Drugi Brzeg

Michał Gołkowski Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: S.T.A.L.K.E.R. (tom 2) Seria: Fabryczna Zona fantastyka, fantasy, science fiction
Fabryka Słów
katastrofa Czarnobyl stalker

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Podróż do wnętrza... Zony

14 Link do recenzji

Świetna. Zakończenie przeczytałem bez tchu. Strasznie lubię taka literaturę.

Druga pozycja która w zasadzie powinna być trzecią, zdecydowanie lepsza od pierwszej. Jest tutaj więcej zony w zonie, klimat surowy i mroczny. Dobrze oddane środowisko flory i fauny strefy. Podróżując z Miszą, wszystko oglądamy jego oczami i z biegiem czasu, staje się niejako naszym kompanem. Tak jak byśmy to razem z nim, przebywali wędrówkę na drugi brzeg.

Na ten czas to...

Po genialnej pierwszej części jestem zawiedziony. Miszka idzie, idzie i dojść nie może. Jak już jednak dochodzi to finał trwa 5 minut. No nie tak miało być. Nie to ujęło mnie w pierwszej części. Mamy zbyt dużo zbędnych opisów, które słabiej pobudzają wyobraźnie. Można skrócić książkę o 1/4 i nic na tym nie stracimy.

Wreszcie "Drugi brzeg"... No o ile "Ołowiany świt" był o chodzeniu, to "Drugi brzeg" jest o chodzeniu do potęgi trzeciej. Do tego wstawki, jak to się naszemu bohaterowi miesza w głowie. Jakieś 1/3 książki to po prostu opisy jak bohater idzie na drugi koniec Strefy. Nie jest to aż tak finezyjny i wciągający opis, jak w poprzedniej części. Nie ma z nim nikogo i po jakimś...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Początek jakieś 1/3 książki jak dla mnie straszne nudy, potem zrobiło się ciekawiej miedzy innymi dzięki pojawieniu się innych postaci, koniec w mojej ocenie to znowu nuda i straszna klapa jak by autorowi zabrakło koncepcji na zakończenie - jest jakieś nijakie i w zasadzie nic nie wyjaśnia (chyba, że czegoś nie załapałem, jeśli tak to oświećcie proszę). Pozostał niedosyt...

Polecam po części pierwszej - świtnie oddany klimat Strefy. Czyta sie szybko, świetnie wyważone momenty akcji, oraz te "spokojne", pozwalające chłonąć Strefę całym umysłem.

Czytając tę książkę właściwie cały czas dzwonił mi w głowie tekst Kazika: “Idę tam, gdzie idę, nie idę, gdzie nie idę, idę tam, gdzie lubię, nie idę, gdzie nie lubię” i od początku… Bo to mniej więcej w tej książce zgotował czytelnikom Gołkowski – opis ciągłego marszu.

Bohater się męczy, a czytelnik z nim

W tym tomie, trzecim już, Miszka ma do wykonania zadanie, które...

Druga część na poziomie pierwszej..
Ocena może nie do końca obiektywna, bo książki postapo zawsze mnie fascynowały.
Tego typu literaturę po prostu trzeba polubić i nie oczekiwać górnolotnego słownictwa.
Plusy:
- przeniesienie akcji na prawy brzeg Prypeci do serca Zony;
- kolejne niebezpieczne przygody Miszki;
- ciekawe przedstawienie fauny i flory w Zonie;
- poszukiwanie...

Kontynuacja przygód Miszki wywarła na mnie nie mniejsze wrażenie niż "Ołowiany świt". Styl autora niesamowicie pasuje do uniwersum oraz wprowadzają ten niepowtarzalny klimat, natomiast bogate opisy pozwalają lepiej zobrazować sobie ten szorstki i mroczny świat. Lektura obowiązkowa dla fanów gier z serii S.T.A.L.K.E.R.!

Ołowiany Świt oraz Drugi Brzeg to dwa tomy z serii S.T.A.L.K.E.R., które przeczytałem autorstwa Michała Gołkowskiego. Jest to mój pierwszy kontakt z literaturą fantasy dotyczącą radioaktywnej Zony.

Historia opowiada o stalkerze znad Wisły o imieniu Miszka, przemierzającym tereny po dwóch katastrofach w Czarnobylu w celu eksploracji i poszukiwania artefaktów. Akcja...

Dyskusje

1 218