Trzecia tajemnica

The Third Secret
Sonia Draga
2006-01-01
2006-01-01

„Trzecia tajemnica” nawiązuje do objawień fatimskich, w szczególności do trzeciego z nich, który bardzo długo, bo aż do roku 2000 był trzymany w sekrecie i dostępny był tylko dla urzędujących papieży. Taka strategia spowodowała, że wokół owej tajemnicy powstało wiele hipotez, teorii, spekulacji, czy też zwykłych teorii spiskowych. I dziś chociaż jest znana, to fakt, że przez dziesięciolecia stanowiła najwyższej rangi sekret daje do myślenia i skłania do zadania sobie pytania, czy aby przypadkiem została ujawniona cała zawartość objawienia? Steve Berry, nieoceniony w wynajdywaniu historycznych nieścisłości i wszelkich zagadek z przeszłości postanowił pójść o krok dalej i stworzył opowieść, w której istnieje ciąg dalszy przekazu z niebios, lecz ze względu na swoją rewolucyjną zawartość jest przez kościół nadal trzymany pod kluczem. Do czasu aż któryś z kościelnych patriarchów zaczyna zastanawiać się na poważnie nad zmianami w jego duchu. Spotyka się to z naturalnym oporem tradycjonalistów, którzy z kolei nie cofną się przed żadnym uczynkiem, by owym zmianom zapobiec. W efekcie w Watykanie zaczyna toczyć się walka na śmierć i życie pomiędzy dwoma przeciwstawnymi sobie obozami. A wszystko to w historycznych wnętrzach i przy całym ceremoniale typowym dla papieży i otaczających ich dostojników.
Wprawdzie tym razem głównymi bohaterami książki akcji są księża, którzy jeżdżą po Europie w poszukiwaniu wskazówek do odnalezienia prawdy, a nie agenci służb specjalnych, jednak nie wpływa to negatywnie na opowiedzianą historię. A może nawet nieco ją ubarwia.
Przyzwoita lektura, gwarantująca dobrą zabawę.

Zaczynam przygodę z tym autorem i jest naprawdę obiecująca ta przygoda :) Książka wciąga, idealna na poranek, popołudnie i wieczór. Na cały dzień :D

Nie jest to powieść dla ortodoksyjnych katolików . Mimo , że jest to tylko fikcyjna opowieść , zawiera ona w sobie prawdę o mechanizmach , które funkcjonują w życiu Kościoła . Można się oburzać , obrzucać błotem autora , ale opisał on to co większość wie , ale o tym nie mówi . Tytułowa Trzecia Tajemnica to tylko pretekst do budowy całej historii .

Historia Chrześcijaństwa jest bogata w przypowiesci oraz naprawdę wiele tajemnic.
Steve Berry to klasa połaczenia historii z teraźniejszością.
Jego historyczny research jest naprawde imponujący.
W szczegolnosci w wielu swoich książkach bierze pod lupę Kościół katolicki.
W tej powiesci odkrywa wagę trzech tajemnic fatimskich.
Co naprawdę kryje trzecia tajemnica?
Dlaczego ją ukrywa Kosciół?
Polecam.
Naprawde dobra książka.
Uwaga.
Na koncu lista nagięć potrzebnych do fabularyzacji powiesci.
Warto sie zapoznac zanim nabierzemy skrajnego sceptycyzmu.

Steve Berry to klasa połaczenia historii z teraźniejszością.
Jego historyczny research jest naprawde imponujący.
W szczegolnosci w wielu swoich książkach bierze pod lupę Kościół katolicki.
W tej powiesci odkrywa wagę trzech tajemnic fatimskich.
Co naprawdę kryje trzecia tajemnica?
Dlaczego...

Obrazoburcze dla katolików igranie tajemnicami objawień Maryjnych sprowadzające się do nachalnego propagowania modernistycznych zapędów zniesienia celibatu księży, kapłaństwa kobiet, uznania prawa do aborcji i związków nieheteroseksualnych, a wszystko to władane w usta Najświętszej Marii Panny. Odradzam, szczególnie katolikom letnim i o nieugruntowanej wierze i wiedzy dotyczącej wyznania rzymsko-katolickiego. Sieje zamęt.

