Rój

Oficjalne recenzje i

Królowa jest tylko jedna

Link do recenzji

Na półkach: , , , ,

Ta książka jest jak świnka morska - ani świnka, ani morska.
Ani książka przyrodnicza, ani dobre fantasy.

Powiem szczerze, że nie wiem co sądzę o tej książce bo o ile cała historia została bardzo fajnie wymyślona to ogólnie. To, że to bardziej fantastyka już nie ... No nie po drodze mi z tym gatunkiem w literaturze. Zaś bohaterka książki jest jedną z fajniejszych i odważniejszych. Zmienimy punkt widzenia o tych bardzo pracowitych owadach. Ja dość dużo wiedziałam lecz z każdą...

Książka oryginalna i ciekawie napisana.
Mimo tego, że ilość przygód pojedynczej pszczoły wydaje się naciągana to pochłonęłam historie opisanego roju w dwa wieczory.

Zgadzam się z opinią, że zmienia sposób patrzenia na świat owadów w naszym otoczeniu.
W związku z tym myśle, ze na koniec przydałby się jakiś krótki spis kwiatów miododajnych i jakieś wskazówki co możemy...

Ta książka to nieporozumienie. Chyba miała to być książka-manifest feministyczny. Niestety jest płytka, infantylna. W zasadzie chyba pszczółka Maja z dobranocek miała więcej głębi. Nie jestem w stanie znaleźć w tej książce niczego, co było by warte jej przeczytania.

Lubię dyskutować z opiniami z okładki. Tym razem nie jest inaczej. I o ile zgadzam się z tym, że powieść jest wciągająca, to "Folwarkiem zwierzęcym" już bym jej nie nazwała. Za to podziwiam kunszt autorki, której udało się w tak pasjonujący sposób przedstawić życie pszczół. Dowiemy się jak jest zorganizowana codzienna praca w ulu, że są różne rody, które pełnią specjalne...

Słodko gorzka pszczela wersja Seksmisji. Bohaterką jest pszczoła Flora, którą obdarzamy dużą sympatią. W tym pszczelim świecie dużo się dzieje, aż nie sposób się oderwać. Jest dużo emocji, obrazów, zapachów. Tak jak już ktoś napisał w komentarzu, to książka, która zmienia postrzeganie świata, a na pewno świata owadów :)

Z pewnością jest to książka nietypowa.
Opowiada o losach pszczół, ich życiu w ulu, trudnościach, radościach i zmartwieniach.
Niesamowicie bogata w zapachy! :)
Pierwszy raz czytałam książkę tego typu i czytało się ciężko, jednak cieszę się, że dotrwałam do końca.

Książka pełna zapachów (które możemy sobie tylko wyobrazić, bo isniejacych w świecie pszczół ) i pulsujacej energii. O odważnej pszczole, która pragnie udowodnić swoją wartość i chce żyć inaczej niż nakazuje jej tego ród. O miłości do potomstwa, nawet jeśli cena miłości jest najwyższa. Przepięknie opisana historia, naprawdę można poczuć się jak w ulu. Polecam.

Okładka piękna, przyciągająca wzrok.
Opis zachęcający i do tego opinie, że wciąga i zmienia spojrzenie na świat.
No cóż, chyba jestem za głupia na tę książkę. U mnie nic nie zmieniła.
Owszem, początek nawet wciągnął, byłam ciekawa jak przedstawią życie pszczół, ale im dalej w ul, tym mniej mi się podobało.
Wytrwałam do 200 strony, resztę przekartkowałam. Przy opisie...

Bardzo ciekawie opisane życie pszczół. Aż postanowiłem na własną rękę zgłębić temat. Ciekawe, ile w tym fikcji autora, ile prawda... ale oby jak najwięcej prawdy :)

• 2018
  • 2019