Celtowie

Okładka książki Celtowie Liliana Olchowik-Adamowska
Okładka książki Celtowie
Liliana Olchowik-Adamowska Wydawnictwo: Przedsiębiorstwo Wydawnicze „Rzeczpospolita” S.A. Cykl: Mitologie świata (tom 4) popularnonaukowa
popularnonaukowa
Mitologie świata (tom 4)
Przedsiębiorstwo Wydawnicze „Rzeczpospolita” S.A.
2007-01-01
2007-01-01
Celtowie mitologia

Okładka książki Wielcy Polacy Kazimierz Kunicki, Tomasz Ławecki, Liliana Olchowik-Adamowska, Marcin Pielesz, Konrad Puzyński
Wielcy Polacy Kazimierz Kunicki, ...
Okładka książki Piłsudski burzliwe życie w niespokojnych czasach Paweł Duber, Kazimierz Kunicki, Tomasz Ławecki, Grzegorz Nowik, Janusz Odziemkowski, Liliana Olchowik-Adamowska
Piłsudski burz... Paweł Duber, Kazimi...
Okładka książki Śladami słynnych zbrodni. Przewodnik Kazimierz Kunicki, Tomasz Ławecki, Liliana Olchowik-Adamowska
Śladami słynny... Kazimierz Kunicki, ...
Okładka książki Dwudziestolecie międzywojenne. Miejsca, ludzie, wydarzenia Kazimierz Kunicki, Tomasz Ławecki, Liliana Olchowik-Adamowska
Dwudziestoleci... Kazimierz Kunicki, ...

Niewiele mam książek z tej serii, bo udało mi się dorwać tylko cztery, ale jest to zdecydowanie najciekawiej napisana z nich wszystkich. Nie wiedziałam jak dużo Sapkowski zapożyczył również z tej mitologi. Ciekawie było przeczytać tą książkę, nawet z samego tego względu. Teraz mam ochotę zagłębić się w ten temat.

Kolejna z książeczek wydana przez Rzeczpospolitą w serii Mitologie Świata. Cykl ma stosunkowo niskie oceny - zupełnie nie wiem dlaczego. Oczywiście nie jest to w pełni profesjonalne wydawnictwo wyczerpujące zagadnienie. W moim odczuciu wspaniale spełnia inna rolę. Mam tutaj na myśli zainteresowanie tematem, ogólne wprowadzenie, podanie podstawowych chronologicznych faktów. Najmocniejszym punktem jest chyba edycja - kolorowa, przyjemna dla oka z czytelną osią czasową i mnóstwem kolorowych fotografii. Świetna rzecz dla młodzieży czy osób które pragną rozpocząć swoją przygodę z mitologią.

Największą zaletą książki jest szata graficzna. Rzetelnej wiedzy daje niewiele, i to niekoniecznie z winy autorki - o wierzeniach Celtów wiadomo bardzo mało i prawie wszystko jest przedmiotem dyskusji. Na rozbudzenie ciekawości ta pozycja jednak wystarczy.

Publikacja w dość płytki sposób pokazująca problematykę mitologii celtyckiej, ale jak dla laika, którym jestem, podsycająca zaciekawienie i chęć poszukiwań innych źródeł w tej tematyce. Na początek, na otrzaskanie się i "liźnięcie" mitologii celtyckiej - czemu nie?

Celtowie dla laika, tak w skrócie określił bym ta książkę. Zachęcony porządnym wydanie skusiłem się na lekturę, która okazała się ciekawa, bogato ilustrowana i bardzo ogólnikowa.Ta książka to typowo popularno-naukowy tytuł który ma rozbudzić w czytelniku chęć do poznawania historii. Według mnie spełnił dokładnie taką funkcję.

Mało wiedzy i średnio ciekawie, ale trochę o mitologii celtyckiej można się z tego dowiedzieć.

Na początek dobra, lecz najlepszym źródłem będzie pozycja Gąssowskiego.

Na początek dobra, lecz najlepszym źródłem będzie pozycja Gąssowskiego.

Pozycja nie jest bardzo szczegółowa. Jednak daje ogólny obraz wierzeń celtyckich i zachęca do głębszego zainteresowania się tematem.

Kolejna książka z cyklu "Starożytne Cywilizacje". Podobnie jak poprzednie ta również została napisana lekkim i przejrzystym językiem a do tego i ładnie zilustrowana. Nie jest to może propozycja która zawiera pełną wiedzę o Celtach, tylko coś w rodzaju notatek, przewodnika, ale wciąga i czyta się ją z zainteresowaniem.

Miałam wrażenie, że czytam notatki studenta do egzaminu. Zdania niespójne. Jakieś takie hasła, które mają w mojej głowie wywołać całą treść. Ta pozycja jest dla kogoś, kto już zna celtycką mitologię i chce ją sobie jedynie odświeżyć. Ja natomiast dopiero tą pozycją chciałam rozpocząć poznawanie tejże mitologii. I nie był to dobry pomysł. Jeden wielki chaos.

• Mitologia
  • Historyczne