Baśnie japońskie

Data 1. wydania:
2017-03-01
Marta Domagalska

więcej Więcej

Ogrom ciekawych baśni, które zarówno szokują, zachwycają, a także uczą nie tylko mądrości życiowych, ale i kultury japońskiej. Świetna pozycja, ale nie do czytania jako jedyna. Sprawdza się jako przerywnik przy zwykłych powieściach.

Ciekawe dość, ale za krótkie.

Baśnie z pewnością zaskoczą czytelnika spodziewającego się kolejnej pozycji w stylu „Baśni Braci Grimm” czy „Baśni” Andersena. Są to raczej dość krótkie, lakoniczne historie, opowieści oraz anegdoty opowiadane ku nauce i zabawie. Warto się z nimi zapoznać, jeżeli kogoś ciekawi ta zupełnie odmienna kultura. Czytając między wersami możemy się przekonać, że mnisi buddyjscy...

Jest to dodatkowa lektura dla pasjonatów Japonią.

Dla tych, którzy interesują się etnicznymi baśniami, nie tylko jak w tym przypadku krajem Dalekiego Wschodu. Jest kilka książek z całej serii.

Uwagę zwraca przede wszystkim obszerny wstęp z którym warto się zaznajomić, gdyż wprowadza, daje nam szeroki wgląd do tego co nas czeka.
A jak wiadomo wielu czytelników pomija...

Nie wiem czego się spodziewałam, może morałów albo jakichś perełek? Większość z tych baśni jest totalnie przeciętna i nie wzbudza żadnych uczuć, ani nie powala głębią treści. Dużo perwersji, ukazanej czasem wręcz niesmacznie.

Pozycja ta zawiera zbiór baśni, o których autor dowiedział się od mieszkańców Japonii. Są one barwne, wręcz kolorowe, a przy tym śmieszne i pouczające. Sprawiają, że pobudzają naszą wyobraźnię do pracy, wpływają na ciekawość, a nawet odwołują się do naszych emocji. Płacz mężczyzny jest tutaj czymś normalnym, a wrzaski i krzyki kobiety czymś zwyczajnym. Świat magiczny...

O ile tematyka bardzo ciekawa, o tyle jest to lektura dla najwytrwalszych. Bardzo krótkie opowiadania sprawiają, że po zakończeniu jednego, ciężko się skoncentrować na kolejnym. Wymęczył mnie również wstęp, który był bardzo potrzebny, ale jego obszerność przywoływała pytanie: nie dałoby się tego podzielić na krótsze fragmenty i wpleść gdzieś w treść?

Interesujący zbiór opowiadań, z którym każdy kto choć trochę interesuje się Japonią, jak i kulturami Wschodu ogółem, powinien się zapoznać. Historii jest mnóstwo, wszystkie pogrupowane w rozdziały - każdy traktuje o konkretnej rzeczy. Tak więc są opowiadania o smokach, głupcach, cesarzach, rybach, strażnikach, kochankach, lisach i wymieniać mógłbym tak bez końca.

Są to...

Jakie obrazy ukrywają się w „Baśniach japońskich” i co stanowi o tym, że oczarowują nie mniej, niż pierwsze złoto Japonii czy kobiety-demony?

Jeśli jest tu codzienność, to tylko jako jedna z furtek do poznania tego, co niecodzienne, kiedy najbliższe, prozaiczne wręcz wydarzenia, mogą odsłonić swoją odległą tajemniczość. Odnajduję w tych baśniach, choć przecież nie raz są...

Jak wiadomo, trudno jest jednoznacznie ocenić zbiór opowiadań. Niektóre są ciekawe, zabawne, a inne przewidywalne i smutne. Większość jest jednak delikatnie mówiąc... nietypowa. Choć trzeba przyznać, że baśnie japońskie mają swój urok. Pokazują Japonię taką, jaka jest - czyli oryginalną i nietypową dla reszty świata. :)

• Japonia
  • Chcę w prezencie