Zimowy wiatr na twojej twarzy

Okładka książki Zimowy wiatr na twojej twarzy Carla Montero Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2017
Okładka książki Zimowy wiatr na twojej twarzy
Carla Montero Wydawnictwo: Rebis powieść historyczna
powieść historyczna
El invierno en tu rostro
Rebis
2017-10-24
2017-10-24
Wojciech Charchalis
II wojna światowa konspiracja literatura hiszpańska miłość niebezpieczeństwo okupacja powstanie warszawskie spisek tajemnica terror ucieczka walka o życie wojenna rzeczywistość wojna domowa w Hiszpanii
Inne

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Oficjalne recenzje i

Ty, coś na twarzy czuł zimowy wiatr…

Konto usunięte
Konto usunięte

Jedna z gorszych książek jakie czytałam a na pewno najgorsza Carli Montero. To po prostu dwa równoległe pamiętniki, które obfitują w nadmierną ilość szczegółowych opisów.

To jedna z tych książek do których mnie nie ciągnęło. Stała od ponad roku na półce książek do przeczytania, odkładana kartkowania i przekładana za każdym razem gdy szukałam czegoś nowego. Na pewno odstraszał mnie jej wygląd -opasłe tomiszcze z niezbyt zachęcającą czcionką.Ale na wszystko przychodzi swój czas i moment i nie mogłam odkładać w nieskończoność bliższego poznania twórczości Carli Montero.
Autorka umieściła swoich bohaterów w najbardziej tragiczym momencie w historii Europy. Na początku wojna domowa w Hiszpanii a potem druga wojna światowa. Główni bohaterowie Lena oraz Gullien to przyszywane rodzeństwo. Początkowo los. postanowił ich rozdzielić by potem postawic naprzeciw sobie,po drugiej stronie barykady. Co jest ważniejsze miłość czy poświęcenie w imię ideałów w które wierzymy. Zarówno Leny jak i Gulliana los nie oszczędza.
Ogromne znaczenie ma w powieści tło historyczne. Widzimy oczami autorki podzieloną Hiszpanie, Francję w przededniu wybuchu II wojny światowej czy okupowaną Warszawę. Odnoszę jednak wrażenie , że jest to historia nieobiektywna,ale nie jest najważniejszym przesłaniem tej książki. Życie Leny i Gulliana jest przykładem tego jak wielka historia bardzo kpi i nie szanuje pojedynczego człowieka. Niestety tak było,jest i będzie.

Rzadko mam tak, że od pierwszej strony czuję, że już siedzę w opisywanej historii. W przypadku "Zimowego wiatru..." tak się stało. Nie będzie przesadą, jeśli powiem, że dosłownie od pierwszego zdania poczułam się wchłonięta w życie Leny, a później Guillena. Bardzo szybko poczułam się zafascynowana i zauroczona losami bohaterów, ale i stylem pisania Carli Montero. W książce znajduje się tak niesamowicie dużo faktów z historii tak naprawdę całego świata, że za samo spójne połączenie wszystkiego w logiczną i ciekawą całość należą jej się brawa.
Ciekawe jest umieszczenie w powieści "statystów" w postaci autentycznych postaci, które nie odgrywają wielkich ról, lecz jednak ożywiają historię: Antoine de Saint-Exupery, Mordechaj Anielewicz, Wilhelm Canaris czy Maria Dąbrowska.

Powieść Carli Montero zdecydowanie jest godna polecenia i to właśnie robię – polecam :)

Zapraszam po więcej: https://czytelniawpustelni.blogspot.com/2021/09/zimowy-wiatr-na-twojej-twarzy.html

Nie skończyłam, a w zasadzie przeleciałam wzrokiem, bo co za dużo to niezdrowo. Niestrawna pseudohistoryczna papka pełna uproszczeń i białej bieli oraz czarnej czerni. Zawiodłam się.

Nie lubię książek o motywie wojennym. Jakoś do mnie nie przemawiają a w tej książce jest jej za dużo a za mało scen między głównymi bohaterami... szkoda bo zapowiadało się ciekawie.

Kolejna przeczytana książka Montero.
Jak zawsze ciekawie wpleciony wątek historyczny. Bardzo ciekawie wymieszane autentyczne postacie historyczne z tymi fikcyjnymi. Zdecydowanie polecam.

Kolejna przeczytana książka Montero.

Książka dobra, ciekawe wątki wojenne, warta przeczytania, polecam

Książka dobra, ciekawe wątki wojenne, warta przeczytania, polecam

Piękna książka, zawiłe losy hiszpańskiej rodziny i oczywiście miłość w czasach wojny. To co mnie zaskoczyło to (wiem że to dziwnie zabrzmi) "od autorki", ale to już każdy musi sam przeczytać.

Obszerna, z rozmachem napisana powieść, przedstawiająca dzieje hiszpańskiej rodziny na tle wojennej zawieruchy w Europie. Akcja koncentruje się na dwójce bohaterów - młodziutkiej Lenie i jej przybranym bracie, Guillenie. Podążamy za nimi w trudną podróż po krajach ogarniętych działaniami wojennymi, począwszy od samej Hiszpanii rozdartej bratobójczym konfliktem a skończywszy na Polsce, stawiającej opór niemieckiemu okupantowi.
To dobra powieść pod warunkiem, że czytelnik przymknie oko na czasem encyklopedyczne przedstawienie miejsc czy wydarzeń oraz pogodzi się z zepchnięciem wątku miłosnego na dalszy plan. Mnie to akurat nie przeszkadzało, a ponieważ doceniam ogrom pracy, który włożyła autorka w napisanie tej książki, daję 7 gwiazdek.

Do pewnego momentu było nawet ciekawie. Nie znalazłam jednak tego "czegoś", czym zachwyciła mnie "Szmaragdowa tablica". Coś bezpowrotnie zgrzytnęło.

Video

Video