okładki było napisane, że po skończeniu książki chce się ją od razu przeczytać drugi raz - prawda ;) Myślę, że...

Tak jak już pisałam, może się nie znam na literaturze gatunkowej, ale dla mnie rewelacja! Świetna książka

Dyskusje

2 757