Pan Tadeusz

klasyka
MWK Sp. z o.o.
2007-01-01
2007-01-01
epopeja narodowa kampania napoleońska ksiądz Robak Soplica Zosia Gerwazy Telimena Jankiel

"Pan Tadeusz" opowiada o wydarzeniach w Soplicowie, gdzie trwa spór o zamek między dwoma rodami. Tytułowy bohater przyjeżdża do rodzinnej miejscowości, która okazuje się być pełna gości w związku z wcześniej wspomnianym procesem. Tadeusz rozpoczyna swoje perypetie miłosne, w które uwikłane są Telimena i Zosia. Wątek procesu powoli się rozkręca, by dojść do momentu dość zaskakującej bitwy.
Ogólnie sama historia jest ciekawa, choć muszę przyznać, że nie odpowiadała mi jej forma. Myślę, że w wersji opowiadania wyglądałoby to ciekawiej, choć trzeba autorowi oddać to, że napisał utwór fabularnie trzymający poziom, jednocześnie cały czas rymując. Do tego fajny plot-twist na koniec, dotyczący jednej z postaci.
Na duży plus też sposób, w jaki Mickiewicz podszedł do nie powiem czego, co zaszło między Telimeną i Tadeuszem ( ͡° ͜ʖ ͡°). Autor podszedł do tego dość tajemniczo i bardziej między wierszami, co jest moim zdaniem znacznie lepszą metodą niż namiętny opis na kilka stron, a same późniejsze konsekwencje w relacji między tą dwójką są moim zdaniem później jak najbardziej realne (Tadeusz dostał, co chciał i przerzucił się na młodszą Zosię).

Najgorsza książka jaką czytałem, a czytałem ich dużo. Miałki hurra-nacjonalistyczny bełkot pisany ku pokrzepieniu serc, ponadto szkodliwy społecznie. Na półce stawiam ją obok papieru toaletowego, a autor powinie z grobu wstać i przeprosić amazonkę za to że na jego wypociny się drzewa marnuje.

Przesłuchałam w audiobooku w interpretacji Jerzego Bralczyka. Sięgnęłam po ten klasyk nad klasykami w maju w ramach wyzwania Karmeny z kanału Bookmenka by w tym miesiącu czytać książki z "Pan, Pani, Państwo" itd w tytule. Chyba mogę powiedzieć że dojrzałam do tego by docenić u polubić ten tekst. Nadal jestem team Słowacki więc i tutaj nie jest to totalny ulubieniec, ale to był znakomicie spędzony na czas z tą lekturą

Ogólnie jedna z lepszych książek i jak dla mnie wybitne dzieło Mickiewicza. Jest opis całej historii szlachty polskiej przez pryzmat 1812 roku. Szczególnie podoba mi się postać Gerwzego.

Kompletnie nie moje klimaty. Może patrzę tak sceptycznie przez fakt, że musiałam ją przeczytać, bo jest lekturą albo jestem zwyczajnie na tą książkę za młoda. Spodobał mi się wątek księdza Robaka oraz relacje Tadeusza.

Rozumiem, dlaczego ta książka jest epopeją narodową - trzeba przyznać, że pod jakimkolwiek kątem gramatycznym, pod względem słownictwa, wersów i wszystkiego innego, jest genialna. Nie zmienia to jednak faktu, że przez nagromadzenie równej ilości sylab, cała fabuła staje się leciutko naciągana, żeby nie powiedzieć denna. Ma sens, oczywiście. Jest jednak w niej aż tyle "humoru", że zanikają bohaterowie i stają się mdli. Być może za kilka lat stwierdzę, że to świetna powieść. Niewątpliwie, tak też sądzę nawet teraz. Mimo to, jako ósmoklasistka, muszę stwierdzić, że akurat tę powieść powinno się przerabiać co najmniej w liceum. Przebrnęłam przez nią, co nie było dla mnie wcale przyjemnością i wpędziła mnie w nastój czytelniczy. Przeczytałam, nie żałuję, bo warto poznać tę historię, aczkolwiek nie sięgnę po nią drugi raz, to z pewnością. Przynajmniej w najbliższej przyszłości.

Najwyższą półka językowa. Zacząć trudno, wytrwać ciężko, ale jak się wpadnie w rytm, słowa płyną jak muzyka, są niemal namacalnie fizycznym bytem. Gdy się doceni słowo, jego kunszt, język staje się tożsamy z Ojczyzną. Trochę to patetyczne, ale tak to dzisiaj, tuż po przeczytaniu, czuję. Zagladajcie, powracajcie...

Pod względem językowym , tak jak również pod względem budowy ta książka jest rewelacyjna, jednak kuleje jeśli chodzi o samą historię. Czytając miałam wrażenie, że działanie bohaterów nie miały żadnego logicznego sensu. Miejscami musiałam nawet sięgać po streszczenie, żeby zrozumieć co się dzieje i dlaczego. Nie zmienia to jednak faktu, że trzeba docenić ogromny kunszt pisarski z jakim "Pan Tadeusz" został napisany.

przeczytana oczywiście w ramach zajęć. szczerze uważam że jest to dzieło przez wiele D. za żadne skarby świata nie mogę powiedzieć że książka jest zła, bo kunszt literacki jest niewyobrażalny. jednak muszę przyznać że ani przez chwilę mnie nie zainteresowała, a wątek z księdzem robakiem to jakiś żart. totalnie nieprzemyślane i na siłę. zastanawiam się też co ta książka robi w kanonie lektur dla szkół podstawowych, jednak to nie Mickiewicz go ustalał, więc to tak tylko na boku

Cała pisana wierszem nic poza tym.

Cała pisana wierszem nic poza tym.