Złota maska

Okładka książki Złota maska Grzegorz Kalinowski
Okładka książki Złota maska
Grzegorz Kalinowski Wydawnictwo: Skarpa Warszawska Cykl: Śmierć frajerom (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Śmierć frajerom (tom 2)
Skarpa Warszawska
2021-11-25
2015-11-18
literatura polska

Ciąg dalszy przygód Henryka Wcisły byłego kasiarza, który chce już żyć spokojnie, ale wchodzi w konflikt z młodym policjantem zakochanym w tej samej kobiecie. Złota maska, skarb z Ameryki Południowej przewija się przez całą powieść, ale książce brakuje silnika do akcji. Fabuła nie jest nudna, ale biegnie od jednego do drugiego historycznego wydarzenia, a sama historia maski dociera do głównych bohaterów dopiero na koniec powieści. Do tego momentu trzeba się zadowolić ciekawymi perypetiami życia z obrzeża świata przestępczego i policyjnego. Jednak konflikt między policjantem a tego nieświadomym byłym kryminalistą to za mało na utrzymanie napięcia i całkowite wciągnięcie czytelnika. Na plus dużo prawdziwych elementów fabuły.

Jeśli poczuliście klimat części pierwszej, musicie to przeczytać - trzyma poziom.

Uwielbiam książki z klimatem. A ta taka jest. Niestety biorąc knigę w ciemno, po raz kolejny okazało się, że zaczynam od któregoś tomu z kolei zamiast od pierwszego. Jednak mam szczęście i okazało się, że drugi tom to oddzielny rozdział i jest tyle wyjaśnień i nawiązań do poprzedniego tomu, że szybko dało się ogarnąć o co tu chodzi.

Heniek Wcisło jest młodym mężczyzną o bogatej przeszłości. Co tu ukrywać, był kasiarzem. Ale teraz jest praworządnym obywatelem. No przynajmniej stara się nim być. Bo szybko okazało się, że nieświadomie nadepnął na odcisk pewnemu zaciętemu młodemu funkcjonariuszowi policji. I tak zaczyna się skomplikowana gra. A to wszystko osadzone w okresie dwudziestolecia międzwojennego. I ten klimat. Tak prawdzie odmalowana atmosfera. Nieraz zabrzmiała mi w głowie przewodni utwór z filmu "Va banque". Zwłaszcza, że pojawia się postać najsłynniejszego polskiego kasiarza. Tak, tak, chodzi o Szpicbródkę. I ważne wydarzenia historyczne w tle. Mowa o przewrocie majowym z 1926 roku. I umiejętnie wpleciona legenda o peruwiańskiej księżniczce. Niesamowicie wiele wątków, z których nie wszystkie zostały rozwikłane.

Postacie są tak wyraźne, namacalne jakby to byli sąsiedzi. I nie ważne czy chodzi o głównych bohaterów czy o ciecia z bramy. Zakochałam się i na pewno sięgnę po kolejne tomy.

Heniek Wcisło jest młodym mężczyzną o...

dalej jest fajnie

dalej jest fajnie

Kolejny ciekawy powrót do gangsterskiej Warszawy. Warszawy, której już nie ma. Udano połączenie fikcyjnych postaci z autentycznymi osobami

Podobnie jak poprzedni tom, bardzo wciągająca historia. Tym razem wyszła poza Warszawę. Postacie oraz wątki historyczne dodają powieści walor edukacyjny. Polecam

Lepsza od pierwszej części. Dzieje się.

Lepsza od pierwszej części. Dzieje się.

Nieco gorsza niż część pierwsza, ale moc informacji o Warszawie i szalonych latach dwudziestych i tak jest najważniejsza.

O istnieniu książki - a szczerze to także i autora - dowiedziałem się z jakiegoś wywiadu z Severskim, który umieścił "Maskę" na drugim miejscu najlepszych pozycji szpiegowskich. I z tej "operacyjnej" perspektywy dzieło faktycznie nie zawodzi, można też podziwiać drobiazgowość w rekonstruowaniu Warszawy połowy lat 1920. Niestety w wymiarze stricte literackim juz tak dobrze nie jest: nie najlżejsze pióro często wpada w banały, fabuła i postaci bywają sztuczne, a niektóre wątki pojawiają się bez celu. Tak więc wrażenia mieszane, ale w sumie jednak pozytywne.

Autor w posłowie dziękuję czytelnikowi za wytrwanie do końca drugiej części przygód Henia i jego przyjaciół.
Przeczytanie tej części do końca to naprawdę duże osiągnięcie. Kilka razy miałem ochotę zostawić tą powieść. W nadziei na rozwój wypadków przeczytałem całość.
Ogromny zawód. W porównaniu z częścią pierwszą pan Kalinowski robi kilka kroków w tył.
Poza tłem historycznym brak sensownych wydarzeń. Fabuła to zlepek nie powiązanych ze sobą wydarzeń.

Poza tłem...

• Kryminał