Żniwo gniewu

- Kategoria:
- literatura piękna
- Cykl:
- Żniwo gniewu (tom 1)
- Wydawnictwo:
- Zysk i S-ka
- Data wydania:
- 2011-06-28
- Data 1. wyd. pol.:
- 2011-06-28
- Liczba stron:
- 368
- Czas czytania
- 6 godz. 8 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788375065473
- Tagi:
- wojna okupacja Kresy siostry poświęcenie miłość wierność
Od kresowych miasteczek i okupacji sowieckiej, przez wsie i napotkanych w lasach partyzantów, po przymusową pracę na folwarku niemieckiego arystokraty i osadnictwo na Ziemiach Odzyskanych – oto historia tułaczki dwóch sióstr, Kaszmiry i Maruszki. Te nieprawdopodobne, ale jakże typowe dla mieszkańców Kresów losy stały się osnową "Żniwa gniewu". To opowieść o kobietach wprzężonych w tryby wojny, o ich sile i woli przetrwania, o oddaniu dla drugiego człowieka i pielęgnowaniu tradycji rodzinnych. O pięknie miłości w podłych czasach, o poświęceniu, gdy nikt nie widział jego sensu, i wreszcie… o wierności.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
O sile przyjaźni i rodzinnych więzów
“Nigdy więcej wojny” to słowa często powtarzane z ust pokolenia, które przeżyło wojnę. Dla nas, tych których zawierucha wojenna nie dotknęła to wezwanie może nie jest do końca zrozumiałe. Ale książki takie jak “Żniwo gniewu “ w pełni uświadamiają jakie okropieństwa, dramaty i tragedie nas ominęły. Bo wojna to słowo dość krótkie, ale o bardzo bolesnej treści.
Debiutancka powieść Lucie Di Angeli- Ilovan opowiada o losach dwóch sióstr – Maruszki i Kaszmiry Góreckich. Urodziły się one na wileńskich Kresach. Pochodziły z ubogiej rodziny – ich wychowaniem zajmowała się głównie matka, bo ojciec lubił wódkę i kobiety, a w domu był rzadkim gościem i nie dbał o dobro rodziny. Mimo, że siostry dzieliła niewielka różnica wieku, miały one diametralnie różne charaktery. Na przykład wybrały sobie całkowicie odmiennych partnerów życiowych, którzy stali po różnej stronie politycznej barykady. Maruszka poślubiła polskiego żołnierza, właściciela majątku ziemskiego – Rosina koło Tarnowa – Zygmunta. Kaszmira zaś związała się z Szura - komunistą i rosyjskim Żydem. Obaj zginęli na początku wojny, siostry straciły także rodziców. Zostały same – Maruszka miała na głowie dodatkowo jeszcze dwójkę małych dzieci. Od tej pory kobiety stały się nierozłączne i bardzo zbliżyły się do siebie.
Wojna wypędza siostry z ich rodzinnego miasteczka, okupacja niemiecka i sowiecka pozbawia rodzinnego domu i skazuje na tułaczkę. Przed wywózką do obozu koncentracyjnego kobiety ratuje przymusowa praca w niemieckim folwarku. Po skończeniu wojny nie mogą jednak wrócić w rodzinne strony, bo tam jest już Związek Radziecki.
“Żniwo gniewu “to doskonała powieść, której akcja ukazuje jakim złem była II wojna światowa. Naród polski został nią najbardziej dotknięty. Dwóch agresorów zabiło tyle istnień, a tych co przeżyli okrutnie dotknęły głód, choroby, tułaczka, utrata domu , obozy koncentracyjne czy przymusowa praca na rzecz III Rzeszy. A jednak nie zabrakło dzielnych i silnych kobiet jak siostry Góreckie (będących przedstawicielkami tułaczego pokolenia z Kresów),które potrafiły przetrwać i nie utracić swojego człowieczeństwa. Te główne bohaterki nie są osobami bez skazy, popełniają błędy, ale autorka ich nie potępia. To wojna wywołuje zmiany w psychice, które nawet po jej zakończeniu są trudne do wymazania.
Autorka wplata w akcję wiele wątków i postaci, przez co powieść staje się po części dokumentem odzwierciedlającym losy Kresowiaków. Powieść mnie urzekła i wzruszyła. Przypomniała opowieści moich dziadków, którzy także pochodzili z Kresów. Potrzebne są współczesnym pokoleniom takie książki, które przypominają o piekle do jakiego doprowadziła nacjonalistyczna ideologia.
