Szczęści@ry

Okładka książki Szczęści@ry Agnieszka Jeż, Paulina Płatkowska
Okładka książki Szczęści@ry
Agnieszka JeżPaulina Płatkowska Wydawnictwo: Edipresse literatura obyczajowa, romans
Edipresse
2017-03-29
2017-03-29

Mam mieszane uczucia. W sumie czyta się fajnie i historia ciekawi i wciąga, ale jednocześnie wszystko kręci się wokół ciąży i dzieci. Biorąc pod uwagę, że cała książka składa się z "maili", robi się nierealnie lub po prostu sztucznie. Nikt nie pisze tak wiadomości, szczególnie, że bohaterki rozmawiały też ze sobą przez telefon i widywały się. Kto normalny opisuje co się działo na spotkaniu, tej osobie z którą się spotkał w mailu?!

Momentami drażniła i nudziła mnie ta książka okropnie. Ale suma summarum była optymistyczna i przyjemna. Życzę każdej kobiecie mieć taką przyjaciółkę jak bohaterki. I sobie też.

Pełna humoru książka o codziennym życiu i niecodziennych wydarzeniach ;)

Pełna humoru książka o codziennym życiu i niecodziennych wydarzeniach ;)

Malina i Jagoda to siostry bliźniaczki,które wrescie mają swe wymarzone życie.
Po całych burzliwych wydarzeniach,śmiałych planach i ważnych decyzjach mają powody do błogiego,węwnętrznego spokoju.
Każda z nich ma udane,szczęśliwe życia,mają ukochanego u boku swego mężczyznę,wspaniały dom,dobrą pracę,a także zasięgu przyjaciółkę emaila.
Historia ładna,fabuła bardzo dobra,wartka akcja i pozytywne,wspaniałe dziewczyny.
Wspaniała,poruszająca i fajna książka,zachwycona jestem tą powieścią,autorki napisały cinkawie i ładnie swą książkę.

Malina i Jagoda to siostry bliźniaczki,które wrescie mają swe wymarzone życie.
Historia ładna,fabuła bardzo...

hmm.. książka ukazująca siłę i wartość prawdziwej przyjaźni i miłości a przede wszystkim - ukazująca, że wszystko można zacząć od nowa, nieważne w jakim wieku i z jakim "bagażem"...

"Szczęściary" to powieść autorstwa Agnieszki Jeż i Pauliny Płatkowskiej znanych z powieści "Nie oddam szczęścia walkowerem". Dwie dojrzałe kobiety - Magda i Jagoda - kontaktują się ze sobą za pośrednictwem poczty elektronicznej. Opisują swoje codzienne zmartwienia i troski, wzloty i upadki oraz różne wydarzenia...
W moim odczuciu jest to powieść dosyć interesująca. Jak się okazuje codzienne życie również może obfitować w niespodzianki ( czasem przykre a czasem przyjemne ).Zamiast przejaskrawionych czy dramatycznych wydarzeń otrzymujemy odpowiednią "dawkę" wiadomości ze zwyczajnego życia Magdy i Jagody, które na co dzień zajmują się pracą i rodziną. Powieść warta uwagi.

Cała opinia na stronie: https://moichksiazekswiat.pl/szczesciary

W moim odczuciu jest to powieść dosyć interesująca. Jak się...

Ekspertki od życia, zawodowo doradzają ludziom oraz sobie wzajemnie. Malina i Jagoda, przyjaciółki od lat. Łączy je wspólna praca, pasje oraz poglądy. Rozumieją się bez słów, mimo to praktycznie codziennie piszą do siebie maile. Długie, szczegółowe i osobiste. Można by rzec, że piszą wspólny pamiętnik. Obie są po przejściach, jednak takich, które same sobie zgotowały. Dwie około trzydziestoletnie kobiety, rozwódki z dziećmi. Wchodzą w życie nowym krokiem, z rozmachem i bez rozglądania się na boki. Nie biorą życia takim jakim ono jest. Oczekując czegoś więcej, stawiają zawsze wszystko na szali. Czy nie są czasem ryzykantkami? Otóż są, szalone i nieopamiętane, w pogoni za szczęściem przeszły długą drogę, czy im się to opłacało?

