Caraval

Okładka książki Caraval Stephanie Garber
Okładka książki Caraval
Stephanie Garber Wydawnictwo: Flatiron Books Cykl: Caraval (tom 1) fantasy, science fiction
Caraval (tom 1)
Inne

przeokrutnie zmarnowany potencjał, jestem rozczarowana
- niedokładny styl pisania
- wątek romantyczny meh
- główna bohaterka jest głupia, naiwna, a do tego hipokrytka (np ma pretensje do siostry, że w kilka dni zakochała się w typie, a sama zrobiła dokładnie to samo???)
- jest strasznie dosłowna(?) zero interpretacji np wskazówek na jakkolwiek wyższym poziomie
- fabuła jako tako ujdzie, ale pod koniec jest mocno zagmatwana i wszystko się dzieje na raz
- miałam takie wrażenie jakbym czytała scenę po scenię bez żadnej płynności miedzy nimi idk

przeokrutnie zmarnowany potencjał, jestem rozczarowana
- niedokładny styl pisania
- wątek romantyczny meh
-...

Super rozrywka! Dobrze sie bawiłam, fajne zwroty akcji. Bardzo mnie irytowała główna bohaterka.

„Caraval” autorstwa Stephanie Garber. [Pierwszy tom trylogii Caraval]

Książkę czytało mi się naprawdę przyjemnie. Uwielbiam klimat jaki autorka utworzyła. Intrygi, kłamstwa, tajemnice- tutaj wszystko może się wydarzyć. A to co na pierwszy rzut oka, może wydawać się prawdą, wcale nie musi nią być.

Kocham fakt, że cała otoczka Caravalu jest kreowana na taki można powiedzieć- „Magiczny cyrk”.

Jeśli chodzi o postacie kobiece nie jestem największą fanką Scarlett i jej siostry. Za to uwielbiam Juliana, a sam mistrz Legenda mam wrażenie, że pozostawia jeszcze sporo do odkrycia. Jest ciekawą i tajemniczą postacią.
Zakończenie książki jest niespodziewane i nie dające o sobie zapomnieć.

Gdyby nie natłok cudownych premier, pewnie od razu zabrałabym się za czytanie drugiego tomu, ale niestety musiał on troszkę poczekać. Myślę, że majówka to idealny moment aby nadrobić zaległości, i zabrać się za „Legendę”❤️

„Caraval” autorstwa Stephanie Garber. [Pierwszy tom trylogii Caraval]

Kocham fakt, że cała otoczka Caravalu jest kreowana na taki można...

Caraval zdecydowanie nie jest tylko grą, ani przedstawieniem teatralnym. Scarlett Dragna, młoda, niewinna dziewczyna, której dawne marzenia świat zdążył już zweryfikować, przekonała się o tym aż za dobrze.

Scarlett miała plan. Pozostać na wyspie, na której toczy się kolejna rozgrywka Caravalu tylko kilka dni, a potem wrócić do domu na ślub. Jej małżeństwo zostało zaaranżowane, nie zna swojego przyszłego męża, ale wie, że z nim będzie szczęśliwa. Ona i jej siostra Tella wyprowadzą się daleko od rodzinnego domu, który dla niej nie był azylem, lecz samym tylko budynkiem. Wreszcie będą wolne od okrutnego ojca. I będą bezpieczne.

Ale czy na pewno? I czy naprawdę w życiu liczy się tylko bezpieczeństwo? A co jeśli Caraval zapragnie dla siebie i swojej siostry zupełnie innej przyszłości? A co jeśli Tella zostanie porwana, a jej siostra zostanie sama... Ale niezupełnie...? ❤️🤫

Przed samym wejściem na teren gry, Scarlett dostaje ostrzeżenie, by nie dała się ponieść grze. Musi nauczyć się odróżniać fikcję od rzeczywistości. Podczas rozgrywki musi czuć, jakby widziała wszystko z zewnątrz, przypominać sobie, że to nie dzieje się naprawdę.

Cóż, gdy ja czytałam tę książkę, naprawdę byłam z zewnątrz, ale i tak zostałam bezczelnie oszukana przez "Caraval". Lektura zapewniła mi mnóstwo emocji, od smutku, obojętności, radości, rozpaczy, do nawet nienawiści. Tak, przez kilka minut nienawidziłam tej książki, oczyma wyobraźni wchodziłam na tę stronę po to, by dać jej 3 gwiazdki, bo przecież nikt nie chce zostać oszukany. Skąd więc tak wysoka ocena?