W lekturze nie spodobało mi się jedynie napisanie jej części w formie maili. Jako nowoczesna forma przekazu kontrastowały, moim zdaniem za bardzo, ze sposobem przekazu w formie zeszytów pisanych w okresie okupacji.
“Żniwo gniewu “ to powieść o sile przyjaźni, miłości i rodzinnych więzów, którą gorąco polecam każdemu czytelnikowi, który chce dogłębnie poznać ówczesną rzeczywistość i prawdziwe oblicze wojny.
Bernardeta Łagodzic-Mielnik
Oceny
Książka na półkach
- 831
- 647
- 175
- 58
- 14
- 11
- 11
- 10
- 10
- 9
OPINIE i DYSKUSJE
Niestety książką mnie w ogóle nie zachwyciła a styl autorki tylko odpychał. Historia ciekawa, ale dla mnie napisana w sposób mało wciągający.
Niestety książką mnie w ogóle nie zachwyciła a styl autorki tylko odpychał. Historia ciekawa, ale dla mnie napisana w sposób mało wciągający.
Pokaż mimo toPrzeczytalam ponownie po 10 latach - zaraz po skonczeniu sequelu "Zapisane w gwiazdach". Ta ksiazka to dla mnie duze przezycie. Wywolala we mnie wiele emocji. Niektore sceny zostaly we mnie po pierwszym czytaniu na te 10 lat i teraz zostana na kolejne lata. Jako, ze jak autorka jestem urodzona w Zielonej Gorze i moja mama jak Mareczek byla zmuszona opuscic rodzinny dom i opuscila Kresy jako male dziecko, ksiazka ta jest mi bardzo bliska. Bardzo zzylam sie z postaciami. Posiadam kopie "Zniwa gniewu" w domu i teraz zakupie "Zapisane w gwiazdach", bo takie ksiazki trzeba miec w domu na polce.
Przeczytalam ponownie po 10 latach - zaraz po skonczeniu sequelu "Zapisane w gwiazdach". Ta ksiazka to dla mnie duze przezycie. Wywolala we mnie wiele emocji. Niektore sceny zostaly we mnie po pierwszym czytaniu na te 10 lat i teraz zostana na kolejne lata. Jako, ze jak autorka jestem urodzona w Zielonej Gorze i moja mama jak Mareczek byla zmuszona opuscic rodzinny dom i...
więcej Pokaż mimo topolecam
polecam
Pokaż mimo toKsiążka przedstawia historię dwoch sióstr - Kaszmiry i Maruszki, które krótko wybuchu wojny decydują się opóścić rodzinne strony - Kresy wschodnie. Tułaczka i dramatyczne przeżycia bohaterek opowiedziane są prostym językiem, który moim zdaniem nie przeszkadza, a nawet dodaje książce autentyczności. Mamy liczne wtrącenia ze 'współczesności', gdzie pokazana jest droga autorki do odkrycia i opowiedzenia dzieji sióstr. Sama historia jest bardzo poruszająca, wręcz tragiczna, szczególnie, że dopatrzeć się można analogii w obecnej sytuacji na Ukrainie, wobec czego nie pozostaje nic, tylko przyznać, że 'historia kołem się toczy'.
Książka przedstawia historię dwoch sióstr - Kaszmiry i Maruszki, które krótko wybuchu wojny decydują się opóścić rodzinne strony - Kresy wschodnie. Tułaczka i dramatyczne przeżycia bohaterek opowiedziane są prostym językiem, który moim zdaniem nie przeszkadza, a nawet dodaje książce autentyczności. Mamy liczne wtrącenia ze 'współczesności', gdzie pokazana jest droga autorki...
więcej Pokaż mimo to"Żniwo gniewu" jest powieścią opartą na prawdziwych wydarzeniach z życia rodziny autorki książki . Opowiada o losach dwóch sióstr Maruszki i Kaszmiry Góreckich, urodzonych na Kresach. Jedna z nich poślubia polskiego oficera, a druga komunistę, rosyjskiego Żyda. Ich mężowie giną na początku wojny, a one wraz z dwójką małych dzieci Maruszki zostają wypędzone z ich rodzinnego miasta i skazane na długoletnią tułaczkę. Przymusowa praca w niemieckim folwarku ratuje je przed wywózką do obozu koncentracyjnego. Z zapartym tchem czytałam historię tych dwóch silnych kobiet, nie mogąc uwierzyć w dramaty i poniżenia, które one przeżyły. Ich ciągły lęk, ból i strach były dla mnie nie do pojęcia. Niektóre sceny są na prawdę brutalne. Po skończeniu wojny kobiety nie mogły powrócić do rodzinnego domu bo był tam już Związek Radziecki. Osiedliły się na Ziemiach Odzyskanych w Zielonej Górze, gdzie urodziła się się autorka książki. “Żniwo gniewu “ to smutna, ale bardzo ciekawa opowieść o miłości i sile kobiet, o ich odwadze, bólu, męstwie i wytrwałości, a przede wszystkim o okrutnej wojnie. Oby historia nigdy się nie powtórzyła.