Jagoda i Malina poukładały sobie w głowach szczegółowe plany na przyszłość. Podobno kto nie ryzykuje, ten nie ma. Czy jak się złapało szczęście, to czy można pozwolić je puścić wolno? Czy jednak życie ma inne plany dla tych kobiet i przyniesie im nieoczekiwany zwrot akcji?

Wszystkiego i wiele więcej dowiecie się z książki, którą się bardzo szybko i lekko czyta. Lektura dla samej przyjemności i pogody ducha, odpręża i jest sprawcą wyidealizowanego uśmiechu na twarzy.

W powieści pada określenie "spisałyśmy pamiętnik", które idealnie obrazuje wymianę mailową kobiet, którą obserwujemy. Przyjaciółki dzielą się swoimi przemyśleniami, dylematami, opowiadają o swoim codziennym życiu. Mimo iż nie mieszkają od siebie daleko, ich kontakt pozostaje w dużej mierze internetowy.
Muszę przyznać autorce, że miała świetny pomysł na książkę i bardzo dobrze, że ją napisała. Wątek przyjaźni, który bym określiła jako główny, pokazuje nam, że codzienne i szare życie nie zawsze pozwala nam wygospodarować czas na kawę u psiapsiółki. Po całym dniu w pracy, po uganianiu się za dziećmi oraz dogadzaniu partnerowi, dobrze jest usiąść i napisać (oraz odczytać) parę słów do osoby, która dobrze nas rozumie. Która czeka na dobrą radę tak samo jak my i tak samo jak my nie zamierza owijać w bawełnę. Szczere słowo od przyjaciółki cenne jak diament z gonitwie życia.

Czy jesteście ciekawi jakie niespodzianki spotkają Malinę i Jagodę oraz czy szczęście przybierze nieoczekiwany zwrot akcji, i nie odwróci się od nich? Czy awanse w pracy nie poróżnią dziewczyn oraz czy siła kobiecej lojalności i przyjaźni przetrwa wszystko? Jedno mogę Wam zdradzić, jest to idealna książka na prezent dla koleżanki/przyjaciółki. Jak ja bym taką dostała, to bym się bardzo ucieszyła. Jestem w stanie nawet uwierzyć, że historia Agnieszki Jeż i Pauliny Płatkowskiej jest prawdziwą wymianą mailową, którą spot ekranu komputera przeistoczono na papier.

Bardzo fajna, współczesna literatura, napisana w dość ciekawej formie e-maili. Dwie długoletnie przyjaciółki, które postanowiły pisać do siebie listy - w tym przypadku elektroniczne. Opisują wydarzenia z własnego życia, a w ich przypadku jest co opisywać! rewolucja goni rewolucję, życie płata figle, emocji jest co nie miara. Pisanie sprawiało im frajdę, a także ucieczkę od codzienności. Zaszywanie się przy laptopie na kilka minut dawały im pewne ukojenie, a możliwość wygadania (lub może bardziej wypisania) się najlepszej przyjaciółce działało na obie panie odprężająco. Dzięki temu mogły być na bieżąco w życiu tej drugiej, mogły doradzić, pomóc, wygadać się, zrzucić przygniatający ciężar dylematów, pochwalić się lub po prostu być.

Czyta się na pewno inaczej, co nie znaczy, że gorzej. Do mnie taka forma, a przede wszystkim przekazywana treść, jak najbardziej trafiła. Bardzo realny obraz życia codziennego młodych małżeństw, a także sfer prywatnych i zawodowych. Perypetie dziewczyn działały na mnie emocjonująco pod każdym względem, a ich życiowe rozterki, problemy czy też chwile błogiej radości chłonęłam z wielkim zaciekawieniem. Fakt, że obie w tym samym czasie postanowiły zacząć swoje życie od nowa dodał tylko ciekawości całej powieści. Udowodniły sobie i nam, że szczęście jest na wyciągnięcie ręki, że trzeba cieszyć się z tego co się ma, czerpać radość z życia i podążać za własnymi marzeniami. Bo wszystko jest możliwe.

Chłonęłam ich "listy" jak gąbka, ciekawa co wydarzy się dalej. Polubiłam obie bohaterki. A ich przyjaźń jest co najmniej do pozazdroszczenia.

