Żniwo gniewu

Okładka książki Żniwo gniewu Lucie Di Angeli-Ilovan
Okładka książki Żniwo gniewu
Lucie Di Angeli-Ilovan Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Żniwo gniewu (tom 1) literatura piękna
Żniwo gniewu (tom 1)
Zysk i S-ka
2011-06-28
2011-06-28
wojna okupacja Kresy siostry poświęcenie miłość wierność

O sile przyjaźni i rodzinnych więzów

Niestety książką mnie w ogóle nie zachwyciła a styl autorki tylko odpychał. Historia ciekawa, ale dla mnie napisana w sposób mało wciągający.

Przeczytalam ponownie po 10 latach - zaraz po skonczeniu sequelu "Zapisane w gwiazdach". Ta ksiazka to dla mnie duze przezycie. Wywolala we mnie wiele emocji. Niektore sceny zostaly we mnie po pierwszym czytaniu na te 10 lat i teraz zostana na kolejne lata. Jako, ze jak autorka jestem urodzona w Zielonej Gorze i moja mama jak Mareczek byla zmuszona opuscic rodzinny dom i opuscila Kresy jako male dziecko, ksiazka ta jest mi bardzo bliska. Bardzo zzylam sie z postaciami. Posiadam kopie "Zniwa gniewu" w domu i teraz zakupie "Zapisane w gwiazdach", bo takie ksiazki trzeba miec w domu na polce.

polecam

polecam

Książka przedstawia historię dwoch sióstr - Kaszmiry i Maruszki, które krótko wybuchu wojny decydują się opóścić rodzinne strony - Kresy wschodnie. Tułaczka i dramatyczne przeżycia bohaterek opowiedziane są prostym językiem, który moim zdaniem nie przeszkadza, a nawet dodaje książce autentyczności. Mamy liczne wtrącenia ze 'współczesności', gdzie pokazana jest droga autorki do odkrycia i opowiedzenia dzieji sióstr. Sama historia jest bardzo poruszająca, wręcz tragiczna, szczególnie, że dopatrzeć się można analogii w obecnej sytuacji na Ukrainie, wobec czego nie pozostaje nic, tylko przyznać, że 'historia kołem się toczy'.

"Żniwo gniewu" jest powieścią opartą na prawdziwych wydarzeniach z życia rodziny autorki książki . Opowiada o losach dwóch sióstr Maruszki i Kaszmiry Góreckich, urodzonych na Kresach. Jedna z nich poślubia polskiego oficera, a druga komunistę, rosyjskiego Żyda. Ich mężowie giną na początku wojny, a one wraz z dwójką małych dzieci Maruszki zostają wypędzone z ich rodzinnego miasta i skazane na długoletnią tułaczkę. Przymusowa praca w niemieckim folwarku ratuje je przed wywózką do obozu koncentracyjnego. Z zapartym tchem czytałam historię tych dwóch silnych kobiet, nie mogąc uwierzyć w dramaty i poniżenia, które one przeżyły. Ich ciągły lęk, ból i strach były dla mnie nie do pojęcia. Niektóre sceny są na prawdę brutalne. Po skończeniu wojny kobiety nie mogły powrócić do rodzinnego domu bo był tam już Związek Radziecki. Osiedliły się na Ziemiach Odzyskanych w Zielonej Górze, gdzie urodziła się się autorka książki. “Żniwo gniewu “ to smutna, ale bardzo ciekawa opowieść o miłości i sile kobiet, o ich odwadze, bólu, męstwie i wytrwałości, a przede wszystkim o okrutnej wojnie. Oby historia nigdy się nie powtórzyła.

Świetna książka. Punktem wyjścia jest Magdalena Polka mieszkająca w USA. Po zmarłej matce otrzymuje w spadku m. in. pudło z dziennikami, pamiątkami i fotografiami rodzinnymi. W ten sposób zaczynamy poznawać losy dwóch sióstr: Kaszmiry i Maruszki. Obie pochodzą z Wileńszczyzny. Maruszka to utalentowana krawcowa i żona polskiego oficera Zygmunta. Kaszmira jest świetną kucharką, od matki otrzymała wiedzę o ziołach i ziołolecznictwie. Jest żoną komunisty Szuryka. Poznajemy ich losy z okresu II wojny światowej. Wojna obronna 1939 roku, okupacja sowiecka, okupacja hitlerowska, śmierć mężów, przymusowe roboty w Prusach Wschodnich, zbrodnie radzieckie podczas wyzwalania kraju i podróż do nowego życia na Ziemiach Odzyskanych. Magdalena odkrywa kolejne tajemnice rodzinne. Jest trochę kobiecej magii (ziołolecznictwo, gotowanie, szycie, prorocze sny, ostrzeżenia od bliskich zmarłych). Są przystojni mężczyźni (Niemcy, Rosjanie i Ukrainiec). Czasami to oznacza przemoc seksualną (Kaszmira ma pod tym względem strasznego pecha),czasami adorowanie i prawdziwą fascynację (każdy zakochuje się w Maruszce). Są okropieństwa wojny i prawdziwa siostrzana miłość. Niesamowita atmosfera, która pochłania czytelnika.

Przy takich książkach nie ma ryzyka kryzysu czytelniczego. Piękna, wartościowa!

Przy takich książkach nie ma ryzyka kryzysu czytelniczego. Piękna, wartościowa!

Doskonale opisana historia 2 sióstr na tle wojennej zawieruchy , ale i w niektórych momentach koszmarna wojenna rzeczywistość aż boli co może człowiek zrobić drugiemu człowiekowi ... Pełna emocji , wciągająca piękna powieść . Szczerze polecam .

Ta sama historia co w Zapisane w gwiazdach. Czuje się oszukana ze kupiłam druga książkę tej samej autorki a tam jest ta sama historia która już czytałam.

Zarówna tematyka jak i sposób pisania bardzo mi odpowiada. Czyta się doskonale , nie ma dłużyzn , ciekawa narracja . Bardzo mi się podobała . Polecam

• Audiobooki
  • Z wojną w tle