Kup teraz - 18 ofert w cenie od 6.99 zł do 39.90 zł

Zimowy wiatr na twojej twarzy

Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2017
Carla Montero Wydawnictwo: Rebis powieść historyczna
El invierno en tu rostro
2017-10-24
2017-10-24
Wojciech Charchalis
Rebis
II wojna światowa konspiracja literatura hiszpańska miłość niebezpieczeństwo okupacja powstanie warszawskie spisek tajemnica terror ucieczka walka o życie wojenna rzeczywistość wojna domowa w Hiszpanii

Oficjalne recenzje i

Ty, coś na twarzy czuł zimowy wiatr…

Link do recenzji

Konto usunięte

Książka dobra, ciekawe wątki wojenne, warta przeczytania, polecam

Piękna książka, zawiłe losy hiszpańskiej rodziny i oczywiście miłość w czasach wojny. To co mnie zaskoczyło to (wiem że to dziwnie zabrzmi) "od autorki", ale to już każdy musi sam przeczytać.

Nie skończyłam, a w zasadzie przeleciałam wzrokiem, bo co za dużo to niezdrowo. Niestrawna pseudohistoryczna papka pełna uproszczeń i białej bieli oraz czarnej czerni. Zawiodłam się.

Kolejna przeczytana książka Montero.
Jak zawsze ciekawie wpleciony wątek historyczny. Bardzo ciekawie wymieszane autentyczne postacie historyczne z tymi fikcyjnymi. Zdecydowanie polecam.

Główna bohaterka mdła, płacząca, a jednocześnie ma być silna, zdecydowana - takie cechy charakteru u jednej osoby niemożliwe. Autorka nie lubi Polaków, za to wysoko ceni dobrych Niemców (nazistów). Jak sama zauważa, wiele (a może większość) zdarzeń i osób są prawdziwe. Z tego powodu nie da się docenić jej wyobraźni, która gdyby powieść była wymyślona, mogłaby wynieść tekst...

Wspaniała i poruszająca. Ze wszystkich książek autorki ta jest absolutnym hitem.
"Od nich nauczyłam się czegoś, co wydaje się oczywiste, ale zwykle bardzo łatwo nam umyka: to, co określa człowieka, to nie kolor jego idei, wiara czy strona frontu, po której się znajdzie,tylko natura jego czynów." - te słowa pisarki idealnie podkreślają przesłanie książki.

---------------

Powieść rozpoczyna się niepozornie. Trafiamy do hiszpańskiej wioski w górach, do domu dość ubogiej rodziny. Lena i Guillen mają kilkanaście lat i, odkąd ich rodzice wzięli ślub, wychowują się jako rodzeństwo, ale tak naprawdę nie łączy ich żadne pokrewieństwo. Ich życie toczy się swoim rytmem do momentu, gdy pewnej nocy w...

Kocham takie powieści- wielowątkowe, z dużą liczbą bohaterów, bogatym tłem historycznym, których akcja toczy się na przestrzeni wielu lat.
"Zimowy wiatr na twojej twarzy" opowiada historię dwojga ludzi, którzy wychowali się w jednym domu jako przyrodnie rodzeństwo, ale w wieku młodzieńczym połączyła ich miłość- trudna i niejednoznaczna. Uczucie to zostało wystawione na...

Jako wielbiąca powieści obyczajowe osadzone w określonym okresie historycznym, mogę śmiało powiedzieć, że książka jest niesamowicie pieczołowicie napisaną opowieścią, z ogromnym epickim rozmachem. I, o ile ta strona przylgnęła do mnie od samego początku i poczułam jej rytm w samym środku serca, o tyle z drugiej strony miałam z nią nie lada problem. Widać ogrom pracy...

No niestety, nie wciągnęła mnie absolutnie ta książka. Jest, przede wszystkim, rozwleczona i przeładowana szczegółami zupełnie zbędnymi. Dokładne opisy każdego ruchu, zapachu, grymasu .....Jest zbyt ckliwie, mało wiarygodnie, sztucznie.

1 005
  • 2018