Żart

W.A.B.
2014-01-01
1970-01-01
Emilia Witwicka
Czechosłowacja literatura czeska komunizm stalinizm

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Powieść uznana przez wielu krytyków za największe osiągnięcie pisarskie Milana Kundery. Historia zawiera wątki autobiograficzne.

Jeden żart wystarczył, aby ideologiczny świat bohatera zatrząsł się w posadach. Aby nieposzlakowana opinia stała się jedynie starym wątkiem w biografii. Ale takie to były czasy. Absurd gonił absurd. Tyle dobrze, że tematów na reportaże i powieści powstało tyle, że przez kolejne sto lat będziemy poznawać inne oblicza szarych czasów Europy Środkowej i Wschodniej sprzed 1989 r. Polecam tak bardzo, że bardziej się nie da. Kundera to geniusz.

... Zlekceważona wartość i zdemaskowane złudzenie mają bowiem równie rachityczne ciała, są do siebie podobne i nic łatwiejszego, jak wziąć jedno za drugie.

Według mnie niewątpliwie najlepsza książka Kundery. Może, a raczej na pewno, jest on bufonem, ale absurd i grozę komunizmu przedstawił w jego samej istocie. Zwłaszcza że sam miał nie byle jaki w nim epizod.

Ale to tak jak i z naszymi pisarzami - najlepiej z nim walczyli piórem ci, którzy się kiedyś weń zaangażowali.

Taki to to pozorny paradoks, zrozumiały zważywszy typową dla polskiego katolicyzmu gotowość zrozumienia, że każdy może odkupić dawne grzechy, prawda...?

Taki to to pozorny paradoks, zrozumiały zważywszy...

Na półkach: , , , ,

Mieszane uczucia. Bo z jednej strony mnóstwo celnych spostrzeżeń, spojrzeń w duszę ludzką, powiedzonek i w ogóle wszystkiego tego, co sprawia, że czuję, że nareszcie znalazłem autora, który słowami wyraża to, co myślę i czuję.

Plusem jest też pokręcony pomysł z multinarracją (co rusz narratorem jest inna postać) oraz zaburzenie chronologii, dzięki czemu sporo jest tak lubianych przeze mnie retrospekcji.

Troszkę trudno się czyta, trzeba skupić się, ale nie jest źle. O wiele gorsze jest to, że fabuła zmierza donikąd, trudno mi tutaj jakoś streścić tę książkę, wskazać o co chodziło, co ma być punktem kulminacyjnym i do czego ma prowadzić.

Na pewno broni się językiem, postaciami, klimatem, intelektualną otoczką; dynamiką, fabułą czy błyskotliwymi pomysłami już nie bardzo.

Humanistycznym duszom na pewno spodoba się bardziej.

Zdecydowanie najslabszy Kundera z czytanych jak dotąd (NLB, Nieśmiertelność, Tożsamość, ŚM). W uciążliwy, nużący sposób, z uporem wieloktotnie wraca do komunizmu, folkloru, religii, nie wnosząc w dalszych fragmentach książki niemal nic do rozważań związanych z tymi tematami.

Niezwykle kunsztownie napisana powieść. Nawet długie opisy nie nudzą. Historia niewinnego żartu, który zmienia drastycznie życie głównego bohatera. Kundera wprowadza nas w czasy powojennej Czechosłowacji, polityki, głębokiego komunizmu.

