Bezkres magii

2016-11-22
Data 1. wydania:
2016-11-24
Anna Studniarek-Więch
fantastyka intryga literatura amerykańska fantasy przygoda walka o władzę

Oficjalne recenzje i

Mały wielki plan

Link do recenzji

500 270 59

Oto ja, jak zwykle na opak zacząłem poznawanie twórczości Sandersona od zbioru opowiadań. Niektóre z nich podobno można traktować jako niezależne historie, jednak większość to tylko uzupełnienia - nie brak spojlerów.

Ten zbiór opowiadań jest potwierdzeniem wszystkich dobrych opinii o autorze. Jego wyobraźnia zdaje się niewyczerpana, a kolejno prezentowane systemy magiczne i światy fascynują.

Opowiadania ze świata Cosmere. Wg mnie 'dusza cesarza', 'tancerka krawędzi' - jak najbardziej ok.; dodatek do 'elantris' - tak trochę bez sensu. Ale jako doprecyzowanie innych pozycji - może być.

Średnia ocena: 7.3/10*

Dusza cesarza 8/10*

Powiem szczerze, że wolałabym tę historię w formie powieści. Bardziej rozbudowaną i mniej przytłaczającą na początku. Z czasem zrozumiałam, na czym polega magia (przynajmniej tak mi się wydaje), ale gdyby było to rozbite na dłuższą formę, to chyba byłoby mi łatwiej.

Opowiadanie wspaniale skupia się na złożoności duszy i ogólnie człowieka i bardzo wprawnie to wszystko jest opisane i przedstawione.
Główna bohaterka jest intrygująca, sympatyczna i bardzo wnikliwa. Ciekawe czy powstanie kiedyś z nią więcej historii.

Nadzieja Elantris 7/10*

Nie ma tu nic odkrywczego, jest po prostu ok. Wszystko z opowiadaniem jest w porządku, pokazuje po prostu pewne wydarzenie z Elantris w innej perspektywie. Powiedziałabym, że jest raczej zbędne, ale jednak Sanderson napisał je z bardzo fajnego powodu dla jednej z jego czytelniczek, więc jednak nie takie zbędne.

Jedenasty metal 7/10*

Krótkie opowiadanie pokazujące Kelsiera gdy trenował jak być zrodzonym z mgły. Fajnie też pokazało jak narodził się znany nam bohater i jego plan. W sumie jest na tyle krótkie, że nie mam za dużo do powiedzenia na jego temat.

Cienie dla ciszy w lasach piekła 8/10*

Całkiem intrygujący świat. Autor napisał, że najprawdopodobniej w przyszłości poznamy go lepiej. Z pewnością w jakiejś świetnej powieści.

Opowiadanie jest bardzo atmosferyczne, dosłownie czuć strach przed widmami i jak wysokie są stawki. Jak na zwykłe opowiadanie to całkiem nieźle się wkręciłam.

Spodobał mi się sposób na śledzenie ludzi głównej bohaterki.

Szósty ze Zmierzchu 6/10*

Sama nie wiem, jakie są moje odczucia względem tego opowiadania. Z jednej strony system magiczny mnie zaciekawił, jednak całość trochę się gmatwa w mojej głowie i chyba nie do końca aż tak mi się podobało.

Allomanta Jak i Czeluście Eltanii 9/10*

To opowiadanie było wspaniałe! Idealny przykład, dlaczego kocham humor Sandersona! Te wszystkie przypisy mnie powalały. Dobrze, że to opowiadanie słuchałam w formie audiobooka, bo idealnie pasuje do takiego formatu ciągłych przypisów – zwłaszcza, że jest dwóch lektorów. Naprawdę fajne i zabawne!

Z mgły zrodzony: Tajna historia 6/10*

Mam takie odczucie, że to opowiadanie było troszkę zbędne. Niby ciekawe i momentami naprawdę intrygujące, ale jednak niektóre rzeczy powinny zostać w sferze domysłów. No nie wiem sama... Też prawda jest taka, że Kel strasznie mnie irytuje.

Biały piasek 6/10*

Czytałam już powieści graficzne, które są średnie. To opowiadanie nic nie wnosi nowego w sumie. Jednak widać, że w formie powieści na pewno bardziej by mi się podobało.

Tancerka krawędzi 9/10*

Zwinka jest naprawdę fascynującą postacią i bardzo fajnie śledzi mi się jej losy i perspektywę. Bardzo mnie intryguje fakt, że jest w stanie metabolizować burzowe światło z jedzenia!

I ta cała biurokracja w tej krainie, to ciekawe.