"Żniwo gniewu" jest powieścią opartą na prawdziwych wydarzeniach z życia rodziny autorki książki . Opowiada o losach dwóch sióstr Maruszki i Kaszmiry Góreckich, urodzonych na Kresach. Jedna z nich poślubia polskiego oficera, a druga komunistę, rosyjskiego Żyda. Ich mężowie giną na początku wojny, a one wraz z dwójką małych dzieci Maruszki zostają wypędzone z ich rodzinnego...
więcej Pokaż mimo toŚwietna książka. Punktem wyjścia jest Magdalena Polka mieszkająca w USA. Po zmarłej matce otrzymuje w spadku m. in. pudło z dziennikami, pamiątkami i fotografiami rodzinnymi. W ten sposób zaczynamy poznawać losy dwóch sióstr: Kaszmiry i Maruszki. Obie pochodzą z Wileńszczyzny. Maruszka to utalentowana krawcowa i żona polskiego oficera Zygmunta. Kaszmira jest świetną kucharką, od matki otrzymała wiedzę o ziołach i ziołolecznictwie. Jest żoną komunisty Szuryka. Poznajemy ich losy z okresu II wojny światowej. Wojna obronna 1939 roku, okupacja sowiecka, okupacja hitlerowska, śmierć mężów, przymusowe roboty w Prusach Wschodnich, zbrodnie radzieckie podczas wyzwalania kraju i podróż do nowego życia na Ziemiach Odzyskanych. Magdalena odkrywa kolejne tajemnice rodzinne. Jest trochę kobiecej magii (ziołolecznictwo, gotowanie, szycie, prorocze sny, ostrzeżenia od bliskich zmarłych). Są przystojni mężczyźni (Niemcy, Rosjanie i Ukrainiec). Czasami to oznacza przemoc seksualną (Kaszmira ma pod tym względem strasznego pecha),czasami adorowanie i prawdziwą fascynację (każdy zakochuje się w Maruszce). Są okropieństwa wojny i prawdziwa siostrzana miłość. Niesamowita atmosfera, która pochłania czytelnika.
Świetna książka. Punktem wyjścia jest Magdalena Polka mieszkająca w USA. Po zmarłej matce otrzymuje w spadku m. in. pudło z dziennikami, pamiątkami i fotografiami rodzinnymi. W ten sposób zaczynamy poznawać losy dwóch sióstr: Kaszmiry i Maruszki. Obie pochodzą z Wileńszczyzny. Maruszka to utalentowana krawcowa i żona polskiego oficera Zygmunta. Kaszmira jest świetną...
więcej Pokaż mimo toPrzy takich książkach nie ma ryzyka kryzysu czytelniczego. Piękna, wartościowa!
Przy takich książkach nie ma ryzyka kryzysu czytelniczego. Piękna, wartościowa!
Pokaż mimo toDoskonale opisana historia 2 sióstr na tle wojennej zawieruchy , ale i w niektórych momentach koszmarna wojenna rzeczywistość aż boli co może człowiek zrobić drugiemu człowiekowi ... Pełna emocji , wciągająca piękna powieść . Szczerze polecam .
Doskonale opisana historia 2 sióstr na tle wojennej zawieruchy , ale i w niektórych momentach koszmarna wojenna rzeczywistość aż boli co może człowiek zrobić drugiemu człowiekowi ... Pełna emocji , wciągająca piękna powieść . Szczerze polecam .
Pokaż mimo toTa sama historia co w Zapisane w gwiazdach. Czuje się oszukana ze kupiłam druga książkę tej samej autorki a tam jest ta sama historia która już czytałam.
Ta sama historia co w Zapisane w gwiazdach. Czuje się oszukana ze kupiłam druga książkę tej samej autorki a tam jest ta sama historia która już czytałam.
Pokaż mimo toZarówna tematyka jak i sposób pisania bardzo mi odpowiada. Czyta się doskonale , nie ma dłużyzn , ciekawa narracja . Bardzo mi się podobała . Polecam
Zarówna tematyka jak i sposób pisania bardzo mi odpowiada. Czyta się doskonale , nie ma dłużyzn , ciekawa narracja . Bardzo mi się podobała . Polecam
Pokaż mimo to