Mentalność antykapitalistyczna

Ludwig von Mises nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.) 104 str.
The Anti-Capitalistic Mentality
Arcana
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
mises mentalność antykapitalistyczna kapitalizm socjalizm austriacka szkoła

The Anti-Capitalistic Mentality
Arcana
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
mises mentalność antykapitalistyczna kapitalizm socjalizm austriacka szkoła

Kup książkę

Dla osoby, która przez wiele lat swojego życia była ignorantem w sprawach ekonomicznych (i nie tylko), Mises bardzo przystępnie wytłumaczył czym jest kapitalizm oraz skąd bierze się niechęć do kapitalizmu.

Na półkach: , , , , ,

Tak na wstępie – Mentalność antykapitalistyczna, jak sam tytuł wskazuje, jest pracą socjologiczną. Nie rozumiem więc oburzeń, że za mało w niej było ekonomii. Takie oskarżenia mogły wysunąć tylko osoby, które nie rozumieją, że ekonomia zajmuje się ludzkim działaniem, a nie ludzką mentalnością.

Co do samego eseju, to uważam go za wyśmienity. Mówi bardzo dużo o mentalności...

Na półkach: , , , , , ,

Gwoli wstępu – Mentalność antykapitalistyczna, jak sam tytuł wskazuje, jest pracą socjologiczną. Nie rozumiem więc oburzeń, że za mało w niej było ekonomii. Takie oskarżenia mogły wysunąć tylko osoby, które nie rozumieją, że ekonomia zajmuje się ludzkim działaniem, a nie ludzką mentalnością.

Książka tak stara a niewiele straciła na aktualności. To trochę smutne, że obnażone w niej negatywne wzorce nadal są tak rozpowszechnione. Z drugiej strony przydałby się suplement traktujący o współczesnych bolączkach: ekspansji kredytowej i współpracy rządów z korporacjami. Niestety, Mises już nam tego nie napisze.

Ciekawa pozycja, na pewno łatwiejsza w odbiorze niż "Intelektualiści a socjalizm" Hayeka.

Od Ludwiga von Misesa, prekursora austriackiej szkoły ekonomii, oczekiwałbym argumentów na niwie ekonomicznej, bo na tym się niewątpliwie znał. Postanowił on jednak głównie przybliżyć, jakimi motywami psychologicznymi kierują się persony nastawione antykapitalistycznie. Niespecjalnie trafiło to niestety w moje gusta, choć przytaczane były słuszne argumenty. No ale cóż,...

Książka jest przeznaczona dla przeciętnych ludzi nie obeznanych zbytnio z wolnorynkową ekonomią i związaną z nią filozofią. Książka krytykuje różne grupy społeczne za ich umiłowanie do socjalizmu i komunizmu. Można znaleźć także krytykę Marksa i jego zwolenników. Warto wspomnieć o tym, że książka została udostępniona przez fundację PAFERE jako darmowy ebook.

Ciekawa książka, poruszająca sprawę niechęci ludzi do kapitalizmu, szczególnie wśród osób, wywodzących się z czołówek gazet. W mojej opinii, niestety trochę lat minęło i widać, że niektóre wnioski Misesa, były nietrafione. Ciekawie za to, autor wytknął szeroką niewiedzę Lenina.

Co tu dużo pisać... Klasyczna pozycja wyjaśniająca błędy w myśleniu socjalistycznym i pokazująca w jaki sposób kapitalizm napędza rozwój społeczeństwa i jednostki a socjalizm prowadzi do popadania w stagnację. Warto przeczytać!

Ciekawe spojrzenie czemu ludzie wolą wybrać socjalizm od kapitalizmu. Książka pozwala skonfrontować wolnorynkowcom po części własne wyobrażenie czemu ludzie są teraz tak przesiąknięci socjalizmem. Czasami pojawiają się pewne uogólnienia, spowodowane podejściem bardziej od strony psychologicznej ludzi. Ale i tak pojawiają się naprawdę ciekawe tezy.

• Ekonomia
  • Polityka