Lady Day śpiewa bluesa

Okładka książki Lady Day śpiewa bluesa
William DuftyBillie Holiday Wydawnictwo: Czarne Seria: Seria Amerykańska biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Seria Amerykańska
Lady Sings the Blues
Czarne
2017-01-11
2017-01-11
Marcin Wróbel
biografia jazz książki biografie literatura wspomnieniowa muzyka rozrywkowa odmiana losu piosenkarka wspomnienia narkotyki blues

Oficjalne recenzje i

O kobiecie, która bluesa poczuła na własnej skórze

Link do recenzji

1891 14 286

Kultowa biografia, którą czyta się szybko nie tylko ze względu na skromną objętość, ale przede wszystkim z powodu zadziornego gawędziarskiego stylu wypowiedzi samej Billie Holiday.
Kultowa wokalistka wypełnia całą sobą tą pozycję, autor pełni tutaj tylko funkcję sekretarza, co wychodzi tej biografii na dobre.

Człowiek ma wrażenie że to Lady Day opowiada swoje życie. Widzimy problemy biedy, rasizmu, niesprawiedliwości, ale także mamy wgląd w miłość do muzyki i do innego człowieka, fantastyczna biografia <3

Pierwsze, co się nasuwa na myśl to to, że Billie Holiday była biedną osobą. Dosłownie i w przenośni. Prócz tego naiwną, ale czerpiącą z życia jak najwięcej. Miła biografia, choć zaznaczone jest, aby trochę przymrużyć oko. Ciekawa osobowość Lady Day.

1962

Na półkach: , , , , , , ,

Czytając tę książkę słuchałem nagrań Billie Holiday. W sumie zawsze tak robię, gdy zapoznaję się z nie znanym mi dotychczas muzykiem. Cóż, nie chcę ściemniać: Twórczość tej gwiazdy nie przypadła mi jakoś specjalnie do gustu, nie wywołała większych emocji. Sam nie wiem dlaczego. Słucham chętnie muzyki z czasów wcześniejszych. Muzyki, której mogli doświadczyć dziadkowie...

wciągające

Książka ciekawa, choc wiele wątków znanych chociażby z książki Julli Blackburn zostało pominiętych, ale ponieważ jest to autobiografia, to trudno mieć uwagi do samej Billie Holliday, ze nie chciała mówić ze szczegółami np. o nałogu. Mimo wszystko , jest tu pewien niedosyt i miłośnikom piosenkarki radziłabym sięgnąć tez po inne wydawnictwa na temat Billie.

Jest to książka "napisana" przez Billie Holiday, ta książka nie jest jak jej śpiew. Jest to po prostu jak gdyby "odczyt" smutnej i ciężkiej historii Billie Holiday. Specjalnie użyłem słowa odczyt bo kojarzy mi się z czymś co jest pozbawione jakiegokolwiek stylu. Tak jest właśnie w przypadku tej książki. A gdy wracając do samej historii to podobno jest mocno przekłamana....

Powiedziałabym, że jest bardzo gawędziarska. Zaleta jest taka, że jest poniekąd lekka, a historie często należą do najcięższych. Warto się zapoznać, bo to tak jakby sobie siąść i posłuchać opowieści Billie.

Eleanora Fagan aka Billie Holiday, legenda jazzu o wyjatkowym, niezapomnianym glosie, opowiada swoimi slowami o trudnym dziecinstwie, prostytucji, rasizmie konfliktach z prawem, uzaleznieniem od narkotykow i alkoholu, nieuadnych zwiazkch etc.
Dla niezaznajomionych z tworczoscia autorki/wokalistki polecam Strange fruit, dlaczego? Posluchajcie sami.

Już wiesz, dlaczego ciarki cie przechodza, gdy słyszysz, jak śpiewa Strange Fruits.
Matka ją urodziła, gdy miała 13 lat a potem było równie trudno
To autobiografia napisana przy pomocy profesjoalisty, wiec jezyk ksiazki pochodzi od billy. Rewelacja, np cos takiego:
"Nosiłam białe suknie i białe buciki. Każdego wieczoru dostawałm białe gardenie i biały proszek".

• Muzyka
  • Biografie