Lady Day śpiewa bluesa

William DuftyBillie Holiday Wydawnictwo: Czarne Seria: Seria Amerykańska biografia, autobiografia, pamiętnik
Lady Sings the Blues
Marcin Wróbel
Czarne
biografia jazz książki biografie literatura wspomnieniowa muzyka rozrywkowa odmiana losu piosenkarka wspomnienia narkotyki blues
Lady Sings the Blues
biografia, autobiografia, pamiętnik
Marcin Wróbel
Seria Amerykańska

Oficjalne recenzje i

O kobiecie, która bluesa poczuła na własnej skórze

[ 1 ] Link do recenzji

Na półkach: , , , , , , ,

Czytając tę książkę słuchałem nagrań Billie Holiday. W sumie zawsze tak robię, gdy zapoznaję się z nie znanym mi dotychczas muzykiem. Cóż, nie chcę ściemniać: Twórczość tej gwiazdy nie przypadła mi jakoś specjalnie do gustu, nie wywołała większych emocji. Sam nie wiem dlaczego. Słucham chętnie muzyki z czasów wcześniejszych. Muzyki, której mogli doświadczyć dziadkowie...

wciągające

Książka ciekawa, choc wiele wątków znanych chociażby z książki Julli Blackburn zostało pominiętych, ale ponieważ jest to autobiografia, to trudno mieć uwagi do samej Billie Holliday, ze nie chciała mówić ze szczegółami np. o nałogu. Mimo wszystko , jest tu pewien niedosyt i miłośnikom piosenkarki radziłabym sięgnąć tez po inne wydawnictwa na temat Billie.

Jest to książka "napisana" przez Billie Holiday, ta książka nie jest jak jej śpiew. Jest to po prostu jak gdyby "odczyt" smutnej i ciężkiej historii Billie Holiday. Specjalnie użyłem słowa odczyt bo kojarzy mi się z czymś co jest pozbawione jakiegokolwiek stylu. Tak jest właśnie w przypadku tej książki. A gdy wracając do samej historii to podobno jest mocno przekłamana....

Powiedziałabym, że jest bardzo gawędziarska. Zaleta jest taka, że jest poniekąd lekka, a historie często należą do najcięższych. Warto się zapoznać, bo to tak jakby sobie siąść i posłuchać opowieści Billie.

Eleanora Fagan aka Billie Holiday, legenda jazzu o wyjatkowym, niezapomnianym glosie, opowiada swoimi slowami o trudnym dziecinstwie, prostytucji, rasizmie konfliktach z prawem, uzaleznieniem od narkotykow i alkoholu, nieuadnych zwiazkch etc.
Dla niezaznajomionych z tworczoscia autorki/wokalistki polecam Strange fruit, dlaczego? Posluchajcie sami.

Już wiesz, dlaczego ciarki cie przechodza, gdy słyszysz, jak śpiewa Strange Fruits.
Matka ją urodziła, gdy miała 13 lat a potem było równie trudno
To autobiografia napisana przy pomocy profesjoalisty, wiec jezyk ksiazki pochodzi od billy. Rewelacja, np cos takiego:
"Nosiłam białe suknie i białe buciki. Każdego wieczoru dostawałm białe gardenie i biały proszek".

Billie Holiday opowiada o swoim krótkim, intensywnym życiu w sposób najprostszy z możliwych. Snuje się ta opowieść jak u babci na kolanach przy kominku w zimowy wieczór. Nie daty są najważniejsze, nie nazwiska kto z kim i gdzie nagrywał. Taka to biografia niebiografia. Zarzuca się Billy, że w tej książce zmyśla i wyolbrzymia, a prawdę i fakty traktują z artystyczną...

Wszystko w tej książce jest wyjątkowe: bohaterka, jej historia (jak i styl opowieści), jej talent, jej ból i jakże trudna i niesprawiedliwa epoka, w której przyszło jej żyć.
Wspomnienia Billie Holiday powinni przeczytać wszyscy ci, którym kariera sceniczna kojarzy się ze splendorem, uwielbieniem fanów i życiem mlekiem i miodem płynącym.
Dramaty rodzinne - bieda, porzucenie...

Billie Holiday należała do najbardziej wybitnych amerykańskich wokalistek jazzowych obok Elle Fitzgerald,Niny Simone,Sarah Vaughn. Lady day śpiewa bluesa opowiada o życiu,karierze muzycznej Billie Holiday,ale także o jej nałogach, o tym co przeszła w dzieciństwie i o tym jak to się stało że została piosenkarką jazzową.
Czytając Lady Day śpiewa Bluesa miałem wrażenie jakby...

Dyskusje

• Muzyka