Mentalność antykapitalistyczna

Okładka książki Mentalność antykapitalistyczna Ludwig von Mises
Okładka książki Mentalność antykapitalistyczna
Ludwig von Mises Wydawnictwo: Polsko-Amerykańska Fundacja Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego PAFERE nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Anti-Capitalistic Mentality
Polsko-Amerykańska Fundacja Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego PAFERE
2012-01-01
2012-01-01
Jan M. Małek
ekonomia polityczna socjalizm szkoła austriacka wolny rynek kapitalizm komunizm Mises mentalność

Okładka książki Wstęp do austriackiej szkoły ekonomii. Wybór tekstów Dominick T. Armentano, Jörg Guido Hülsmann, Peter Klein, Mateusz Machaj, Carl Menger, Ludwig von Mises, Robert Murphy, Llewellyn Rockwell, Murray Newton Rothbard, praca zbiorowa
Wstęp do austr... Dominick T. Armenta...
Okładka książki Wstęp do libertarianizmu. Wybór tekstów Stephen P. Halbrook, Henry Hazlitt, Jesús Huerta de Soto, Jörg Guido Hülsmann, Stephan Kinsella, Ludwig von Mises, Robert Murphy, Llewellyn Rockwell, Wilhelm Röpke, Murray Newton Rothbard, James Sadowsky, praca zbiorowa
Wstęp do liber... Stephen P. Halbrook...

Skąd bierze się niechęć do kapitalizmu i co jest kapitalizmem, a co nim nie jest.
Książka bardzo przydatna, zdecydowanie poszerzająca wiedzę.
Według mnie, najciekawszy jest rozdział trzeci, mówiący m.in. o wolności słowa, literaturze i literatach.
Książka napisana już wiele dziesięcioleci temu, lecz obserwacje poczynione przez von Misesa nadal są aktualne (np. pisał o pewnych, niewielkich grupach nacisku na rządzących w celu przystosowania prawa pod ich "małą" działalność).

Książka bardzo przydatna, zdecydowanie poszerzająca wiedzę.

Rewelacja, bardzo ciekawa pozycja. Polecam

Rewelacja, bardzo ciekawa pozycja. Polecam

Takie generalne objaśnienie, jak ktoś się tematem nie interesuje to się dowie czegoś nowego. Jeżeli interesuje w mniejszym lub większym stopniu to tylko przypomni sobie podstawy.

Książeczka to podjęta przez autora próba przedstawienia zarzutów przeciwników kapitalizmu, skąd się one biorą i dlaczego są błędne. Tekst jest ogólnie dobry i łatwy w odbiorze. O ile długość książki może być dla wielu ogromną zaletą, bo dzięki temu bardzo szybko można zapoznać się z całością, to u mnie pozostawiła niedosyt. Tak naprawę gdyby w bardziej rozbudowany i szczegółowy sposób napisano niniejszą pozycje to spokojnie mogłaby ona zawierać dwa razy więcej stron.
Autor mierzy się z wieloma zarzutami natury psychologicznej, historycznej i ekonomicznej w dość sprawny sposób je obalając.

Książka choć wciąż aktualna to jednak, ze względu na wiek, pewne fragmenty mocno się przestarzały jak np.: zarzut według, którego przez kapitalizm nie tworzy się pięknych mebli i architektury, dlatego lepiej było we wcześniejszych wiekach. Dzisiaj raczej trudno o taką opinię, a przynajmniej tak wynika z moich doświadczeń. Rozmawiałem z ogromną liczbą przeciwników gospodarki rynkowej i tylko raz z podobnym argumentem miałem styczność kiedy to mój oponent w dyskusji stwierdził, że średniowiecze było rajem na ziemi, a źle na świecie zaczęło się dziać dopiero wraz z nastaniem XIX wieku.
Oczywiście zarzuty o brak estetyki w kapitalizmie nadal zdarzają się często, ale raczej nie tęskni się przy tym za czasami królów i książąt, a przynajmniej ja się z tym nie spotkałem (nie licząc wcześniej podanego przykładu). Sam zarzut o brzydocie zostaje oczywiście dobrze odparty przez autora.
Poza tym nie ma zawartych zarzutów typowo współczesnych, jest to oczywiście wada nieunikniona, w końcu książka została wydana w 1956 roku, ale ich brak jest niestety odczuwalny. Jeśli ktoś chciał więc poczytać o bardziej współczesnych argumentach to po tej lekturze i tak będzie musiał sięgnąć po nowsze książki.

Mam też jeden problem z samym wydaniem książki. Po co na okładce wydawnictwo PAFERE umieściło jakiś randomowy wizerunek dziecka? Rozumiem, że zapewne chodziło o pokazanie, że tekst świetnie nadaje się dla początkujących a treść powinno znać nawet dziecko, ale czy naprawdę nie można było stworzyć lepszej okładki? Przez to książka wydaje się nieatrakcyjna, a okładka wywołuję raczej śmiech niż zainteresowanie.

