Cząstki elementarne

Michel Houellebecq Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Don Kichot i Sancho Pansa literatura piękna
Particules élémentaires
Agnieszka Daniłowicz-Grudzińska
W.A.B.
Particules élémentaires
literatura piękna
Agnieszka Daniłowicz-Grudzińska
Don Kichot i Sancho Pansa

Ze wszystkich Houellebecqów najmniej mi podeszła ta książka. Na pewno nie zawiedzie się ten co oczekiwał "momentów" ale i okropieństw sporo, realistyczny i dekadencki to pisarz. Ale też wyrafinowany i erudyta.

Dobrze się czyta lecz momentami ciężka do przebrnięcia, dodatkowo miejscami skłania do refleksji.

nie dotarło, ale zaskoczyło językiem, narracją i tematyką

Interesująca książka z bardzo gorzkim przesłaniem na temat ludzkich zachowań i poszukiwaniem swojego miejsca. Wiele celnych spostrzeżeń, a przynajmniej pokrywającymi się z moją oceną rzeczywistości.

Jedno mnie tylko uderza, jak niektórzy ludzie w dzieciach widzą zagrożenie albo uciążliwość. Albo byt niepotrzebny, który się przydarzył i teraz odbiera nam czas i wolność....

Nie wiem czy pół przeczytanej książki się liczy. Nie kończące się problemy seksoholika i jego opisy czynów i marzeń męczyły i zniechęcały do dalszego rozważania przesłania tej książki.

Wspaniała książka o zbawieniu ludzkości przez naukę.
Pokazuje ten odwieczny sens życia człowieka, że przyszłe pokolenia będą lepsze od nas, a my powinniśmy im pomóc jak możemy stać się lepszymi min. przez manipulacje genetyczne.

Definitywnie to ostania książka tego autora. Bez względu na przekaz wszystko dzieje się to z punktu widzenia nadpobudliwego seksualnie mężczyzny, patrzącego na świat oczami zblazowanego, nieszczęśliwego człowieka. . Żałuję, że autor jest taki monotematyczny i w konsekwencji nudny, bo pisze genialnie.

Z listy książek, które zmieniają światopoglad, ten tytuł bardzo na mnie zadziałał. To przede wszystkim książka o człowieku, jak możemy przeczytać w ostatnim zdaniu. Naprawdę często trzeba było zatrzymać się w czytaniu i oddać się refleksji po przeczytaniu niektórych zdań, twierdzeń, przemyśleń bohaterów. Sceny seksu oraz przygody jednego z dwójki bohaterów mogą kogoś zrazić...

Książka bardzo ciekawa, jednak historia Michela była nudniejsza niż Bruna. Ostatnie sto stron to sama historia Michela trzymana w mojej opinii w zbyt naukowym tonie. Opisy scen erotycznych wcale nie są takie ucuążliwe, da się to przeczytać.

Pierwsze moje zetknięcie z twórczością Michela Houellebecqa i przyznaję, że książką „Cząstki elementarne” zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Przez sporą część lektury czułem się, jakbym grał w intelektualnego ping-ponga z autorem, próbując w myślach odpowiedzieć na gęsto posiane w utworze tezy dotyczące krytyki rewolucji seksualnej i libertynizmu. Jestem osobą sympatyzującą...

Dyskusje

4 157