Nasze puste przysięgi

Okładka książki Nasze puste przysięgi Lexi Ryan
Okładka książki Nasze puste przysięgi
Lexi Ryan Wydawnictwo: We need YA Cykl: Nasze Puste Przysięgi (tom 1) fantasy, science fiction
Nasze Puste Przysięgi (tom 1)
These Hollow Vows
We need YA
2023-01-25
2021-07-20
Karolina Podlipna

Wielkie nadzieje i rozczarowania

Kolejna seria, która od razu pobiła moje serce. Zacieram rece na kolejny tom, a Sebastaian man ochotę uduści

❤️"-Nigdy nie żywię nadziei. Na nic. To strata czasu. W dodatku niebezpieczna.
-Mylisz się. Prawdziwie niebezpieczny jest brak nadziei"
NASZE PUSTE PRZYSIĘGI - LEXI RYAN
(tłum. Karolina Podlipna)⭐️
6/10
🧝‍♀️
Q: jaką istotą nadprzyrodzoną chcielibyście być?
Opowiem Wam historię...
Historię o siostrzanej miłości...
Historię o sprawianiu pozorów...
Historię o tym, że prawda czasami kryje się głęboko...
🧝‍♀️
NPP była reklamowana dla fanów Dworów...Legenda głosi, że miała uleczyć po nich złamane serce i zmniejszyć tęsknotę...Czy tak się stało? Ano nie🥴
🧝‍♀️
Zacznijmy od porównania do Dworów. Oprócz podobnej klątwy, "słabej śmiertelniczki", idei dworów, władaniem cieniami i przystojnych książąt, to NPP zaledwie mogą powiedzieć, że tylko stały koło Dworów. I to tak dość daleko stały. Mniej więcej w ostatnim rzędzie🥴
🧝‍♀️
Abi jest głupia. Nie jestem w stanie inaczej jej określić. Niby taka sprytna, taka domyślna, taka genialna, taka zrozpaczona po porwaniu siostry, a taka wyzuta z emocji, papierowa i irytująca. Jej "poszukiwania" artefaktów są obrazą dla tego słowa. Poza tym co to za poszukiwania, skoro nie mogła ich ukraść bez pomocy osób trzecich, bo dotknięcie ich by ją zab*ło?🥴Na dodatek nie umie łączyć prostych wskazówek, które ja połączyłam po dosłownie kilkunastu kartkach
🧝‍♀️
Finn - to chyba najciekawsza postać, ale głównie dlatego, że jest taki tajemniczy. Tak poza tym, to bohater jak każdy inny w tego typu książkach: kreowany na złego, a na końcu zapewne wyjdzie, że to tylko "pokazówka" i jest tym dobrym🤦‍♀️
🧝‍♀️
Ronan- całkiem przyjemna postać w odbiorze, choć jak na mój gust to zbyt się płaszczy przed Abi. Rozumiem jego powody do tego, ale mimo wszystko to było aż zbyt wyraźnie ukazane. Bądź co bądź jest księciem fae, a nie wieśniakiem, jak Abi🤦‍♀️
🧝‍♀️
Co do pobocznych postaci, to...Nie lubię ich. Nikogo. Nie rozumiem też tego, jak ekipa Finna mogła bez skrupułów próbować wykorzystać Abi, jednocześnie nic jej nie mówiąc. I nie mówię tu o rzeczach, które blokuje klątwa, ale o wszystkich pozostałych
🧝‍♀️
Miałam też problem z...hmm, albo tłumaczeniem, albo kreacją świata. Nie wiem, nie czytałam oryginału, więc ciężko mi stwierdzić. Chodzi jednak o to, że w jednym zdaniu potrafiły padać słowa typu 'zaiste', by w następnym padło 'ciuchy'. To samo styl ubioru: typowo dworski z dawnych lat był mieszany z bardzo współczesnym. Dziwnie mi się to czytało i tak naprawdę nie wiedziałam do końca w jakich czasach jesteśmy
🧝‍♀️
Parę słów o fabule: była bardzo nierówna. Bardzo interesowały mnie poszukiwania artefaktów, ale za każdym razem Abi nie mogła się zebrać, by je znaleźć, a potem nagle o jeden raz wymyślała jak je dostać i po prostu je otrzymywała. Miałam wrażenie, że autorka po stwierdzała w takich momentach: "Hej, chyba już za długo tego szuka! Trzeba jej to w końcu dać zdobyć!" No i daje🤦‍♀️A porwanie siostry i Lustro? Czy naprawdę Abi w to wierzyła? Ta sama spryciula? Przecież od pierwszej wizji wiedziałam, że to jest dokładnie na odwrót. No ale fabuła musiała się jakoś kręcić...
🧝‍♀️
Opis mówi nam też o poszukiwaniach żony przez księcia Ronana...Czy je dostajemy? NIE! Zaledwie mamy wspomniane, że "są inne kandydatki", ale wszystko kręci się wokół Abi🥴Wkurzało mnie też bardzo to, że Abi "nie chodziła na przyjęcia, bo to męczące i źle jej się patrzy, jak inne kandydatki podrywają Ronana"🥴STARA! TY SIĘ POJAWIŁAŚ NA JEDNYM PRZYJĘCIU! I WYSZŁAŚ Z NIEGO PO JEDNYM TAŃCU! CZYM SIĘ ZMĘCZYŁAŚ?!🤦‍♀️Później się dowiadujemy tylko tego, że Ronan odesłał je wszystkie do domów i zostawił sobie Abi...Nawet nie poznałyśmy ich imion, nie wspominając o jakiejkolwiek nutki rywalizacji i dworskich intryg🤦‍♀️Poczułam się w tamtym momencie oszukana...
🧝‍♀️
Jeśli to debiut, to wypada bardzo słabo. A jeśli nie, to jest jeszcze gorzej. Czy sięgnę po drugi tom? Na pewno spróbuję. Zakończenie było dość ciekawe i żywsze niż cała książka. Ale generalnie rozczarowałam się na tej historii i cieszę się jedynie, że ja jej nie kupiłam, a przeczytałam na Legimi. Na pewno nie będę jej polecać, chyba że najgorszemu wrogowi😉
🧝‍♀️
❤️"Wszyscy czegoś ode mnie chcą, ale nikt nie chce mnie dla mnie samej"

