Gastrobanda. Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim wyjdziesz coś zjeść

Okładka książki Gastrobanda. Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim wyjdziesz coś zjeść Jakub Milszewski, Kamil Sadkowski
Jakub MilszewskiKamil Sadkowski Wydawnictwo: Smak Słowa kulinaria, przepisy kulinarne
kulinaria, przepisy kulinarne
Smak Słowa
2016-06-22
2016-06-22

Sadkowski dyktował, Milszewski obrabiał słowa.
Wyszło z tego... ciasto z owoców morza, których cukiernik nigdy nie obrabiał a myślał, że mu się cud uda...
Nie da się zjeść, nie da się tego normalnie czytać.

Sadkowski dyktował, Milszewski obrabiał słowa.
Nie da się zjeść, nie da się tego normalnie czytać.

Obiecująco się zaczęła jednak w miarę czytania "fajność" tej książki zaczęła być trochę męcząca.

Może nie jest zbyt odkrywcza ale dobrze się czyta.

Może nie jest zbyt odkrywcza ale dobrze się czyta.

Świetna

Świetna

2028

Autor pewnie sprawdziłby się jako felietonista. Z tym wyjątkiem, że musiałby podszlifować język literacki, bo miejscami mamy do czynienia z wulgaryzmami, w innych ustępach język jest co najmniej soczysty.
Przede wszystkim poszczególne rozdziały opisują na czym praca w gastronomii polega. Najlepiej jest darowac sobie studia typu techologia żywności, bo lepiej zacząć na zmywaku i przejsć wszystkie etapy restauracyjnej hierarchii. Przy okazji podobo wiele sie można nauczyć. Fachowe porady, bez ściemniania odstraszą potencjalnych restauratorów, którzy mają fanaberię mieć włąsną rstaurację. Wyśmiewa pęd celebrytów do wydawania ksiażek o kulinarnych odkryciach. Punktuje wszelkie bolączki pracy w gastronomii, ale niektóre fakty jak np metody na wysokie napiwki i wyciąganie z tej pracy miesięcznie nawet 10000 mnie zaskoczyły. Radzi teżklientom aby nie podpaść kelnerowi,bo metody zemszczenia się na frajerach śa fntazyjne i drastyczne.

Jednak ta książka zapowiadała się lepiej. Miałka w treści.

Jednak ta książka zapowiadała się lepiej. Miałka w treści.

Fajna, lekka lektura.
Strumień myśli kelnero-kucharzo-restauratora. Czyta się jakbyś siedział na piwie z kolegą, który pracuje w branży gastronomicznej i opowiada ci anegdoty z pracy.
Sam pracowałem w gastronomii. Cześć obserwacji autora pokrywa się z moimi ale dowiedziałem się też nowych rzeczy (ciekawy rozdział o dostawcach).
Fajna odskocznia pomiędzy poważniejszymi pozycjami.

Fajna, lekka lektura.
Fajna odskocznia pomiędzy poważniejszymi...

Jako osobę od wielu lat pracującą w branży gastronomicznej, książka ta nie wywarła na mnie efektu "wow". Zdecydowanie polecam osobom, które gastronomię znają jedynie z punktu widzenia klienta - wtedy na pewno sporo się z niej dowiecie! Nie jest to też pozycja dla osób wrażliwych, którym przeszkadzają wciąż przewijające się w tekście przekleństwa. Szału nie ma, ale z racji, że wszystkim nam zdarza się czasem zjeść na mieście, jest to bez dwóch zdań pozycja przydatna i odpowiadająca na wiele dręczących klientów pytań.

Kupiłem z ciekawości na targach, bo a) była przecena na 15zł b) pracowałem w gastro i jadam często na mieście. Spodziewałem się dostać dużo informacji "dla klienta", a cała książka to przeważnie "poradnik" dla pracownika gastro i wspominki w stylu "kiedyś to było". Momentami ciekawa, ale męczyłem się z nią niesamowicie. Mięsisty cool język usprawiedliwiony, ale np użycie "imaginuj to" zamiast "wyobraź sobie" to już lekka przesada. Dla weteranów gastro będzie ciekawa, dla "zwykłych zjadaczy chleba" nie do końca.

Jako, że żyję żeby jeść a nie odwrotnie, a ponadto chętnie stołuję się na mieście – rzuciłam się na tę pozycję jak szczerbaty na suchary! Zjadliwe to było, ale ogólne wrażenia mam raczej średnie.
Przede wszystkim czuję się lekko oszukana… Już sam podtytuł wprowadza w błąd. „Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim wyjdziesz cos zjeść” sugeruje, że to książka napisana dla klientów. Moim zdaniem jest zupełnie przeciwnie. To w głównej mierze opis tego, co się dzieje „od zaplecza” każdej restauracji. Jaka jest jej konstrukcja, jakie są zależności „na kuchni”, jak wyglądają relacje z dostawcami etc. Książka napisana bardziej z punktu widzenia restauratora/kucharza niż gościa. Gdyby ktoś zupełnie zielony w temacie chciał zaczynać karierę w gastronomii to pewnie dowie się z tej książki z czym trzeba się w tym biznesie mierzyć. Wszystko to opisane jest mięsistym językiem (podobno nieodłącznym atrybutem ludzi z branży) - część wulgaryzmów miejscami zupełnie zbędna, ale co kto lubi.
Ja oczekiwałam czegoś innego, tymczasem książka niczego szczególnie tajemnego przede mną nie odkryła. Szkoda, bo temat to samograj i moim zdaniem duuuużo więcej można było z niego wycisnąć.

• Kindle
  • 2016

Jakub Milszewski Gastrobanda. Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim wyjdziesz coś zjeść Zobacz więcej