Święty Wojciech. Śladami pierwszego patrona Polski

Okładka książki Święty Wojciech. Śladami pierwszego patrona Polski Longina Cywińska
Okładka książki Święty Wojciech. Śladami pierwszego patrona Polski
Longina Cywińska Wydawnictwo: Wydawnictwo Święty Wojciech opowiadania, powieści dla dzieci
opowiadania, powieści dla dzieci
Wydawnictwo Święty Wojciech
2016-01-01
2016-01-01

Okładka książki Święty Stanisław patron Polski Longina Cywińska, Maria Frela
Święty Stanisł... Longina Cywińska, M...

Po wyprowadzce Bogusi (najstarszej siostry Franka) życie domowników pozornie się nie zmienia, ale w rzeczywistości wywróciło się do góry nogami. Czternaście lat starsza od głównego bohatera wierząca Polka poślubiła religijnego Czecha i zamieszkała z nim w Pradze. Od tamtej pory mama chodzi i przemeblowuje dom. Pokój Bogusi zostaje wykorzystany do innych celów, do jej szaf trafiają rzeczy członków rodziny. Mama ciągle jednak znajduje różne przedmioty, które jej zdaniem córka zapomniała zabrać ze sobą. Wśród licznych drobiazgów jest też tajemnicza kaseta, której Franek nie może nigdzie w domu odtworzyć, ponieważ nie posiadają magnetofonu. Od mamy dowiaduje się, że należy ona do Bogusi i z wielkim zamiłowaniem słuchała jej, kiedy była w wieku Franka. W czasie jednej z wizyt u babci i dziadka chłopiec zauważa magnetofon i w końcu może poznać losy świętego. Wielka fascynacja żywotem sprawia, że słucha on często słuchowiska. Dzięki temu bardzo dokładnie poznaje życie świętego Wojciecha.
„Święty Wojciech. Śladami pierwszego patrona Polski” to opowieść o współczesnej katolickiej rodzinie, która wyprawia się do Pragi. Podróż i zainteresowanie głównego bohatera, Franka, życiem świętego Wojciecha stają się pretekstem do poznania wszystkich miejsc, z którymi był związany patron Polski. W Czechach poznaje dziewczynkę w swoim wieku. Razem z bliskimi i znajomymi siostry miło spędzają czas na poznawaniu historii. Rozmowy i wycieczki stają się pretekstem do opowiedzenia nie tylko o życiu świętego, ale i pomagają wprowadzić dzieci w realia życia dzieci w średniowieczu. Dowiadują się jak bardzo rodzice mogli mieć wpływ na losy dziecka, dlaczego bycie wojownikiem było tak bardzo ważne, co przyczyniało się do szerzenia wiary i w jaki sposób to robiono, kim jest misjonarz i dlaczego to zadanie należy do każdego katolika.
Prostą opowieść podzielono na niedługie rozdziały, dzięki czemu będzie bardzo dobrą lekturą już dla przedszkolaków. Solidna oprawa, bardzo dobre szyci, śliskie strony, interesujące ilustracje – wszystko to sprawia, że książka jest trwała i atrakcyjna dla małych czytelników. Prosty język oraz pokazanie świata bliskiego dzieciom pomaga na lepszym zrozumieniu treści.
Książkę polecam przedszkolakom oraz uczniom z rodzin wierzących. Znajda tam pięknie napisaną opowieść o świętym oraz wzór dobrej rodziny.

Czytałam z wnukiem, ponieważ dawno temu umówiłyśmy się z córką, że dziecka nie indoktrynujemy religijnie, ale pozwalamy mu poznać różne podejścia do wiary i poznawać historię z nią związaną.
Książka to indoktrynacja, idealizowanie przeszłości, mistyfikowanie, ale z drugiej strony piękne wzorce społeczne: zgrana rodzina chcąca poznawać historię.
Zdecydowanie dla osób wierzących

Zdecydowanie dla osób wierzących

Święty Wojciech (Wojciech Sławnikowic ok. 956 - 997) jest jednym z trzech głównych, obok Najświętszej Marii Panny Królowej Polski i św. Stanisława, katolickich patronów Polski. A czy wasze dzieci wiedzą kim był i dlaczego został ogłoszony świętym? Jeśli nie koniecznie zwróćcie uwagę na najnowszą książkę wydawnictwa Święty Wojciech pt. "Święty Wojciech. Śladami pierwszego patrona Polski", adresowaną właśnie do najmłodszych czytelników.

Jest to dość obszerna jak dla dzieci lektura, która w ciekawy sposób przybliża najmłodszym historię życia świętego Wojciecha. Nie jest to jednak typowa biografia. Autorki zadbały o to aby tekst był dostosowany do młodego wieku odbiorców tworząc fajną, czasem nawet zabawną opowieść osadzoną w czasie teraźniejszym. Bohaterami książki, którzy wraz z czytelnikiem poznają historię św. Wojciecha, jest rodzeństwo Franek i Olek, ich rodzice, starsza siostra z mężem oraz ich przyjaciele z Czech wraz z córką Zuzanką.

Chłopcy wraz z rodzicami wyruszają do Czech aby odwiedzić siostrę. W międzyczasie wsłuchują się w słuchowisko poświęcone świętemu Wojciechowi, które okazuje się być dla nich bardzo interesujące. Rodzice korzystając z tej fascynacji postanawiają zorganizować dzieciom małą wycieczkę wiodącą śladami świętego Wojciecha. Maluchy poznają jego losy od narodzin w czeskich Libicach i dowiadują się dlaczego zamiast zostać rycerzem rodzice poświęcili jego życie Bogu. Czytelnik poznaje kilka faktów z jego czasów szkolnych co pomaga dostrzec w Wojciechu zwykłego człowieka, kolegę. Z lektury dowiemy się też jak potoczyły się dalej jego losy, jak został biskupem praskim, benedyktynem, który za cel postawił sobie chrystianizowanie Prusów, jak zaprzyjaźnił się z władcą niemieckim Ottonem III oraz zdobył przychylność króla Polski Bolesława Chrobrego aż w końcu jak zginął męczeńską śmiercią w okolicy pruskiego grodu Chollin...

Historia świętego Wojciecha wręcz nie może nie spodobać się młodym czytelnikom. Jest wszak wciągająca, ciepła i nie pozbawiona humoru. Fakty z życia świętego przeplatane są zwyczajnymi rodzinnymi perypetiami. Maluchy zadają mnóstwo pytań, często odnoszą się też do sytuacji z życia, ze szkoły i podwórka. Akurat są wakacje i cała rodzina wyjeżdża do Czech w odwiedziny do starszej siostry. Towarzyszą im często znajomi dziewczyny wraz z małą córeczką. Razem zwiedzają Czechy przy okazji bliżej przyglądając się historii świętego Wojciecha. Potem cała akcja przenosi się do Polski gdzie również w trakcie wycieczek natrafiają na ślady świętego... Takie rozwiązanie czyni te lekturę bardziej interesującą i przystępną.

Karty książki przepełniają kolorowe humorystyczne ilustracje Elżbiety Kidackiej a tekst wzbogacają liczne fakty dzięki czemu czytelnik sam może wyruszyć szlakiem świętego Wojciecha. Jest to naprawdę piękna i wartościowa lektura dla wszystkich dzieci i dlatego polecam ją gorąco każdemu maluchowi.

Dodaj cytat z książki Święty Wojciech. Śladami pierwszego patrona Polski