❤️"-Nigdy nie żywię nadziei. Na nic. To strata czasu. W dodatku niebezpieczna.
-Mylisz się. Prawdziwie niebezpieczny jest brak nadziei"
NASZE PUSTE PRZYSIĘGI - LEXI RYAN
(tłum. Karolina Podlipna)⭐️
6/10
🧝‍♀️
Q: jaką istotą nadprzyrodzoną chcielibyście być?
Opowiem Wam historię...
Historię o siostrzanej miłości...
Historię o sprawianiu pozorów...
Historię o tym, że...

Po tę książkę sięgnęłam przez wszystkie opisy typu „jeśli tęsknisz za ACOTAR to koniecznie przeczytaj!”. Ale wiecie co? To nie był nowy ACOAR.

,,Nasze puste przysięgi” Lexi Ryan to fajna książka, mamy niezłe niespodzianki, dużo akcji, tajemniczych książąt fea i klątwę. I dobrze się czyta tę książkę. Ale myślę, że podobałby mi się dużo bardziej przed wspomnianą wcześniej serią.

Tak widziałam w niej dużo podobieństw, a poza tym ten świat nie wciągnął jk tamten. Gdybym czytają ją pierwsza, albo bez wcześniejszych porównań wypadłby dla mnie dużo lepiej. Ale nie mówię, książka jest ciekawa i sięgnę po kolejny tom.

Ta książka wywołała we mnie naprawdę ogromną paletę przeróżnych emocji. Jak tylko usiadłam do lektury, to przepadłam totalnie.

Już od samego początku historia mnie intrygowała i przyciągała do siebie. Do połowy fabuła nie powalała ilością skomplikowanych wątków, czy rozbudowanym światem, ale myślę, że dzięki temu mogłam się oswoić z tym uniwersum i dobrze poznać główną bohaterkę-Abriellę.