Rok temu Agnieszka Jeż i Paulina Płatkowska wydały swoją pierwszą książkę pod tytułem "Nie oddam szczęścia walkowerem". Była to opowieść o dwóch przyjaciółkach ze szkolnej ławki, których znajomość lekko osłabła, ale po przypadkowym spotkaniu dziewczyny postanawiają ją odnowić. Piszą do siebie e-maile, co kojarzyło mi się wtedy z książką Cecelii Ahern "Love Rosie". Choć tytuł sam w sobie do tej pory mi się nie podoba (chodzi o ten nieszczęsny "walkower"),to książkę czytało mi się świetnie, a nawet trafiła do folderu "ulubione". Dziś zastanawiam się dlaczego z drugim tomem nie było tak samo. Dlaczego "Szczęściary" tak mnie rozczarowały? Posłuchajcie.

"Przygody" Jagody i Maliny zaczynają się tym razem od happy endu. Wszystko w ich życiu układa się pomyślnie i obie starają się cieszyć i celebrować swoje szczęście. Autorki znów zaserwowały czytelnikom historię w formie e-maili, aczkolwiek myślę, że tym razem nie miało to sensu. Wiadomości pisane przez przyjaciółki są długie, rozwlekłe, pisane językiem ładnym, ale górnolotnym i niezwykle pompatycznym. Wyszło więc bardzo nienaturalnie i powiało nudą. Myślę, że można było wprowadzić coś nowego, na przykład kontakt w formie SMS-ów, przeplatany z normalną narracją. Wydaje mi się, że Pani Agnieszka i Pani Paulina piszą tak z racji wykonywanego przez siebie zawodu (filolożka i kulturoznawczyni),ale mogły nadać swoim bohaterkom trochę iskry i trochę luzu. Tym razem bardzo mi tego zabrakło.

Kolejnym minusem jest wątek, w którym to bohaterki wyśmiewają się z imion Adrian i Alan oraz toczą e-mailowe dysputy, jak można tak brzydko nazwać dzieci. Powiem szczerze, że nie wiem jak to skomentować. Po pierwsze imiona są sprawą indywidualną, a po drugie autorki nazwały dzieci swoich bohaterek równie śmiesznie, a mianowicie Jeremek, Matyldzia i Irenka. Drogie autorki, wyobraźcie sobie teraz, że po Waszą książkę sięga mama Adrianka bądź Alanka... Gwarantuję, że po lekturze na pewno nie sięgną po żadną Waszą powieść. Generalnie wątek chłopców był fajny, ożywczy, ale komentowanie imion to zupełnie niepotrzebna kwestia.

Okładkowe porównanie do Bridget Jones jest dla mnie kompletnie nietrafione. Wszak Bridget to ikona, osoba niezwykle wesoła, spontaniczna, nieperfekcyjna i popełniająca gafę za gafą. Malina i Jagoda w tym tomie na pewno jej nie przypominają. Jagoda jest wyciszona, refleksyjna, spokojna, a Malina może faktycznie ma w sobie coś z Bridget, ale dosłownie odrobinkę.

Reasumując, "Szczęściary" jako całość są w porządku, ale moim zdaniem autorki powinny poprzestać na jednym tomie. Nie odradzam, ale też szczególnie nie polecam. Spodoba się osobom szukającym spokojnej, miłej, sielankowej historii. Spodoba się osobom lubującym się w kwiecistym, patetycznym języku. Dla mnie niestety była to strata czasu, który w chwili obecnej, przy malutkim dziecku, jest dla mnie na wagę złota.

Po ostatnich burzliwych wydarzeniach Malinie oraz Jagodzie w końcu udało się zawalczyć o swoje szczęście oraz spełnić swoje marzenia. W życiu obu kobiet zaszło wiele zmian oraz ważnych decyzji, które w końcu umożliwiły im uwolnienie się od niezdrowych oraz pozbawionych szczęścia związków oraz rozpoczęcia nowego życia u boku wspierających oraz kochających partnerów. Ich sielanka nie trwa jednak zbyt długo, ponieważ na horyzoncie po raz kolejny kłębią się burzowe chmury, które zwiastują same kłopoty. Zarówno Malina jak i Jagoda ponownie będą musiały stawić czoła nowym przeciwnościom losu oraz zmierzyć się z najróżniejszymi wyzwaniami, które mogą zburzyć wszystko, na co kobiety tak ciężko pracowały. Czy przyjaciółkom i tym razem uda się wyjść z opresji obronną ręką?