Debiutancka powieść Kundery to proza uniwersalna, w której autor mistrzowsko łączy ze sobą kilka problemów filozoficzno-społeczno-psychologicznych: tożsamość, historia, kultura, wartości, wiara (i ta religijna i ta w system), rodzina, dojrzewanie, miłość i zemsta. Wątki te nawzajem się przeplatają i łączą w jedną spójną historię. Osią fabuły są losy Ludwika, studenta z morawskiej prowincji, niesionego na fali ówczesnych wydarzeń (początku lat 50 XX w.) – komunistę, który przez swój niewinny i lekkomyślny żart wpada w spirale aparatu totalitarnej „sprawiedliwości”. Relegowany ze studiów, wcielony do armii, spędza kolejne lata młodości w karnej kompanii. Od początku nie potrafi zrozumieć swojego położenia, dlaczego tak sprawiedliwy system, którego ideałom służył, w jego przypadku okazuje się niesprawiedliwy. Za winnego swojej sytuacji uważa Zemanka, szefa związku studentów, który zamiast stanąć w obronie przyjaciela, wyzywa do ukarania go w najsurowszy sposób. Po powrocie do społeczeństwa, dokończeniu studiów i samorealizacji zawodowej, działaniami Ludiwka, nadal kieruje żądza zemsty, dlatego też wciela swój plan. I tutaj Kundera stawia jedno z kluczowych pytań: czy zemsta na pewno jest najlepszym i najbardziej sprawiedliwym rozwiązaniem? Czy dokonując zemsty, aby sam nie stanę się oprawcą dla innych?
Drugim kluczowym wątkiem powieści jest miłość, niemalże ze wszystkimi swoimi aspektami, od potrzeby czułości i bliskości po zaspokajanie żądzy. Ale również poszukiwanie miłości, jej odnajdywanie i wymykanie się. Natomiast pozostałe wątki idealnie uzupełniają i wypełniają całą treść powieści.

Dzięki, typowej dla prozy Kundery, narracji gdzie narratorami poszczególnych rozdziałów powieści, są jej bohaterowie, poznajemy różne punkty widzenia na toczące się wydarzenia. W kulminacyjnym rozdziale narracja jest już wieloosobowa, co wydaje się ciekawym zabiegiem literackim.
„Żart”, jako debiut Kundery, objawił jego znakomity warsztat w filozoficznym podejściu do snucia opowieści.

Motywy przebijające się na łamach tej debiutanckiej powieści Kundery w późniejszych latach stały się absolutnym fundamentem jego literackiego credo. Mamy tutaj wszystko z czego Milan Kundera zasłynął i za co jest szczególnie ceniony.

Jest to powieść, w której niewinny żarcik jednego z narratorów i głównego bohatera Ludwika niesie potężne reperkusje dla całego dalszego życia. Z zagorzałego komunisty staje się wygnańcem i odszczepieńcem i żyje długo w głębokim poczuciu niesprawiedliwości, jaka go spotkała w zamian za oddanie i szczere intencje. Możemy całość zdarzeń opisywanych w tym kontekście odbierać po pierwsze i w głównej mierze jako satyrę ustroju komunistycznego, w którym zatarło się znaczenie podstawowych pojęć i symboli i została stworzona nowa, acz niezwykle mętna doktryna społeczna, lecz również jako obnażenie generalnie absurdu życia.

Pojedyncze, nic nieznaczące, marginalne zdarzenia potrafią całkowicie zdewastować nasze życie. Nasze starania są jałowe, a nasza dola niezależna od nas. Możemy z nią walczyć, protestować, lecz to wszystko na nic. To są główne motywy, które pięknym językiem, a także dużą dawką nietuzinkowych przemyśleń pragnie nam Kundera przekazać.

Bardzo intelektualna proza. Wybija się ponad przeciętność.

Genialna proza. Jestem bardzo zaskoczona i na pewno będę czytać Kunderę i poznawać jego twórczość, najlepiej w całości. W tej pozycji jest tak wiele wątków, że niemożliwe jest jej streszczenie. Historia, polityka, poczucie tożsamości narodowej, kultura ludowa, rodzina, nauka, dojrzewanie, miłość w każdym jej aspekcie... Wszystko złożone, przenikające się wzajemnie, opowiadane jednocześnie z kilku perspektyw. Jednocześnie powtarzając za Aleksandrem Kaczorowskim z Gazety Wyborczej : "To powieść o rozczarowaniu, które dopadnie każdego z nas - bez względu na to, w co próbujemy uwierzyć."
Bardzo, bardzo, bardzo polecam.

Wspaniała książka. Obfituje w wiele cennych przemyśleń i spostrzeżeń, niejednoznaczna, z wieloma tematami. Jak dla mnie lepsza od słynnej „Nieznośnej Lekkości Bytu”. Warto przeczytać.