Apokalipsa według Pana Jana

Robert J. Szmidt Wydawnictwo: Rebis Seria: Horyzonty zdarzeń fantastyka, fantasy, science fiction
2016-04-12
2003-01-01
Rebis
fantastyka, fantasy, science fiction
2016-04-12
Horyzonty zdarzeń

Rewelacja!

Robert nigdy nie przestanie mnie zaskakiwać
Air show w Radomiu 😂😂😂
Świetna książka

Tytuł rzekłabym kontrowersyjny - z jednej strony znakomity świat, w którym zanurzyłam się bez pamięci, ale z drugiej strony - dobrze opisanych bohaterów mało. I ten świat przeważa w ocenie :)

To moje pierwsze czytelnicze spotkanie z tym autorem, i już wiem, że nie będzie ono ostatnim. W "Apokalipsie według Pana Jana" nie znajdziemy prozy wybitnej, ni wyszukanych słów, zdań, czy takich to przemyśleń bohaterów. Nie tego też zapewne szukamy, sięgając po przedstawiciela gatunku postapo.

Książka nie jest więc pozbawiona wad. Styl Szmidta nie zawsze tu przekonuje,...

Moje pierwsze polskie post-apo i zarazem niedościgniony ideał takiej literatury. Jest brudno, niejednoznacznie moralnie i przygnębiająco - czyli dokładnie tak jak powinno być w post-apo. Kilka fajnych nawiązań do popkultury (" ciemność, widzę ciemność") i ciekawi bohaterowi. Jedyne co może lekko przeszkadzać to powód dla którego to wszystko tak się skończyło.

Apokalipsa według Pana Jana autorstwa Roberta Jerzego Szmidta

Czas już na piątą pozycję ze stu zaplanowanych w wyzwaniu na portalu lubimyczytać.pl i najwyższa pora na naszych rodaków!

Kończąc czytać Apokalipsę miałem mieszane uczucia, bo jak tu ocenić książkę, gdzie pierwsze skrzypce gra tytułowy Pan Jan, a reszta postaci to tak naprawdę tło? Bo niestety w przeciwieństwie...

No fajnie, fajnie. Są tu jakieś pomysły, to prawda, akcja płynie wartko i szkoda tylko, że pisanie po polsku nieco autora przerasta. Chciałoby się rzec ze smutkiem, że jaki kraj, takaie post-apo, ale na szczęście np. Paweł Majka potrafi tworzyć w tym gatunku, nie obrażając przy tym literatury.

Szmidt czasami pozytywnie zaskakuje swoimi pomysłami.
Jednak tym razem nie do końca. Książki autora z cyklu Uniwersum Metro 2033 są dobre, pozostałe jakoś do mnie szczególnie „nie przemawiają”.
Plusy:
- posapokaliptyczna wizja świata po zagładzie nuklearnej, temat może oklepany ale przedstawiony w dość oryginalny sposób;
- dobre wyjaśnienie przyczyn i skutków konfliktu,...

super

dziewięć gwiazdek za wybitnie nieoczywistą, znakomicie wykreowaną postać Pana Jana - świetna książka

Dyskusje

1 297