Hygge. Klucz do szczęścia

Data 1. wydania:
2016-09-01
Elżbieta Frątczak-Nowotny
Czarna Owca
Dania Duńczycy harmonia wewnętrzna hygge optymizm poczucie bezpieczeństwa przyjaźń psychika radość życia relacje międzyludzkie rozwój emocjonalny rozwój osobisty samopoczucie styl życia szczęście zdrowie emocjonalne zdrowie psychiczne

Książka lekka, ciepła, ładnie wydana, szybko się czyta. Merytorycznie nie jest bogata, ale takie jest właśnie hygge ... o tym się nie mówi, to się czuje :)

Książka piękna i przy okazji kompletnie o niczym. Jak to możliwe? A tak to, że duńska kultura hygge to dla mnie metoda cieszenia się z niczego, więc i treść musi być błaha. A jednak z każdej strony bije ciepło gorącej herbaty, blask płonącego kominka i przyjemny dotyk miękkiego kocyka. Można tak żyć każdego dnia, wystarczy tylko naprawdę tego chcieć i to właśnie uświadomiła...

ona jest tylko ładnie wydana. I tyle

Wszystko uporządkowane jest w konkretne rozdziały i autor krok po kroku prowadzi czytelnika, a jednak ta książka to taka mieszanka – Meik Wiking zaprasza do duńskich domów i kawiarni, podsuwa przepisy na konkretne dania, rozprasza uwagę klimatycznymi zdjęciami, wypunktowuje konkretne pomysły, a innym razem serwuje dygresje związane z własnymi doświadczeniami. Spodziewałam...

Książka opowiada o Hygge czyli harmonii, szczęściu, spokojowi równowadze i Danii.
Przedstawia rzeczy które w Danii uważane są za niezbędne takie jak świece, światło czekolada i inne.
Autor ma wspaniałą pracę w Instytucie Badań nad Szczęściem.
Książkę czytało mi się dobrze i szybko.

Audiobook

Słuchałam tej opowieści o szczęściu chodząc po Wrocławiu który jest moim ulubionym miastem w Polsce i zastanawiałam się jakie to banalne i trudne zarazem. Autor opowiada nam o prostych rzeczach, które dają szczęście, o tym jak urocza jest Dania. Po zakończeniu chce się iść do sklepu i kupić kubek gorącej czekolady albo zadzwonić do przyjaciół i umówić się na film.

Zaczęłam czytać z dużym zainteresowaniem - hasło "hygge" zrobiło się modne a sama książka zachęca ładnymi ilustracjami. Niestety jest nudna. Po kolejnej wzmiance o świeczkach, kocu i welnianych skarpetach miałam ochotę odłożyć ją na półkę. Przesłanie książki czyli docenianie chwili obecnej, dbanie o relacje z ludźmi i miłą atmosferę warto wziąć sobie do serca i za to 4...

Książka mnie rozczarowała. Nie jest to poradnik, tylko spis ciekawostek na temat Danii i jej mieszkańców. Nie tego oczekiwałam, więc tylko cztery gwiazdki, za jednak ładne wydanie książki.

Dla laika w temacie Danii - fajne wprowadzenie do kultury. Prosta, szybko się czyta i chociaż za oknem sierpień, odczuwałam klimat jesiennej zawieruchy, kubka kakao i kocyka :)

Książka dzięki swojej oprawie wprowadza czytelnika w Hygge:) Bardzo przyjemnie się czyta, wręcz wydłużałam czas czytania, bo szkoda było kończyć ;) Szczególnie polecam w okresie Świąt Bożego Narodzenia:)

Dyskusje

1 422