33 najpiękniejsze wiersze

Promatek Media
2015-01-01
2015-01-01

Marcowe Wyzwanie LC - książka literackiego patrona ’20–’24

Tak sobie myślę, kim byłby Baczyński dziś, gdyby PW nie skończyło się dlań tragicznie? Noblistą? Laureatem Nike? Pulitzera? Dobrym człowiekiem. Autorytetem.
Okazałby się zapewne bardzo przystojnym panem, bo i chłopak był z niego piękny.
Choć i tak pewnie by go już nie było, dziś miałby ponad 100 lat, ale ile cudownych wierszy przez te lata by po nim pozostało. I pewnie jakieś wnuki, prawnuki, setki tomików poezji. Można by czytać i zachwycać się. A tak żal...

Nie będę dokonywać prób i analizować tego zbioru 33 najpiękniejszych wierszy. To nie szkoła, a i moich umiejętności nie staje. Ale bardzo zachęcam do spotkania z Krzysztofem Kamilem Baczyńskim,
z jego malachitową łąką morza,
z perłowymi fontannami, przed którymi noc winogrona gwiazd rozdaje,
z potokami szumiących gwiazd, pod sosen rzeką.
( A wiedzieli Państwo, że tańczą panowie i tańczą panie na moście w Awinion to też sprawka Baczyńskiego?)

Smutne to będzie spotkanie, nie tylko dotyczące przeżyć okupacyjnych, ale prawd uniwersalnych i piękna naszego świata. Nostalgicznie, nastrojowo i czarodziejsko będzie. W imieniu Krzysztofa Kamila zapraszam.

Marcowe Wyzwanie LC - książka literackiego patrona ’20–’24

Okazałby się zapewne bardzo przystojnym panem, bo i chłopak był z niego piękny.
Choć i tak pewnie by go już nie było, dziś miałby ponad 100 lat, ale ile...

Smutek, tragizm i ulotność. Wiersze młodych ludzi o śmierci, wojnie są piękne, ale może nie powinny powstać, bo w tym wieku nie jest pora na takie refleksje. Zawsze robi mi się smutno i parszywie czytając twórczość Kolumbów.
Wyzwanie LC marzec 2024

Wyzwanie LC marzec 2024

Wyzwanie czytelnicze LC - marzec 2023

Kiedy myślę o Baczyńskim zawsze ogarnia mnie smutek, zginął tak młodo, tyle jeszcze było przed nim, tyle mógł nam dać.
Znalazłam ten audiobook i postanowiłam przesłuchać. Są na nim moje ulubione wiersze- deszcze, niebo złote, astronomia. Zresztą wszystkie są wspaniałe i godne wysłuchania, bo jakie mogą być wiersze poety genialnego.

Wyzwanie czytelnicze LC - marzec 2023

2049

Po książkę w formie audiobooka "33 najpiękniejsze wiersze" Krzysztofa Kamila Baczyńskiego sięgnęłam w ramach marcowego wyzwania czytelniczego.
Jest to jeden z moich ulubionych poetów, po którego wiersze sięgam.
Tym razem odsłuchałam jako audiobook. W tle słychać podkład muzyczny, który wprowadza czytelnika w odpowiedni nastrój. Wiersze godne uwagi to: samotność, deszcze, do przyjaciela, historia, wieczory, z lasu.
Serdecznie polecam.

Jest to jeden z moich ulubionych poetów, po którego wiersze sięgam.

Przy okazji mojego biegania oraz uroczystości rocznicowych Powstania Warszawskiego natrafiłem na REWELACYJNY audiobook "33 Najpiękniejsze wiersze" Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Godzinny materiał do posłuchania wszędzie i przy każdej okazji lub bez niej.
Na co dzień to nie są obszary literackie w których się poruszam ale warto było się wyrwać, myślę że będę nie raz do wierszy KK Baczyńskiego wracał!
Z całego serca polecam!!!

Godzinny materiał do posłuchania wszędzie i przy każdej okazji lub bez niej.

Wyzwanie 2020: Przeczytam książkę, która…
10/21: jest tomikiem poezji.

"Modlitwa III
poobcinają, zamienią w kamień,
odbierz nam ziemię, spod stóp przeklętych,
w glinę nas zamień.
Jeżeli konać nam tak kazałeś
z twarzą pod butem, z hańbą u czoła,
jeżeli każde kochanie małe,
to nas nie wołaj.
Jeżeli mokre gałęzie oczu,
jeżeli usta z płomieniem wiary
lękiem rozdmuchać i zakryć nocą,
miłość - pożarem,
to nas już nie karm ziemią ni niebem,
odbierz, gdy dałeś, niepokój godzin,
to zabij dzieci kamiennym chlebem
przed dniem narodzin.
wrzesień 1942 r.

Piosenka
Znów wędrujemy ciepłym krajem,
malachitową łąką morza.
(Ptaki powrotne umierają
wśród pomarańczy na rozdrożach.)
Na fioletowoszarych łąkach
niebo rozpina płynność arkad.
Pejzaż w powieki miękko wsiąka,
zakrzepła sól na nagich wargach.
A wieczorami w prądach zatok
noc liże morze słodką grzywą.
Jak miękkie gruszki brzmieje lato
wiatrem sparzone jak pokrzywą.
Przed fontannami perłowymi
noc winogrona gwiazd rozdaje.
Znów wędrujemy ciepłą ziemią,
znów wędrujemy ciepłym krajem.
1938 r."

Baczyński K.K., "33 najpiękniejsze wiersze", audiobook, ścieżka 25, 27.

Ilekroć sięgam po wiersze Baczyńskiego ogarnia mnie smutek. Przychodzi sierpień, to ciepłe lato tamtego roku, promienie słońca tańczą na szkle.
23 lata.
Tak mało, tak krótko. Zbyt mało, zbyt krótko.
Zbyt.

Tym razem 33 utwory w interpretacji Marcina Nowakowskiego.
Warto.

Wyzwanie 2020: Przeczytam książkę, która…
10/21: jest tomikiem poezji.

"Modlitwa III
Jeżeli życie tak nas odstało