Wiersze wybrane

2021-08-04
9788380319615

2095
2033

Książka "Wiersze wybrane" Krzysztofa Kamila Baczyńskiego to jedno z najlepszych wydań poezji Baczyńskiego uzupełnione obrazkami. Wydane z miłości do poezji Baczyńskiego.
Poezja Baczyńskiego przytacza tematy związane m.in. z walkami zbrojnymi z okupantem niemieckim, powstaniem warszawskim i konspiracją.
Uwielbiam trudną twórczość autora, ponieważ wiersze otoczone są aurą nastroju, rozbudowane metafory narzucają czytelnikowi na chwilę zastanowienia, nostalgii, a nawet smutku.
Idealne wydanie, które można wręczyć na prezent miłośnikowi poezji.

Uwielbiam trudną twórczość autora, ponieważ wiersze otoczone są aurą...

Nie są to łatwe wiersze. Z pewnością oddają kunszt i talent Baczyńskiego. Głównie są przesycone smutkiem, ciężarem wojny, przemijaniem, grzesznością, obojętnością i ulotnością ludzi. Są też wyrzutem sumienia spowodowanym tragedią wojny i walki. Tragiczne i przerażające obrazy ludzkiej śmierci czy niedoli musiał nosić w sobie autor. Poezja chyba była lekarstwem na tamte czasy. Nie zabrakło też wierszy poświęconych bliskim.

To wydanie jest wyjątkowe, bo opatrzone wieloma rysunkami, grafikami, rękopisami autora.
Nigdy dotąd nie ukazał się zbiór/wybór wierszy Baczyńskiego z taką szatą graficzną.

Szkoda jednak, że utwory nie są datowane, z wyjątkiem kopii rękopisów (przecież poeta to robił; jest niewiele jego liryków bez takiej adnotacji).
Szkoda tym bardziej, że wiersze nie są ułożone chronologicznie.

Nie wiem, kto dokonał wyboru i na jakiej zasadzie, bo nie ma w książce jednoznacznej informacji.
Cieszę się jednak, że redaktorka naczelna wydawnictwa, Joanna Laprus-Mikulska, zdecydowała się na takie przedsięwzięcie - sama jest wielką miłośniczką poezji Baczyńskiego.

I - jak napisała w krótkim posłowiu - "Ten zbiór wierszy powstał właśnie z miłości do poezji".
Polecam...

Szkoda tym bardziej, że wiersze nie są ułożone...

Wiersze Baczyńskiego są bezsprzecznie ważnym elementem polskiej poezji. Książka składa się z pokaźnej kolekcji utworów zebranych artysty. Sporo z nich jest tu umieszczonych w formie jego rękopisów, co – subiektywnie rzecz ujmując – nie spodoba się każdemu. Pismo Baczyńskiego jest czytelne, ale pozostawia nieco do życzenia. Prócz tego czytelnicy będą mieli okazję zobaczyć jego sugestywne rysunki. Co do mnie, poezja Kolumbów nie sprawia mi przyjemności. Za dużo w tych wierszach wzniosłych epitetów, za dużo niejasnych aluzji. Wydaje mi się to sztuczne. Gdy zaś idzie o wojnę i cierpienie z nią związane, nie odnajduję tam dla siebie nic nowego. To oczywiście subiektywny pogląd.

Poezja Krzysztofa Kamila Baczyńskiego ujmuje człowieka niezwykłą czułością i wrażliwością do świata, drugiej osoby. Opisy przyrody spowite są wszystkimi zmysłami, a przez nie przenikają mroczne i rozdzierające serca uczucia towarzyszące człowiekowi żyjącemu w czasie wojny, ale także dojrzewającego i odkrywającego świat pełen miłości. Dla tych, co uwielbiają plastyczne opisy i smutne wiersze, pozycja idealna!

Piękne. Melodyjne. Poruszające. Przejmujące.

Piękne. Melodyjne. Poruszające. Przejmujące.

Choć już dawno temu i nawet publicznie przyznałam się do tego, że jestem sroką okładkową - jak widzicie  nadal w tej kwestii niewiele się zmieniło 
Ale czy obok takiej okładki można przejść obojętnie??
A do tego widząc nazwisko Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, dla mnie osobiście jednego z najwybitniejszych poetów czasów okupacji, nie sposób nie wziąć takiego dzieła do ręki i nie zamarzyć o posiadaniu go na swojej prywatnej półce…

Tom wierszy zatytułowany „Wiersze wybrane” jest jednym z czterech, napisanych przez poetę w okresie okupacji niemieckiej. Poezja Baczyńskiego bardzo mocno oscyluje wokół walki zbrojnej z okupantem niemieckim, wokół konspiracji czy powstania warszawskiego.
Nie będę tutaj przytaczała życiorysu autora ale myślę, że każdy z Was miał styczność z jego wierszami podczas swojej edukacji.

Dla mnie są one pełne rozbudowanych metafor i otoczone aurą nastrojowości.
Oczywiście lekturę tego tomiku dawkowałam sobie przez kilka ostatnich dni, próbując ją zgłębić, a także zrozumieć czas w którym powstała.
Czytałam fragmentami, przy filiżance z herbatą tak, aby mieć idealne okoliczności do skupienia i do przemyśleń.

Polecam całym sercem...

Ale czy obok takiej okładki można przejść obojętnie??

• Poezja
  • Wakacyjne czytanie - posiadam
  • Culture - posiadam
  • Przeczytane w 2023

Dodaj cytat z książki Wiersze wybrane