Teatr 5

Okładka książki Teatr 5 Sławomir Mrożek
Okładka książki Teatr 5
Sławomir Mrożek Wydawnictwo: Noir sur Blanc Cykl: Sławomir Mrożek. Dzieła zebrane (tom 10) utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
252 str. 4 godz. 12 min.
Kategoria:
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Cykl:
Sławomir Mrożek. Dzieła zebrane (tom 10)
Wydawnictwo:
Noir sur Blanc
Data wydania:
2001-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2001-01-01
Liczba stron:
252
Czas czytania
4 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
8386743123
Tagi:
groteska absurd teatr awangardowy
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
29 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
176
61

Na półkach:

Śmierć porucznika: momenty były, przyznaję, bardzo udane, ale ogół sztuki niezwykle żenujący. Dość powiedzieć, że Mrożek chyba zamierzał spoufalić się z młodzieżą przybliżając jej Mickiewicza, ale oczywiście „przewrotnie” i „z przymrużeniem oka.” I rzeczywiście, nawiązania do Sonetów odeskich, Romantyczności i tym podobnych kłębią się gęsto, ale brak zgrabnego ujęcia obiecującego konceptu. Dowcip okazywał się zbyt dobroduszny, okrągły i miękki, język karykaturalnie udziwniony, a scena zbiorowa z chórem Wykolejonej Młodzieży niezręczna w odbiorze.

Czarowna noc to właściwie krótkie opowiadanie, choć może zapewne zyskać na wartości humorystycznej po wprowadzeniu na scenę. Naprawdę pozytywnie zaskoczyło mnie nawiązanie do „Solaris” (wątek kobiety pojawiającej się we śnie),a już od wprowadzenia bohaterów (Pana Kolegi i Drogiego Pana Kolegi) pojawiał się uśmiech na ustach. Tym razem nie było „momentów”, żart równy pod względem napięcia, raczej opierający się na spiętrzaniu sytuacji niż na ciągłych kulminacjach i rozładowywaniu napięcia za pomocą sekwencji point. Moim zdaniem za mocny akcent padł na problem ontologiczny, ponieważ odbiorca i tak odczułby go podskórnie, a przez te wywody zaburzyła się zupełnie beztroska atmosfera farsy. Mrożek sam zauważył w Uwagach o ewentualnej inscenizacji do swojego debiutu dramatycznego, że sztuka, która nachalnie doprasza się interpretacji, traci na wartości. Tak jak zazwyczaj, Mrożek ma problem z eleganckim domknięciem fabuły i wszystko na końcu trochę oklapło, ale do immanentnej cechy jego twórczości trzeba się przyzwyczaić.

Krawiec: wydźwięk podobny do Tanga przez zestawienie formy i naturalności, język nietypowy dla Mrożka, bo kwiecisty i szekspirowski w wymowie, czasami tylko poprzetykany słownictwem potocznym. Trudno tutaj dostrzec głębszy sens. Takie potpourri na tematy z Mrożka.

Z powyższej trójki najbardziej godna przeczytania Czarowna noc, do reszty nie zachęcam zbyt gorąco.

Śmierć porucznika: momenty były, przyznaję, bardzo udane, ale ogół sztuki niezwykle żenujący. Dość powiedzieć, że Mrożek chyba zamierzał spoufalić się z młodzieżą przybliżając jej Mickiewicza, ale oczywiście „przewrotnie” i „z przymrużeniem oka.” I rzeczywiście, nawiązania do Sonetów odeskich, Romantyczności i tym podobnych kłębią się gęsto, ale brak zgrabnego ujęcia...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    51
  • Chcę przeczytać
    26
  • Posiadam
    15
  • Literatura polska
    2
  • Ulubione
    2
  • IV) Twórczość: S. Mrożek
    1
  • 2017
    1
  • 2016
    1
  • Studia
    1
  • Chcę w prezencie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Teatr 5


Podobne książki

Przeczytaj także