Aniołowie dnia powszedniego

2009-01-01
2009-01-01
Jacek Illg
literatura czeska

Bardzo ciężko było mi się odnaleźć w tej książce ze względu na krótkie wstawki z perspektywy różnych aniołów. Opinia wynika głównie z mojego zamiłowania do tematu, ale również innego spojrzenia na ten jakże osobliwy problem.

Smutek przeplatany z czarnym humorem, oto najbardziej poczytny i najczęściej chyba ekranizowany czeski pisarz. Momentami łezka się w oku kręciła, aby zaraz zaskoczyć rubasznym tekstem

CZECHYPOPOLSKU.PL

Gdy Michal Viewegh doznał pęknięcia aorty jego życie gwałtownie się zmieniło. Częściowe kalectwo, nieumiejętność znalezienia się we współczesnym świecie,problemy z pamięcią. Przyszły też pierwsze interpretacje tego stanu rzeczy i pretensje. Dlaczego ja, płacę na UNICEF....curiosum.........a gdy wyszedł na prostą pomyślał sobie z gruntu inaczej. Może Ci aniołowie się odwdzięczyli za książkę, scenariusz i póniejszy film Alice Nellis, Aniołowie dnia powszedniego.

CZECHYPOPOLSKU.PL

Do połknięcia w jedno popołudnie. Krótka, ale wnikliwa, jednocześnie zabawna i przygnębiająca. Cudowne połączenie prozy życia z lekką fantastyką w postaci aniołów.

"Aniołowie dnia powszedniego" to krótka, ale treściwa opowieść o jednym dniu z życia kilkorga ludzi. Początkowo wydaje się, że ich historie nie mają ze sobą nic wspólnego, szybko jednak okazuje się, że jest inaczej.

Ciekawe są tu nie tylko bieżące wydarzenia, których finał zapowiedziany jest już we wstępie. Interesujące okazują się migawki z przeszłości bohaterów - dzięki nim lepiej rozumiemy ich postępowanie i łączymy wątki w całość.

Książka Viewegha to nie tylko opowieść o aniołach, co wyraźnie sugeruje tytuł. To również historia radzenia sobie (bądź nieradzenia) z życiowymi dramatami - zdradą, chorobą i śmiercią bliskiej osoby, żałobą, rozczarowaniami.
Te kwestie pokazane są w sposób nieco melancholijny, czasem przepojony smutkiem i zadumą, czasem okraszony poczuciem humoru i rubasznością oraz ironią. Za zręczne połączenie tych elementów na pewno autorowi należy się duży plus.

Niestety, fabuła ma również minusy - bywa momentami banalna, a niektóre złote myśli okazują się frazesami.

Całość układa się jednak w ciekawie skomponowaną opowieść o życiu i śmierci, o roli przypadków w naszej codzienności i o nieuchronności losu. Na pewno warto przeczytać.

Viewegh to mój ulubiony pisarz. Polecam wszystko co zostało przetłumaczone - bez wyjątku.

O życiu i śmierci, refleksyjnie, krótko.

O życiu i śmierci, refleksyjnie, krótko.

Akcja powieści „Aniołowie dnia powszedniego” rozgrywa się 5 września 2006 roku. Jofaniel, Hachamiel i Nith-Haiah to aniołowie śmierci. Do ich grona dołączyła Ilmuth, która dopiero się uczy. Ich kolejnym zadaniem jest 52-letni Karel. Jednak sprawa nie jest taka prosta, bo śmierć Karela splata się z samobójstwem Zdenka. Co prawda aniołowie nie mogą towarzyszyć samobójcom w ich ostatniej drodze, ale matka Zdenka bardzo wierzy w moc troskliwych duchów i to nią postanawiają się zaopiekować wysłannicy z Nieba. Aniołowie rozdzielają się, aby w ciągu ostatnich dwunastu godzin życia towarzyszyć tym, których bezpośrednio dotknie śmierć Karela i Zdenka.

Głównym bohaterem powieści Michala Viewegh’a jest śmierć. Nie jest to jednak ckliwa i płaczliwa opowieść. Autor w doskonały sposób splótł ze sobą losy instruktora nauki jazdy, młodziutkiej wdowy i rozwodnika, który nie może pogodzić się ze zdradą żony. Bohaterowie poboczni to także arcyciekawe postaci. I tylko Lidka – była żona Zdenka nie wzbudziła mojej sympatii. Choć powieść ma zdecydowanie pesymistyczny wydźwięk, to jednak całość podszyta została humorem ciepłym, życzliwym i troskliwym. Z łatwością wyczuwamy, że autor przejmuje się losem swoich bohaterów i chce dla nich jak najlepiej. Niestety życie najczęściej jest niesprawiedliwe i brutalne…

„Chcecie wreszcie się dowiedzieć, jak wyglądają aniołowie? Jak dobrzy ludzie.” Szczerze polecam!

Zdecydowanie polecam, niepozorna, króciutka , malutka książka, z ogromna treścią, nietypowym spojrzeniem i ważnymi prawdami - zwyczajność w niezwyczajny sposób. Właściwie nie skończyłam jej czytać, bo lubię do niej wracać.

Ciężko czytało mi się tą książkę. Za dużo chaosu i za częstych przeskoków z anioła na anioła. Niestety nie porwała mnie, pomimo tego, że ją przeczytałam to nie mam pojęcia o czym jest.

• Literatura czeska
  • Moja biblioteczka