Świetny thriller trzymający w napięciu od początku do końca. Akacja ukazana na tle Watykanu i trzeciej tajemnicy fatimskiej.
Obecny panujący papież za wszelką cenę chce zgłębić tajemnicę i angażuje do współpracy swojego sekretarza, wysyłając go w różne związane z tym podróże. I zaczyna się... 😉 bo po drodze wychodzą na jaw różne sytuacje z życia Watykanu, typu ksiądz też człowiek... 😉
W pewnym momencie mamy świetnie ukazana akcje w sposób dwutorowy - wybór niego papieża i walka sekretarza byłego papieża o wypełnienie ostatniej woli papieża Klemensa. Czyta się z zapartym tchem!
Książka to trochę mieszanka fikcji z rzeczywistością. Świetny dynamiczny język i szybki rozwój akcji.
Ktoś kiedyś napisał, że jeżeli czytelnik chce ta książkę potraktować jako lekturę do snu, to sen na pewno nie nadejdzie. I miał rację 😉
Polecam!

Można by przymknąć oko na obraz najwyższych dostojników watykańskich, z których jeden jest zdemoralizowanym fanatykiem idącym do celu po trupach a drugi jego cynglem o osobowości godnej zawodowego mordercy.
Można by, bo jak się czytało Browna i jego naśladowców, to można się przyzwyczaić do pewnych rzeczy.
Problem w tym, że w książce (mały spoiler) mamy do czynienia z trzecią tajemnicą fatimską (w zasadzie jej drugą częścią),z którą to treścią możemy się końcu zapoznać.
I to jest jedno z największych kuriozów jakie napotkałem w swojej wieloletniej karierze czytelniczej.

Dlatego jeśli ktoś chce dowiedzieć się o czym wg autora mówi ta część tajemnicy, to proszę bardzo. Nie dość bowiem, że stanowi ona iście lewacko-feministyczny manifest, to jeszcze jest napisana językiem współczesnego propagandzisty:
Można przetrawić Matkę Boską jako zwolenniczkę równości homoseksualistów, ale przypisywane jej słów wg których dziecko w łonie kobiety należy tylko do niej, jest tylko nic nieznaczącym płodem i to kobieta powinna decydować o tym, czy je urodzi, czy nie, to odlot wysokiego kalibru.
A tak właśnie prezentuje się treść drugiej części trzeciej tajemnicy fatimskiej.

Dziecko się nie liczy, ojciec też nie ma nic do gadania, taki przekaz z nieba niesie nam piórem szalonego autora Maryja.

Morał niech każdy wymyśli sobie sam.

Problem w tym, że w książce (mały spoiler) mamy do czynienia z...

U Berry'ego lubie to ze bardzo sparawnie łaczy fikcje z rzeczywistymi faktami. Tak jest w prawie każdej jego książce z Cottonem Malone. Mnie to odpowiada. Duzo akcji i fajni wyaziści bohaterowie. Polecam.

90/2020 (E)

90/2020 (E)

OCENA-6/10 DOBRA

„TRZECIA TAJEMNICA” Steve Berry to interesującą powieść sensacyjna, thriller pełny akcji, trzymająca w napięciu z bardzo dobrze nakreślonymi bohaterami, czytało ją się z prawdziwą przyjemnością, doskonała lektura na jesienne wieczory, autor wspaniale połączył autentyczne wydarzenia z fikcją literacką.

Jej mottem przewodnim są objawienia fatimskie i cała fabuła kręci się właśnie wokół tego zagadnienia, trzeba przyznać, że autor doskonale przemyślał to, o czym chciał napisać i temat nie był mu obcy. Zbierając materiały do powieści autor odbył podróż do Włoch i Niemiec. Książka ta wyrosła jednak z edukacji katolickiej z okresu dzieciństwa autora, oraz trwającej całe życie fascynacji Fatimą. Sceny rozgrywające się w Fatimie, przedstawione w prologu oparte były na relacjach naocznych świadków, w pierwszym zaś rzędzie samej Łucji, która opublikowała własną wersję tych wydarzeń w pierwszej połowie XX wieku. Fikcją są jedynie słowa rzekomej drugiej części tajemnicy fatimskiej, zamieszczone w rozdziale 65.

Osobliwa historia trzeciej tajemnicy fatimskiej trzymana była w tajemnicy w Watykanie w zalakowanej kopercie, aż do maja 2000 roku i znali ją jedynie papieże, prawdą jest też, że Kościół zabronił siostrze Łucji wypowiadania się publicznie na temat Fatimy. Nie będę zdradzał tej historii, bo trzeba koniecznie zajrzeć do tej książki, bo naprawdę warto, powieść pozwoli ponadto na zrewidowanie własnej wiedzy w tym temacie, dlatego zachęcam do lektury. Pozdrawiam. Jack_

OCENA-6/10 DOBRA

Jej mottem przewodnim są objawienia fatimskie i cała...

• Steve Berry

Steve Berry Trzecia tajemnica Zobacz więcej