„Czasem jest tak, że układamy sobie w głowach mniej lub bardziej szczegółowy plan przyszłości. Wyobrażenie, jak będzie wyglądał wyczekiwany dzień lub zdarzenie […]. Wydaje mi się to ważne, bo czy bez tych wyobrażeń mielibyśmy siłę napędową, żeby w ogóle jechać na urlop, iść na randkę, czy spędzić wiele godzin na sprzątaniu i w kuchni w imię świątecznego nastroju? Ta siła napędowa to nadzieja.”

Wszystko wskazywało wcześniej na to, że Malinie oraz Jagodzie udało się w końcu zaprowadzić porządek w ich życiu oraz zaznać upragnionego spokoju. Każda ma u swojego boku kochającego partnera, z którym udało się im zbudować związek pełen akceptacji oraz wsparcia oraz obie rozpoczynają zupełnie nowy rozdział w swoim życiu. Niestety nie wszystko idzie zgodnie z planem. Los przygotował zarówno dla Maliny, jak i Jagody wiele niespodzianek, które znacznie skomplikują ich życie oraz spowodują, że wszystko to, co udało im się zbudować stanie dosłownie na głowie. Czy łącząca ich przyjaźń będzie w stanie pomóc im przebrnąć przez ten ogrom komplikacji, który nagle pojawił się w ich życiu? Jak wiele kobiety będą musiały jeszcze znieść, żeby zaznać upragnionego szczęścia?

„ – Każdy ma prawo do szczęścia.”

Jagoda przygotowuje się na narodziny swojej córeczki Hani oraz za wszelką cenę stara się nie zadręczać nadchodzącą rozprawą rozwodową ze swoim mężem. Ponadto ślub cywilny kobiety z jej nowym partnerem Jerzym zbliża się coraz większymi krokami, co dodatkowo potęguje stres oraz sprawia, że Jagoda czuje się jak w samym środku oka cyklonu. Malina z kolei stara się uporać z przeprowadzką do mieszkania Staszka – jej nowego partnera, dogadać się z bezduszną szefową, zapanować nad szalonymi przygotowaniami weselnymi oraz przyzwyczaić się do małych niechcianych lokatorów, którzy zaczynają spędzać jej sen z powiek oraz wywoływać niechciane emocje. Jak kobiety poradzą sobie z tymi nowymi wyzwaniami? Czy pomimo wszystkiego ich historia zakończy się happy endem?

„Szukam dziury w całym – czy to nieodłączna część naszej kobiecości to wsłuchiwanie się w siebie i w największym nawet szczęściu wyczuwanie cieniutkich igiełek smutku?”

„Szczęści@ry” to kontynuacja losów Maliny oraz Jagody z „Nie oddam szczęścia walkowerem”. Bohaterki po raz kolejny będą musiały się uporać z najróżniejszymi wyzwaniami, które nagle pojawiły się na ich drodze. Czy jesteście gotowi na jeszcze większą dawkę przygód doprawioną dobrym humorem oraz zabawnymi wpadkami bohaterek? Podobnie jak w poprzednim tomie o wszystkich wydarzeniach dowiadujemy się z maili, które Malina oraz Jagoda wymieniają pomiędzy sobą. Bohaterki dzielą się w nich ze sobą swoimi wątpliwościami, problemami oraz zdradzają swoje największe marzenia oraz obawy. Ich zabawne relacje niejednokrotnie wywołują na twarzy czytelnika szeroki uśmiech oraz dostarczają wiele rozrywki.

Autorki mają niezwykle lekkie pióro, przez co czytanie tej książki to prawdziwa przyjemność. Książka napisana jest prostym językiem, co wcale nie znaczy że ubogim. Myślę, że stworzona bez autorki historia trafi w serce każdego czytelnika oraz zarazi go nieustającym optymizmem, który pomimo wszystkich trudności nadal jest obecny w życiu bohaterek oraz który pomaga im zmierzyć się nawet z najbardziej trudnym zadaniem. Na takie książki zdecydowanie warto czekać i z czystym sumieniem mogę polecić tę pozycję naprawdę każdemu! Autorki udało mi się również spotkać na Warszawskich Targach Książek i muszę przyznać, że już dawno nie spotkałam tak ciepłych oraz przyjaznych osób. Ogromnie się cieszę, że udało mi się Was poznać!

• Biblioteka
  • 2017