Śliski interes

Okładka książki Śliski interes Ryszard Ćwirlej
Okładka książki Śliski interes
Ryszard Ćwirlej Wydawnictwo: Muza Cykl: Milicjanci z Poznania (tom 7) kryminał, sensacja, thriller
Milicjanci z Poznania (tom 7)
Muza
2016-09-14
2016-09-14
milicja Poznań Olkiewicz prl powieść neomilicyjna chrzczona wódka alkohol
Inne

Poziom humoru jak zwykle wysoki, akcja trochę bardziej dramatyczna. Będzie spoiler, ale tak mnie ubawiło: to nekrofil. Nie, Teofil, że będzie się chyba już zawsze kojarzyć :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kolejny tom równie ciekawy jak poprzednie. Coraz bardziej fascynuje mnie postać teofila Olkiewicza. Mam nadzieję, że jego wątroba jeszcze wytrzyma i będą kolejne tomy. Chciałby zobaczyc serial na podstawie tej serii. Szkoda, że Bareja nie mógłby go reżyserować.

Książka „Śliski interes” autorstwa Ryszarda Ćwirleja to moje pierwsze spotkanie z twórczością autora. „Śliski interes” to także siódmy tom z cyklu "Milicjanci z Poznania". Nie bardzo lubię zaczynać cykle od środka, ale czasem mi się niestety zdarzy. Tym razem jednak nie z przypadku, a z wyboru. Książkę "Śliski interes" kupiłam na katowickich Targach Ksiazki przed spotkaniem z Panem Ryszardem.
Zaciekawił mnie ten cykl głównie z uwagi na to, że jego akcja rozgrywa się w czasach PRLu. Jak dla mnie pomimo tego, że nie znam tamtego ustroju to klimat PRLu jest w tej książce mocno wyczuwalny. Głównym bohaterem tutaj jest chorąży Teofil Olkiewicz z Komendy Wojewódzkiej Milicji w Poznaniu. Nasz bohater zupełnie przypadkowo i wbrew swojej woli zostaje oficerem prowadzącym pewne śledztwo. Wszystko to co dzieje się później jest tak nieprawdopodobne i tak świetnie skonstruowane przez autora, że jako całość wydaje się aż niemożliwe. A jednak! Nasz bohater musiał wszystkim tym wydarzeniom stawić czoło. Jak myślicie chorąży Teofil Olkiewicz dał radę? Sięgnijcie po książkę i się przekonajcie.

Powieści Ćwirleja kupuję w ciemno szczególnie te o milicji z lat 80-tych ubiegłego wieku. Cudowne nakreślenie postaci milicjantów, szczególnie Olkiewicza, jego wady, słabostki, spostrzeżenia nie zawsze trafne, stosunek do kobiet. Bardzo ciekawy temat( trupy bez wnętrzności),kontrabanda z Niemiec, zagadkowa paczka z proszkiem, dużo się dzieje.

Bardzo lubię ten cykl Ćwirleja! Za każdym razem mnie wciąga w wir akcji, charakterni bohaterowie, wartka akcja. Nie nudzę się! Klimat, klimat i jeszcze raz klimat!

Wyjątkowa, ze względu na robotę Teofila Olkiewicza:)

Wyjątkowa, ze względu na robotę Teofila Olkiewicza:)

Genialna powieść kryminalna.
Uwielbiam wszystkie powieści p. Ćwirleja, ale w tej Teofil Olkiewicz zwyczajnie kładzie na łopatki. Jego postać została rewelacyjnie wykreowana - jest połączeniem Jasia Fasoli, wojaka Szwejka i inspektora Cruchota, a jednocześnie jest polski do szpiku kości.
Miruś Brodziak i Rychu Grubiński też mają swój wkład w absolutną doskonałość powieści.
W wątek nekrofila/Teofila to wisienka na torcie:)

Genialna powieść kryminalna.
Miruś Brodziak i Rychu Grubiński też mają swój wkład w absolutną doskonałość...

Nie wiem, czy nie najlepsza część z dotychczas przeze mnie przeczytanych. Jakby bardziej "kryminalna". Więcej "07 zgłoś się" niż "Misia", choć absurdów PRL-u też nie brakuje. I dodatkowo Teoś w roli amanta, na którego lecą wszystkie panny. Podobało mi się to bardzo. Fajne też nawiązanie w końcówce do pozostałych cykli autora.
Jak zawsze polecam.

Jak zawsze polecam.

Ćwirlej świetnie oddaje klimat lat 80-tych.

W Poznaniu dochodzi do makabrycznego odkrycia, ktoś znajduje w śniegu zwłoki......
Pan Ryszard już mnie przyzwyczaił do pewnego poziomu i sięgając po jego książkę wiem że dostanę dobry kryminał.
Polecam 👏

Ćwirlej świetnie oddaje klimat lat 80-tych.

Polecam 👏

Książki trzymają poziom. Są tak samo dobre, niby nie pisane po kolei, ale fabuła się zazębia, nie ma większych naciągnięć fabularnych. Czytam i cały czas chcę wiedzieć co było dalej.
Bohaterowie z krwi i kości, klimat lat 80tych, absurdy, kombinowanie - super oddany.

• Kryminał
  • Kryminały