Postać z cieniem

Okładka książki Postać z cieniem
Bożena Keff Wydawnictwo: Sic! literatura piękna
Sic!
2001-01-01

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 6 (54) / czerwiec 2022 Antoni Antoszek, Lucy Caldwell, Hadley Freeman, Kateryna Kałytko, Bożena Keff, Marianna Kijanowska, Piotr Kowalczyk, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Luljeta Lleshanaku, Mateusz Matuszczak, Mateusz Roesler, Tomasz Ulanowski, Julia Zabrodzka
Pismo. Magazyn... Antoni Antoszek, Lu...
Okładka książki Paweł Althamer, Artur Żmijewski. Pieśń ostateczna Anna Achmatowa, Krzysztof Kamil Baczyński, Jean-Marie Benjamin, Tadeusz Borowski, Władysław Broniewski, Andrzej Bursa, Paul Celan, Edward Field, Stanisław Grochowiak, Kazimiera Iłłakowiczówna, Xu Jun, Konstandinos Kawafis, Bożena Keff, Adam Mazur, Adam Mickiewicz, Czesław Miłosz, Oskar Miłosz, Tadeusz Nowak, Papusza, Maria Anna Potocka, Edward Stachura, Teresa Truszkowska, Rafał Wojaczek
Paweł Althamer... Anna Achmatowa, Krz...

Temat poruszony przez autorkę jest ciekawy i ma potencjał. Pani profesor obserwuje oraz analizuje go omawiając przemiany i antagonizmy klasowe, które
zaczęły dawać o sobie znać już w XVIII wieku. Żydzi stali się w tym czasie obiektem antagonizmów dwóch zwalczających się
klas społecznych: magnaterii i szlachty oraz chłopów i biedoty miejskiej. Szlachta widziała ich, podobnie jak chłopów i biedotę miejską, jako istoty niecywilizowane, brudne, nieoświecone i chciwe. Pospólstwo postrzegało Żydów, jako bezwzględnych wyzyskiwaczy. Sytuacja Żydów europejskich pogorszyła się jeszcze w XIX wieku, gdy ukształtowała się doktryna ras. A pozycja żydowskich kobiet była jeszcze dodatkowo obciążona dominujacym w tamtych czasach i mocno zakorzenionym w tradycji patriarchatem. I to właśnie schematy tych złożonych relacji społecznych oraz ich odzwierciedlenie w polskich utworach literackich okresu modernizmu są głównym tematem rozważań przedstawionych w tej publikacji. Autorka przedstawia i interpretuje również utwory, w których pisarze podejmują polemikę z obowiązującymi wzorcami relacji polsko- żydowskich i patriachalnych. Jednak sposób realizacji tematu, wybrany przez panią profesor, nie bardzo do mnie przemówił. Uważam, że temat został utopiony w powodzi literacko- filozoficzno-socjologicznych dywagacji.
W rozważaniach nad utworami brakuje mi przede wszystkim wyraźnie sformułowanych końcowych konkluzji będących pewnego rodzaju podsumowaniem toku myślowego przyjętego i przedstawionego przez autorkę.
Bardzo paliłam się do tej książki, a tu -niestety - para poszła w gwizdek.
Zainteresował mnie głównie esej o opowiadaniu Gombrowicza zatytułowanym "Pamiętnik Stefana Czarnieckiego", w którym poruszony zostaje temat stosunku Gombrowicza do kulturowej tożsamości kobiet w ogóle i Żydówek (żon i matek) żyjących w rodzinach polsko- żydowskich. Interesująca jest również historia związana z ostatnim wierszem Zuzanny Ginczanki- utalentowanej i pięknej poetki żydowskiego pochodzenia. Zuzanna była protegowaną Tuwima i jedyną poetką młodego pokolenia akceptowaną przez Skamandrytów.
Poza tym nie musiałam przeczytać książki pani profesor, żeby się dowiedzieć, o antysemickich treściach znajdujących się w "Ziemi obiecanej" oraz że Witkacy i Gombrowicz, posługując się parodią i groteską, skutecznie demontowali antysemickie schematy wpisywane w nasz wzorzec kulturowy. O tym już dawno wiedziałam. I nie o filosemicką oraz pro feministyczną postawę tych pisarzy chodziło, gdyż ich rzeczywistym i nadrzędnym celem było rozbrajanie narodowego imaginarium (wyobrażenia),w którym panowało i chyba jeszcze wciąż panuje - w niektórych kręgach-przekonanie o wyjątkowej szlachetności oraz wzniosłości narodu polskiego jako zbiorowości.

Nie jest to lektura lekka, łatwa i przyjemna, ale warto poznać. Znakomity przegląd historii polskiej literatury pod względem przedstawiania Żydówek. Zaskakujący punkt widzenia na Konopnicką, Orzeszkową, Reymonta, Zapolską, Nałkowską, Żeromskiego, Choromańskiego, Dołegę-Mostowicza.

• Feminizm
  • Teoria literatury
  • Pisarze
  • Czytane w krótkich fragmentach

Dodaj cytat z książki Postać z cieniem