Ilość pytań jakie pojawiały się w mojej głowie z każdym kolejnym rozdziałem, doprowadzała mnie do szału. Nie znając odpowiedzi na jedno, autorka prowadziła akcję tak, że pojawiało się kolejne, przy czym ja nadal głowiłam się nad poprzednim. Przyznam, było to irytujące, ale sprawiło, że nie mogłam się oderwać, chcąc poznać kolejne tajemnice bohaterów.
Przez całą książkę zastanawiałam się, jak autorka pociągnie tę historię i co zrobi, żeby zachować poziom do samego końca i sprawić, żebym od razu sięgnęła po kontynuację.
Oczywiście się udało, bo od razu wzięłam do rąk drugi tom.

Warto poświęcić także uwagę bohaterom. Bardzo podobał mi się sposób, w jaki autorka zagłębiła się w psychikę Abrielii.
Czasem nie potrafiłam znieść jej decyzji i naiwności, a jednak widziałam uzasadnienie jej zachowania. Widać było, jak bohaterka szuka własnego miejsca i pragnie czuć się komuś potrzebna jako osoba, a nie przedmiot, czy droga ku osiągnięciu celu. Możemy śledzić jej rozterki oraz, to jak na własne oczy przekonuje się, że rzeczywistość świata fae jest inna od tej, jaką zna z legend. Niestety łatwo dawała sobą manipulować, co było irytujące, ale wierzę, że w kontynuacji zobaczymy jej zmianę.

Książęta również zostali świetnie napisani. Chętnie poznawałam ich historie i nadal mam tak wiele pytań.
Nie chciałabym spoilerować, więc wspomnę tylko, że relacje romantyczne są budowane w naprawdę ciekawy sposób i możemy doskonale zobaczyć jak różne są oblicza miłości i jak łatwo utracić do kogoś całe zaufanie.
Abi tak łatwo się nie dała i z pewnością stanie się jeszcze silniejsza, a wydarzenia, które do tej pory ją spotkały dadzą jej lekcję i siłę do dalszego działania.

Manipulacje i intrygi były tak dobrze napisane, że pomimo moich podejrzliwości, sama czułam się zmanipulowana.
Ten tom tak naprawdę w cudowny sposób wprowadza czytelnika w świat, zapoznaje z bohaterami oraz serwuje dobre plot-twisty, by na koniec pokazać, że to dopiero początek i w piękny sposób otwiera furtkę na dalsze wydarzenia i rozwijanie się nowych relacji.

Przyczepiłabym się o tłumaczenie, ponieważ natknęłam się na sporą ilość literówek czy zjedzonych słówek, co czasem wybijało mnie z rytmu.
Teraz liczę, że drugi tom mnie nie zawiedzie i perfekcyjnie dopełni tę dylogię oraz da odpowiedzi na pozostałe pytania.

Za pierwszym razem dałam temu 5 gwiazdek cóż teraz uważam, że na tyle nie zasłużyło. Główna bohaterka mogła połapać się w wszystkim dużo szybciej i czasem zachowywała się jakby jej mózg wyprano, a Sebastian strasznie mnie irytował

Potrzebuje drugiego tomu na już!

Och jak dobrze się przy niej bawiłam, oczywiście czasem akcja była aż nazbyt szybka choć w większości mi to nie przesadzało a niektóre zwroty akcji przewidziałam. Jednak pomimo tego bawiłam się świetnie, książka mnie w pełni wciągnęła i do ostatnich stron byłam ciekawa co ma jeszcze do zaoferowania mi. Super rozrywka!

Potrzebuje drugiego tomu na już!

Ciekawe ale główna bohaterka ma dwubiegunowość 😋

Ciekawe ale główna bohaterka ma dwubiegunowość 😋

Ogromny zawód i rozczarowanie. Końcówka wcale mnie nie zaskoczyła. Kupiłam drugą część i może przeczytam tylko po to, żeby poznęcać się nad sobą i napisać chociaż kilka słów jak skończyła się ta kiepska historia.
W tej historii jest tyle dziur, męczących bohaterów i brak logiki. Pierwszy raz nikogo nie polubiłam i nie kibicowałam nikomu. Są tu wszelkie możliwe tropy romantasy ale wyszło to naprawdę średnio. Jedynym plusem jest szybkie czytanie spowodowane prostym i łatwym językiem. Może bardziej by mi się podobało 10lat temu, gdy jeszcze nie znałam mnóstwa podobnych historii.