Ostatecznie daję "Caravalowi" Stephanie Garber 9/10 ⭐, bo nigdy nie zostałam tak cudownie nabrana przez żadną opowieść. Bo nigdy nie czułam, że gdybym cofnęła czas, znowu chciałabym zostać nabrana i jednocześnie oczarowana przez świat tajemnic, magii i miłości, rodzącej się w najmniej spodziewanych okolicznościach.

Polecam tę książkę każdemu, kto kiedykolwiek oglądał film lub sztukę teatralną i pomyślał sobie „Niech chociaż na chwilę sztuka stanie się rzeczywistością" ✨ 💗

„Niektóre rzeczy warto zdobyć bez względu na koszty.”

,,Caraval” to magiczna opowieść o dwóch siostrach, Scarlett i Donatelli, które mieszkają na odległej wyspie z okrutnym ojcem. Scarlett marzy o obejrzeniu Caravalu, niezwykłego przedstawienia odbywającego się raz do roku, lecz jej ojciec zaaranżował dla niej małżeństwo, które może przekreślić jej wszystkie plany. Niespodziewanie, dziewczyny otrzymują zaproszenie na Caraval i z pomocą tajemniczego żeglarza Juliana, siostry udają się na przedstawienie organizowane przez Mistrza Legendę. Przybywszy na miejsce, młodsza z sióstr, Tella znika, a Scarlett odkrywa, że musi odnaleźć ją w ramach gry Caravalu, gdzie granica między iluzją a rzeczywistością jest niejasna. W trakcie poszukiwań starsza siostra przełamuje własne bariery i mierzy się z najgorszymi lękami. Caraval okazuje się być czymś więcej niż grą, jest on ryzykowną rozgrywką, która testuje uczestników pod każdym względem. Scarlett musi zdecydować, komu może zaufać w świecie pełnym magii, iluzji i zdrady. W miarę rozwoju wydarzeń, staje się jasne, że każdy wybór ma swoje konsekwencje.

To co zaraz napiszę może szokować, ale przysięgam, że dawno nie zmęczyłam się tak czytając książkę, a zwłaszcza taką, która ma w sobie magiczne elementy, bo wiecie, że jestem ogromną fanką fantastyki. Sam pomysł na fabułę jest naprawdę dobry, ale kunszt autorki pozostawia wiele do życzenia. Historia jest strasznie poplątana, ale nie w dobry sposób, tylko wskazujący na to, że autorka sama już nie wiedziała co pisze. Niestety te plot twisty, wątek kryminalny, tajemnice i zagadki nie uratowały tej książki. Postacie są bardzo proste i tak do siebie podobne, że można by pomyśleć, że są jednością. Fabuła skacze z prędkością światła, a dialogi są tak płytkie, że naprawdę ciężko było mi dotrwać do końca. Po prostu nic się tutaj nie trzyma kupy..

Myślę, że młodsi czytelnicy mogą lepiej odnaleźć się w tej historii, a ja chyba po prostu jestem za stara.

⚠️TW⚠️
przemoc psychiczna i fizyczna, morderstwo, samobójstwo, porwanie

„Niektóre rzeczy warto zdobyć bez względu na koszty.”

Książka jest dosyć zawiło zapisana, co sprawia pewne kłopoty w odnalezieniu się czasami w akcji. Po mimo tego treść jest przyjemnie tajemnicza i tworzy wręcz magiczny klimat.

1 część jak i cała seria PRZECUDOWNA. Książka przeznaczona jest dla każdego kto lubi tajemnice, gry, intrygi, kłamstwa i romans. A w tej książce tego nie zabraknie jak i dostaniemy znaaacznie więcej!
Jest co prawda naspisana dość prostym językiem typowego YA ale absolutnie nie ujmuje z historii jaką przeżywamy wraz z siostrami.

(nawet jeśli Caraval Ci sie nie spodoba, to daj szanse 2 i 3 część, moim zdaniem można zacząć od Legendy, znając tylko zarys 1 książki)
Uwierzcie warto!

(nawet jeśli Caraval Ci sie nie spodoba, to...

ᴄᴀʀᴀᴠᴀʟ ᴛᴏ ᴄᴏś ᴡɪęᴄᴇᴊ ɴɪż ᴛʏʟᴋᴏ ɢʀᴀ ᴄᴢʏ ᴘʀᴢᴇᴅꜱᴛᴀᴡɪᴇɴɪᴇ ᴛᴇᴀᴛʀᴀʟɴᴇ...
--------------

"Caraval" to pierwszy tom cyklu o tej samej nazwie [Caraval] autorstwa Stephanie Garber.