Średnia ocena: 7.3/10*

Dusza cesarza 8/10*

Opowiadanie wspaniale skupia się na złożoności duszy i ogólnie...

To zbiór opowiadań ze świata Cosmere. Ogólnie świetny poziom, a także sporo informacji pozwalających usystematyzować, lepiej zrozumieć i w ogóle docenić wzajemne nawiązania w różnych cyklach opowieści Brandona Sandersona.

Najlepsze opowiadanie z tego tomu to dla mnie zdecydowanie Dusza Cesarza - to wyjątkowy rodzaj magii, świetnie opowiedziana i oryginalna historia, fajny klimat i spojrzenie Autora na świat. Rewelacyjne są jednak także Tancerka Krawędzi, Cienie dla Ciszy w lasach Piekła czy Szósty ze Zmierzchu. Pozostałe też są niezłe, a szczególnie Z Mgły Zrodzony: Tajna Historia przekazuje wiele ciekawych informacji uzupełniających oryginalną trylogię Ostatniego Imperium.

Na pewno fani świata Cosmere muszą przeczytać. Warto jednak poszukać w internecie właściwej kolejności czytania książek, bo w wielu miejscach czają się spoilery (przed niektórymi opowiadaniami są na szczęście ostrzeżenia). Polecam.

Do "Bezkresu magii" (BM) zasiadłem... przypadkiem. Miałem już na poczętego "Dawcę przysięgi" i w samym wprowadzeniu Sanderson napisał, że w tym miejscu powinno się najpierw przeczytać opowiadanie pt. "Tancerka krawędzi" zawartą w BM. Owszem, wiedziałem, że istnieje to opowiadanie, ale ponieważ nie mogłem go znaleźć w wersji "standalone", to uznałem, że trudno ominę. O tym, że jest w BM, nie wiedziałem, ale szybko zarzuciłem "Dawcę..." i zasiadłem do tomu opowiadań. To była dobra decyzja.

Ten zbiór tekstów krótszych i dłuższych (od 20 do 130 stron) to właściwie potwierdzenie, że wszystkie serie fantasy Brandona Sandersona dzieją się w jednym uniwersum zwanym Cosmere. Trudno to wyłapać w książkach, gdyż wprost o tym nie piszą i szczerze mówiąc, nie bardzo wiem, jakbym mógł do tego sam dojść. W każdym razie, ta książka to porządkuje i dostarcza naprawdę ciekawe historie. Owszem, są lepsze (szczególnie te dłuższe), jak i nieco nudniejsze (np. o piasku), ale jest to poziom, do którego się przyzwyczailiśmy. Natomiast przed sięgnięciem po tę lekturę musicie wiedzieć jedną rzecz.

Jeśli ktoś Wam powiedział, żeby zacząć przygodę z amerykańskim pisarzem właśnie od BM, to nie słuchajcie go. Tutaj jest MASA spoilerów dla kogoś, kto nie czytał książek z serii "Ostatnie Imperium" (warto przeczytać z niej choćby 4 pierwsze książki), "Elantris" czy właśnie dwóch pierwszych tomów z serii "Archiwum Burzowego Światła". Dla kogoś, kto już to zrobił, będzie to uporządkowanie różnych domysłów i uzupełnienie faktów o świecie. Dla innych - albo niezrozumiały bełkot, albo wręcz popsucie radości z czytania zwłaszcza cyklu o Vin i Kelsierze. Zresztą, w tym tomie znajduje się opowiadanie, które trochę rozjaśnia to, co się dzieje w 3. tomie "Ostatniego Imperium" i bardzo polecam. Podobnie jak samą "Tancerkę krawędzi", która jest świetna i nawet można się uśmiać (placuszki!).

Czyli znowu - Sanderson pany.

"Bezkres Magii" to zbiór opowiadań Brandona Sandersona z uniwersum Cosmere.

Znajdujemy tu opowiadania, między innymi z układów Rosharu, Sel, Scadrial, jak i innych.

Część opowiadań jest chronologicznie umiejscowiona pomiędzy innymi pozycjami z tego świata, a wydanymi jako osobne książki, stąd dobrze jest się najpierw zapoznać z kolejnością czytania.

Do tej pory uważałem, że każdy zbiór opowiadań zawiera te lepsze i te gorsze, że żeby odkryć perełkę należy najpierw przerzucić tonę gnoju. Zostałem oficjalnie wyprowadzony z błędu, bowiem w tym zbiorze opowiadań wszystkie są świetne! Historie, od których nie mogłem się oderwać, takie jak pieczętowanie cesarza w układzie Sel, Allomanta Jak i jego odwiedziny u Kolossów w Scadrial, albo lekkomyślna Zwinka z Rosharu, do której wreszcie dociera co powinna zrobić ze swoim życiem. Rozrywka literacka najwyższych lotów, arcygodna polecenia :)

"Bezkres Magii" to zbiór opowiadań Brandona Sandersona z uniwersum Cosmere.

