Po prostu przyjaźń

poradniki
Agora
2017-01-11
2017-01-11
poradniki przyjaźń relacje interpersonalne miłość związki relacje wywiad rzeka

Okładka książki Slow sex. Uwolnij miłość Marta Niedźwiecka, Hanna Rydlewska
Slow sex. Uwol... Marta Niedźwiecka,&...

Książka "Po prostu przyjaźń" to rozmowy przyjaciół o różnych etapach i rodzajach przyjaźni. To także wywiady ekspertów z różnych dziedzin, którzy prześwietlają to uczucie i zastanawiają się czy przyjaźń nie jest ważniejsza od miłości lub czy miłość jest możliwa bez przyjaźni ?

Nie dowiedziałam się z tej książki nic czego bym wcześniej nie wiedziała, ale to nie było najważniejsze. Podobała mi się. Z wieloma historiami utożsamiałam swoje relacje z przyjaciółmi. To było dla mnie takie magiczne. Przyjaźń to piękne uczucie ❤️

Dziękuję wszystkim obecnym w moim życiu. Jesteście wspaniali. ❤️💓

Książka jest okey. Po prostu okey. Może gdybym dostała ją jakieś 10 lat temu pozwoliłoby mi to łatwiej zrozumieć ludzkie zachowania oraz wartość przyjaźni. Niestety w tym momencie nie przeczytałam w niej nic nowego niżeli już odczułam na własnej skórze. :)

Całkiem przyjemna i ciekawa lektura.

Całkiem przyjemna i ciekawa lektura.

1903

Rozmowy o przyjaźni nudne są niestety, kończy się lekturę wywiadu i od razu o nim zapomina.

Wywiady z ekspertami od relacji międzyludzkich przeplatane rozmowami z parami przyjaciół. Uświadamiają wielowymiarowość i różnorodność przyjaźni w sposób bardzo przystępny. No i plus za szatę graficzną.

Książka przedstawiająca wiele odcieni przyjaźni, opowiada też o historiach przyjaźni takich, które są podobne do związku. Związku, który również przechodzi przez różne fazy, od tych podobnych do zakochania, do kryzysu, a po jego przetrwaniu do umocnienia więzi. Dobrze sięgnąć po tę pozycję, żeby docenić przyjaźnie istniejące w naszych życiach i nie poddawać się w pogłębianiu tych relacji (o ile nie są toksyczne).

Pełna recenzja na http://karowisniewska.pl/po-prostu-przyjazn/

W kolejnych rozdziałach widzimy pary przyjaciół, które opowiadają o swojej relacji. Pokazują nam różnorodność przyjaźni, potwierdzając, że jest to wyjątkowy związek dwóch osób, bez względu na wiek, płeć, czasy, w których się wychowujemy. Przyjaciółką może być matka, były partner, leciwy powstaniec warszawski. Ale to nie ma znaczenia. Liczy się tylko to, że ma się kogoś, z kim łączy Cię porozumienie dusz.

Pełna recenzja na http://karowisniewska.pl/po-prostu-przyjazn/

Książka składa się z wywiadów na temat przyjaźni z psychologami, psychoterapeutami, seksuologiem i socjologiem, a także rozmów o osobistych przyjaźniach konkretnych osób, które zgodziły podzielić się swoimi historiami.
W publikacji rozmówcy naświetlają różne odcienie przyjaźni, zachęcając do przyjrzenia się temu, jak sami definiujemy to pojęcie oraz jak dobieramy sobie przyjaciół i jakie budujemy z nimi relacje.
Trafny dobór ekspertów, których wypowiedzi można przeczytać z zainteresowaniem. Szczere i ciekawe osobiste historie (choć może przydałaby się wśród nich choć jedna "typowa"/"zwykła", bo przedstawione wydają się jednak dość niestandardowe, ale być może takie było założenie, by właśnie takie pokazać).

"Przyjaźń przez duże P jest, podobnie jak prawdziwa miłość, bezwarunkowa. Ale jest też przyjaźń przez małe p - częstsza, niemal powszednia i w niej na pewno występuje coś w rodzaju wymiany świadczeń."

Przyjaźń w życiu każdego człowieka jest bardzo ważna, a jednak poświęca się jej tak niewiele uwagi. Podjęła ten temat Hanna Rydlewska, której książka to wnikliwa analiza i próba ukazania czym tak naprawdę jest przyjaźń, czy potrafimy ją rozpoznać, docenić, pielęgnować. Pozycję tę można potraktować jako poradnik, ale czasem i takie warto przeczytać.

Zasadniczą część książki stanowią wywiady i rozmowy z psychologami, seksuologami, socjologami czy psychoterapeutami, każdy kolejny rozdział porusza inne aspekty przyjacielskich relacji. Możemy dowiedzieć się czym jest w przyjaźni lojalność, poznać rolę przyjaźni z dzieciństwa czy tej nawiązanej poprzez internet, zrozumieć potęgę i potrzebę przyjaźni, ale także poznać "charakter" przyjaźni toksycznej czy takiej zawartej w trudnych czasach.

Na drugą część książki składają się rozmowy z ludźmi, którzy są w przyjaźni, ludzi w różnym wieku, różnych zawodów, których przyjaźnie zawiązały się w różnych sytuacjach życiowych lub poprzedzone były bardziej intymnymi relacjami. Wszystkie opowieści brzmią bardzo naturalnie i czuć w nich szczerość, a każda z pięciu przedstawionych historii jest niepowtarzalna, choć przecież dotyczą tego samego tematu.

Psychologia przyjaźni. I to, czyli wywiady z lekarzami i specjalistami, podobało mi się w tej książce najbardziej, bo da się coś z tego wynieść. Rozmowy ze "zwykłymi ludźmi" już mnie nie zachwyciły. Po pierwsze zgadzam się, że dobór zwykłych ludzi jest jakiś dziwny (na oko sami znajomi królika i inni mikrocelebryci, którzy - tak jak doklejona na siłę obwoluta zwiastująca film "Po prostu przyjaźń", z którym książka nie ma nic wspólnego poza wydawcą - mieli tu chyba robić za reklamę),po drugie za bardzo wysokoobcasowe te dyskusje i nic nowego czy szczególnie ciekawego z nich nie wynika. Wolałabym, żeby to była książka psychologiczna. Napisana tak przystępnie jak ta, ale bardziej na temat.

• Psychologia
  • EBOOK
  • Psychologiczne
  • Poradnik
  • Związki/psychologia

Dodaj cytat z książki Po prostu przyjaźń