Ta historia jest tak pokręcona... sama nie wiedziałam, co jest prawdą, a co nie. Przez co jeszcze bardziej chciałam (musiałam) się dowiedzieć co będzie dalej. Czy to, co było dla mnie fikcją, było nią również dla bohaterów? Autorce udało się uzyskać niepowtarzalny klimat, iluzja...magia... Wypadło fajnie! 👏
CARAVAL to taki (trochę) powiew świeżości, coś innego, zaskakującego. Przynajmniej dla mnie. 😉 Może wątek romantyczny mało rozbudowany jednak patrząc na całokształt, wypadło dobrze!

#caraval to jedna z tych historii, o których słyszałam sporo dobrego. Czy spełniła moje oczekiwania?
Muszę powiedzieć, że w sumie to tak.
Stephanie Garber, ma ciekawy styl i lekkie pióro. Sam pomysł na fabułę również przypadł mi do gustu. Choć nie będę ukrywała, że brakuje mi jeszcze większej dawki magi i rozszerzenia wątku romantycznego... No ale to dopiero pierwszy tom, a jeszcze wiele przede mną. Jestem nastawiona pozytywnie i zdecydowanie planuje czytać dalej.

Dodatkowo dużym plusem dla całości okazała się trudna relacja sióstr Dragna z ich ojcem. Dysfunkcyjna rodzina i Ojciec tyran, który rządzi twardą ręką... Temat wcale nie łatwy, a jednak opisany w ciekawy sposób.

ᴄᴀʀᴀᴠᴀʟ ᴛᴏ ᴄᴏś ᴡɪęᴄᴇᴊ ɴɪż ᴛʏʟᴋᴏ ɢʀᴀ ᴄᴢʏ ᴘʀᴢᴇᴅꜱᴛᴀᴡɪᴇɴɪᴇ ᴛᴇᴀᴛʀᴀʟɴᴇ...
--------------

Książka z serii młodzieżowych, ale dałam się porwać tej historii. Powieść o siostrzanej więzi, strachu, trudnych wyborach, odwadze i miłości. Autorka stworzyła niezwykły świat, w którym gra miesza się z rzeczywistością.

Dla mnie to prawdziwa BOMBA! :) Idealna dla osób kochających fantasy z mnóstwem tajemnic, intryg i klimatu gry.

Poznajemy dwie siostry Scarlett i Donatellę, które żyją pod opieką okrutnego ojca. Scarlett pisała listy do Legendy, mistrza Caravalu z prośbą by przyjechał do nich na wyspę i dziewczyny mogły wziąć udział w grze. Niestety każdy z listów pozostawał bez odpowiedzi, aż do czasu kiedy najstarsza z sióstr miała wyjść za mąż.. Otrzymały trzy zaproszenia na tajemniczy Caraval. Gdy docierają do tajemniczego miejsca Tella znika. Scarlett będzie musiała podjąć ryzykowne decyzje, czy gra w Caravalu całkowicie ją pochłonie? Czy wszystko, co się dzieje to fikcja?

Każda z sióstr jest zupełnie inna. Scarlett rozważna, pragnąca tylko bezpieczeństwa dla Telli. Natomiast Donatella spontaniczna, chce czerpać z życia garściami, chwilami egoistyczna. Polubiłam obydwie!
Postać Mistrza Legendy jest niezwykle intrygująca, czekałam z niecierpliwością aż się pojawi.

Dostajemy wątek miłosny z motywem enemies to lovers. Między Scarlett a Julianem aż wrzało. Julian był bardzo ciekawą i tajemniczą postacią. Ukazaną mamy relacje sióstr oddaną, wskoczą za sobą w ogień.

Historia tak mną zakręciła, że pogubiłam się całkowicie co jest prawdą a co kłamstwem. Manipulacje, oszustwa wylewały się od innych uczestników. Pojawiające się listy były niesamowicie fajnym pomysłem. W książce są krótkie rozdziały, dzięki którym przyjemniej się ją czyta. Dzięki pojawiającym się opisom mogłam sobie idealnie wyobrazić jak wyglądają postacie i otoczenie. Wciągnęłam się w historię, nie mogąc się oderwać nawet na chwilę. Do tego jest to co kocham w książkach czyli mapka!

Od razu biorę się za kolejny tom!