Tak czy inaczej książka jest dobra i jako wstęp do rozważań na temat kapitalizmu nadaje się świetnie, a czyta jeszcze lepiej.

Z wieloma koncepcjami Ludwiga Misesa się nie zgadzam. O ile z większością ekonomicznych raczej tak, o tyle z szeroko pojętymi filozoficznymi już znacznie mniej.

"Mentalność antykapitalistyczna" jest jednak bardzo dobrą pozycją, chociaż uważam, że do pewnego stopnia straciła na swojej aktualności. Czy to jej wada? Myślę, że nie. Uważam po prostu, że sympatie socjalistyczne i niechęć wobec gospodarki kapitalistycznej mają dzisiaj często inne przyczyny, niż w czasach, w których Mises pisał swoją pracę. Do tego autor często porusza w niej zagadnienia stricte ekonomiczne, które już na aktualności nie straciły w ogóle.

Niemniej jest to pozycja warta uwagi, choćby z historycznego punktu widzenia. Bardzo polecam wszystkim interesującym się ekonomią.

Dla osoby, która przez wiele lat swojego życia była ignorantem w sprawach ekonomicznych (i nie tylko),Mises bardzo przystępnie wytłumaczył czym jest kapitalizm oraz skąd bierze się niechęć do kapitalizmu.

Tak na wstępie – Mentalność antykapitalistyczna, jak sam tytuł wskazuje, jest pracą socjologiczną. Nie rozumiem więc oburzeń, że za mało w niej było ekonomii. Takie oskarżenia mogły wysunąć tylko osoby, które nie rozumieją, że ekonomia zajmuje się ludzkim działaniem, a nie ludzką mentalnością.

Co do samego eseju, to uważam go za wyśmienity. Mówi bardzo dużo o mentalności mas, biurowych pracowników umysłowych, próżniaczych dziedziców dużych majątków, intelektualistów oraz artystów. Krótko i treściwie wyjaśnia czym jest kapitalizm i jakiego są jego konsekwencje i na tej bazie przechodzi do lokowania w nim wymienionych grup, przedstawia ich zarzuty i bezlitośnie się z nimi rozprawia.

Najbardziej zrobiła na mnie wrażenie obrona kultury w kapitalizmie (przewyższając nawet mój niesmak wywołany estetycznym subiektywizmem Misesa),bo nigdy tak o tym nie myślałem, ale de facto epoka kapitalistyczna wydała mnóstwo wspaniałych pisarzy i muzyków. Współistniejąca z nimi, niewymagająca popkultura nie powinna więc razić. Jest ona odpowiedzią na zapotrzebowanie mas, które w kulturze się nie orientują, ale też mają swoje potrzeby i wreszcie mają pieniądze na ich zaspokajanie. Są oczywiście ciemne strony popkultury, jak np. powieści kryminalne, bo jak dowodzi Mises, są one przejawem mentalności antykapitalistycznej, cieszącej się strącaniem z piedestałów ludzi, którzy z racji piastowania czcigodnych ról w społeczeństwie, stoją początkowo poza wszelkimi podejrzeniami. Osoba, której nie wyszło w życiu, utożsamiająca się z detektywem, czuje niebywałą przyjemność, gdy upodli jakiegoś człowieka sukcesu, a najlepiej jak wykaże, że sukces przestępcy opierał się na oszustwach, łapówkach i innych niecnych uczynkach. Ktoś może powiedzieć, że wcale tak wszystkie kryminały nie wyglądają i zapewne będzie miał rację. Nie wiem czy tendencja zmieniła się od czasów Misesa, ale nie mam ochoty tego sprawdzać, bo ten gatunek zupełnie mnie nie pociąga.

Co tu dużo mówić - polecam. Polecam zarówno ludziom z dużą wiedzą na temat ekonomii i filozofii politycznej, jak i tym, którzy nie przeczytali nigdy żadnej poważnej pozycji na te tematy. Obie te grupy będą raczej usatysfakcjonowane.

Na półkach: , , , , , ,

Gwoli wstępu – Mentalność antykapitalistyczna, jak sam tytuł wskazuje, jest pracą socjologiczną. Nie rozumiem więc oburzeń, że za mało w niej było ekonomii. Takie oskarżenia mogły wysunąć tylko osoby, które nie rozumieją, że ekonomia zajmuje się ludzkim działaniem, a nie ludzką mentalnością.

Książka tak stara a niewiele straciła na aktualności. To trochę smutne, że obnażone w niej negatywne wzorce nadal są tak rozpowszechnione. Z drugiej strony przydałby się suplement traktujący o współczesnych bolączkach: ekspansji kredytowej i współpracy rządów z korporacjami. Niestety, Mises już nam tego nie napisze.

Ciekawa pozycja, na pewno łatwiejsza w odbiorze niż "Intelektualiści a socjalizm" Hayeka.

• Ekonomia
  • Polityka