O MÓJ BOŻE. W ŻYCIU ŚWIATA NIE WYDAWAJCIE NA TĄ KSIĄŻKĘ PIENIĘDZY!! Aż musiałam założyć konto i wyrzucić z siebie te wszystkie złe uczucia, które czuje po przeczytaniu tej porażki. Nie wiem w ogóle jakim cudem ktoś posiadający więcej niż 12 lat może z czystym sumieniem dać tej książce więcej niż 5 gwiazdek, a co dopiero 10. Przepraszam wszystkich dotkniętych tymi słowami, ale na prawdę chyba w życiu przeczytałam tylko jedna gorszą książkę, a przez całe 21 lat mojego stąpania po tej planecie dużo z nich przeszło przez moje ręce. Zaznaczę też, że nie dotrwałam do końca, nie mogłam się zmusić do czytania końcówki. Później pojawią się spojlery, ale na prawdę nie czytajcie tego, oszczędźcie sobie czasu.

Zdaję również sobie sprawę, że chyba Ameryki nie odkryje jeśli stwierdzę, że dobrego romantasy już się nie wydaje (oczywiście występują wyjątki, ale jedynie potwierdzające regułę, dające malutkie światło w tunelu),ale na prawdę ta książka sprawiła, że byłam tak wściekła, że musiałam iść pobiegać by po prostu nie zniszczyć tej książki.

Zastanawiasz się może, dlaczego jestem taka surowa? Pozwól, więc że się wytłumaczę.

Zacznę oczywiście od tego, że jest to bezczelny plagiat dwóch serii, które naprawdę lubię i wiem że nie jestem jedyną, która tak twierdzi, bo czytałam już niektóre z opinii. Połączenie świata Okrutnego Księcia i Dworów wydawało się dla mnie dobrym początkiem. Ale nie spodziewałam się po prostu zrzynania praktycznie całej fabuły od innych autorek. Sebastian i Finn - ach, no tak - Tamlin i Rhys. Wino elfowe - hmm, gdzieś już o tym słyszałam, może w książkach H. Black? Dwie siostry, jedna badass bitch (albo przynajmniej wyobrazenie autorki o takiej postaci),druga ciamajda, którą trzeba ratować? Czar pozwalający ukrywać elfią urodę? Coś mi świta. Nie znajdziecie w tej książce ani szczypty oryginalności. Wszystko zostało już zmielone, przetrawione i wyplute po 5 razy zanim autorka w ogóle zabrała się za pisanie tej abominacji. I na prawdę ubolewam nad tym, że widocznie teraz wszystko kręci się wokół Sarah J. Maas i Holly Black oraz światów i bohaterów przez nie wykreowanych. Czy na prawdę tak trudno jest zrozumieć, że jeśli nie ma się ani szczytpy pomysłu na własną historię, to nie należy nic pisać? Po prostu brak mi słów.

Następną rzeczą jest to, że bohaterka jest zwyczajnie głupia. Nie mogę sobie wyobrazić, żeby przy jakiejkolwiek ilości mocy mogłaby być "najlepsza złodziejką" w ogóle gdziekolwiek! Ona jest jeszcze bardziej tępa niż podeszwa mojego buta. Nie do ogarnięcia jest jej głupota i świadomość że ta dziewczyna nie myśli o niczym innym niż uprawianiu sexu i całowaniu się z pożal się boże 'love interests' w tej książce. Na prawdę myślę, że poziom nieograniania przez nią niczego, ale to absolutnie niczego odjął mi kilka punktów IQ. To po prostu uwłacza mnie i mojej inteligencji.