Do tej pory uważałem,...

Zbiór opowiadań z rozległego uniwersum Cosmere, chyba największego koncepcyjnego projektu z gatunku fantasy. Ambicje i wyobraźnia Sandersona jest bezkresna, a Bezkres Magii pozwala dostrzec i docenić ogrom i złożoność Cosmere. Tom zawiera kilkanaście opowiadań których akcja toczy się w jednym z sześciu układów uniwersum Cosmere z których najbardziej popularne i rozwinięte to: układ Scadrial (Z Mgły Zrodzony) oraz układ Rosharu (Archiwum Burzowego Światła) i to właśnie trzy opowiadania z tych dwóch światów są wykorzystywane w promocji tej pozycji. Moim skromnym zdaniem nie są one jednak najlepszym co zawiera ta książka, zdecydowanie wyróżniają się utwory z mniej popularnych układów. Zdecydowanie najlepiej wypada opowiadanie i fragment powieści graficznej Biały Piasek osadzonej w układzie Taldain, chętnie sięgnąłbym po pełnoprawną kontynuację przygód Kentona. Na kolejnym miejscu należy umieścić Duszę Cesarza fenomenalne opowiadanie z układu Sel poświęcone Fałszerce Shai, stanowiącej rozwinięcie, uzupełnienie wydarzeń przedstawionych w powieści Elantris. Na najniższym stopniu podium umieszczę opowiadanie Szósty ze Zmierzchu osadzone w układzie Drominad, tym przypadku także liczę na to iż Sanderson rowinie zarysowaną koncepcję w pełnoprawnej powieści, bo ten świat zwyczajnie na to zasługuje.
Bezkres Magii to zbiór opowiadań ukazujący zarówno największe atuty Brandona Sandersona jak i jego największych wad. Do bezsprzecznie najważniejszej zalety autora należy zaliczyć jego wyobraźnię, która pozwala mu na stworzenie takiej ogromnej gamy różnorodnych a zarazem mocno powiązanych do siebie światów. Umiejscowione w nich historie i bohaterowie są zawsze mocno indywidualni i oryginalni, nie ma tu mowy o jakichś kalkach zapożyczeniach czy wtórności. Każdy z przedstawionych światów jest mocno unikalny i indywidualny, zawiera wyjątkowe dla siebie reguły i prawa nim rządzące, a dodatkowo charakteryzuje się olbrzymim rozmachem. Niestety bogactwo światów, bohaterów należy zestawić z dość ubogim warsztatem, narracja wielu opowieści z czysto technicznego, pisarskiego punktu widzenia wydaje się mocno jednakowa, zaryzykowałbym nawet że trochę wtórna, większość historii jest zbudowana na zbliżonym schemacie, po lekturze takiego zbioru zdecydowanie można tą niedogodność dostrzec.
Generalnie z punktu widzenia fana twórczości Sandersona pozycja niezmiernie interesująca i wciągająca choć mająca swoje mankamenty, zasadniczo mocno polecam.

Zróżnicowane opracowanie opowiadań. Z jednej strony bardzo cieszę się, że po nie sięgnęłam. Mamy tu mikro powieść "Dusza Cesarza", która jest idealna. Mamy też dwa opowiadania, w których jest Kelsier. Tylko no właśnie..jest I minus. Książka zawiera masywną ilość spojlerów! Myślę, że jest to pozycja dla tych, którym nie straszne są znamiona poznawania przyszłości lub dla tych, którzy już mają naprawdę dużą ilość tomów z wszystkich serii za sobą. Jednakże warto sięgnąć, choćby dla każdego przedsłowia. To bardzo duży ukłon w rozwinięcie Cosmere, w opis, a także w poukładanie go czytelnikowi.
Oczywiście godna polecenia

Zbiór bardzo dobrych opowiadań, obowiązkowa pozycja dla fanów Sandersona. Opowiadania oraz przypisy do nich znacznie przybliżają istotę Cosmere, rozległość uniwersum oraz pokazują kilka powiązań pomiędzy poszczególnymi jego elementami. Ta książka na nowo pobudziła we mnie głód na kolejne pozycje spod pióra Sandersona (który przygasł po Skyward). Polecam :)

Zdecydowanie najlepszym opowiadaniem była "Dusza cesarza" - przeczytałam całość w jeden wieczór, ciekawa bohaterka, ciekawa konstrukcja całości, ciekawa historia powstania utworu.