Podróż. Historia pewnej miłości

Czytelnik
1974-01-01
1974-01-01
Maria Wołczacka

„Podróż” to powieść o interesującej warstwie historyczno-ideologicznej. Oto w przededniu wybuchu II wojny światowej następuje swojego rodzaju exodus niemieckiej ludności, która nie popierała polityki Hitlera. Ci, których kojarzy się z najeźdźcami, stają w szeregu z ofiarami szalonego malarza. W obcym, egzotycznym kraju, jakim jest Brazylia, najłatwiej zaadaptować się dzieciom. Dorośli już na zawsze będą nosić w sercu cierń miłości i tęsknoty do ziemi ojczystej, który wielu z nich doprowadzi do śmierci. I nawet koniec wojny tu nic nie zmieni, bo trudne warunki materialne zamykają drogę powrotu do kraju. Ale przecież zniszczona ojczyzna potrzebuje ludzi, którzy ją odbudują – cała nadzieja w młodych. I nawet jeśli młody człowiek już wrósł w nowy kraj, już nie czuje związku z ziemią ojców, to musi porzucić wszystko, co mu drogie i spełnić swój obywatelski obowiązek.

Anna Seghers miała lewicowe poglądy i wyraźnie widać to także w tej jej powieści. Powracający z wygnania bohater trafia do Ostzone i szybko spotyka na swej drodze przedstawicieli partii socjalistycznej i studentów, dla których walka z kapitalizmem to cel nadrzędny. Na całe szczęście, co innego zaprząta mu głowę, więc nie angażuje się całkowicie w tę działalność. Jednak miłość może być silniejsza niż ideologia…

Podtytuł tego utworu chyba najpełniej oddaje treść tej książki. Istotnie, jest to historia pewnej miłości. I jest to chyba najsmutniejszy i najtragiczniejszy romans, jaki w życiu czytałam. Tym smutniejszy i tym tragiczniejszy, że żadna spektakularna katastrofa nie kładzie się cieniem na życiu bohaterów, raczej wyrastają przed nimi rafy banałów codziennego życia w oddaleniu. Jego zakończenie wprawiło mnie w osłupienie i przepełniło bólem, zwątpieniem, ale i nadzieją. Bo choć pisarka w dość brutalny sposób zdarła klapki z oczu bohatera, to tym samym sprawiła, że możliwy stał się nowy początek jego życia. Interesujące jest również to, że narratorem tej opowieści jest mężczyzna. To z jego perspektywy poznajemy całą historię. I choć na koniec jednak trochę żałowałam, że nie dane mi było poznać wersji kobiety, i że zakończenie powieści jest jakby niedopowiedziane, to jakoś podskórnie czuję ulgę, że autorka nie postawiła kropki nad i. Seghers dała czytelnikowi wystarczająco dużo informacji, by mógł przeczuć dalsze losy bohaterów.

• Niemiecki obszar językowy
  • Historyczne