Relacje z innymi postaciami są tak głębokie jak kałuże po 5 minutowej mżawce. Wszyscy zachwycają się nad urodą tej laski, ale oczywiście ona twierdzi że jest najbrzydszą dziewczyną na świecie. I oczywiście praktycznie w 3 sekundy zakochują się w niej wszyscy. No błagam, co to ma być? Jakąkolwiek głębia? A na co to komu! A czytając o jej relacji z Bashem po prostu rwałam sobie włosy z głowy. Ten strażnik (szczerze, nie pamiętam już jego imienia, mimo że książkę odłożyłam dosłownie godzinę temu) podał Brie wino z narkotykiem, żeby wylądowała w sypialni Basha, po tym jak on dosłownie godzine wcześniej UPRAWIAŁ SEX Z INNĄ DZIEWCZYNĄ I BRIE ICH ZŁAPAŁA, a ona ma później wyrzuty do siebie o to, że na haju strasznym rzucała się do Finna i myśli sobie później że tą zdradę Basha to w sumie rozumie, bo ona wtedy też coś chciała od Finna. ABSURD!! I później ten wyjazd do zamku nad morzem. W tym momencie rzuciłam książką, sfrustrowana do granic możliwości. Nie dało się już tego czytać.

Ale może jakkolwiek można by wybaczyć te poprzednie błędy, gdyby chociaż świat był napisany w jakikolwiek sposób ciekawie. Ale niestety nie. Nic nie wiemy o innych uczestniczkach 'turnieju' o rękę księcia, co mogłoby dawać ciekawy motyw rywalizacji. Ale po co skoro Sebastian I tak leci na nią z niewiadomych nikomu powodów? Ledwo muśnięty jest jakikolwiek wątek konfliktu między dworami (może oprócz Aryi i Oberyna). Świat jest jednowymiarowy i płytki. Nie czuć klimatu fantasy. Sa tylko chłopcy i Brie. Koniec. Ona nawet zapomina przez połowę książki o swojej siostrze, przez którą w ogóle znalazła się w krainie fae. WTF? Po co dodawać tak ważna bohaterkę jaką była Jes, czy jakkolwiek się to pisało, jeśli autorka w ogóle jej nie uzywa w tej historii? Jest wrzucana tylko, gdy Brie musi przypominać sobie, jaka jest okropna, że okłamuje Basha, ale przecież ma dobry powod bo musi ocalić siostrę. A to jest jeszcze bardziej zniszczone faktem, że o tych intrygach Bash doskonale wie?! Co tutaj się dzieje?!?!?!

Tluamczenie też było okropne, ale na prawdę to jest najmniejszy problem tej książki.

Podsumowując, nie czytajcie, strata czasu, żałuję, że kupiłam obydwie części. Najprawdopodobniej sprzedam je gdzieś i obym nigdy już myślami nie wracała do tej książki.

Przepraszam za cały chaos, ale jestem jeszcze na świeżo i się we mnie gotuje.

Bardzo dobrze napisane YA, naprawdę przyjemnie się tę książkę czyta. Historia wciąga, szczególnie w drugiej połowie jest ciężko się oderwać.

Mam zastrzeżenie co do stylu, natomiast powoli się przyzwyczajam do narracji w czasie teraźniejszym. Nie jest to moja ulubiona forma, ale książka nadrabia ciekawą historią.

Główna bohaterka nieco mnie wkurza swoją naiwnością. Rozumiem, że jest młodziutka, ale jej brak przemyśleń jest czasem naprawdę wkurzający. Raz wierzy Sebastianowi, raz wierzy Finnowi, potem znów Sebastianowi itd. Zero przemyśleń co do ich słów i działań. Ja kibicuję Finnowi, bo Sebix ciągle coś ukrywa i kłamie w dość istotnych kwestiach. Poza tym ma nijaki charakter, taka trochę klucha. Nie wiem czemu, ale odbieram od niego mocne Tamlin vibes.

Worldbuilding jest naprawdę spoko. Nie jest może super oryginalny, ale jest tu logika, jest wszystko wyjaśnione jak trzeba, nie mamy problemu ze zrozumieniem jak co działa.

Trochę miałam wrażenie, że mamy sporo motywów z innych książek, ale ostatecznie to działa i mam nadzieję, że druga część mnie nie zawiedzie.

Główna bohaterka nieco mnie wkurza swoją naiwnością....