Mindware. Narzędzia skutecznego myślenia

Okładka książki Mindware. Narzędzia skutecznego myślenia Richard E. Nisbett
Okładka książki Mindware. Narzędzia skutecznego myślenia
Richard E. Nisbett Wydawnictwo: Smak Słowa nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Mindware: Tools for Smart Thinking
Smak Słowa
2016-04-01
2016-04-01
Agnieszka Nowak-Młynikowska
Agnieszka Nowak-Młynikowska

Okazuje się że wszystkie lub prawie wszystkie badania są zle przeprowadzane. Typowie wiem, że nic nie wiem pasuje jak ulał. Warto się o tym przekonać bo wiedzieć, że sie nic nie wie to w dzisiejszych czasach i tak sporo. Większość bowiem nie wie że nic nie wie, stąd udaje, że wie wszystko...

Pogranicze statystyki i psychologii, momentami trochę zbyt matematyczne ale ogólnie ciekawe. Zwłaszcza w dobie pseudonauki i naciąganych sondaży.

Tematyka jest warta przemyślenia, ale ta książka wydaje się trochę długawa.

Tematyka jest warta przemyślenia, ale ta książka wydaje się trochę długawa.

Bardzo ciekawa. świetna pozycja, która pokazuje jak myślimy i jak powinniśmy myśleć. Na początku trochę rzeczy podobnych do innych takich książek, ale dalej jednak odkrywcze podejście. Nie tylko warto, ale trzeba. Aby racjonalnie, świadomie myśleć. Zdecydowanie polecam.

Ściągawka z głównych nurtów psychologii społecznej teorii poznawczych plus wyniki badań autora. Do czytania w malych dalwkach

Książka "ekspercka", jakich pełno na rynku. Czyli że jest sobie ktoś, coś studiował i ma dryg do pisania, a może nawet idzie mu tak dobrze, że potrafi z tego wyżyć - zatem pisze. No ale żeby wyżyć i być obecnym na rynku oraz w świadomości odbiorców, to musi możliwie często coś wydawać. No i zaczyna się. W efekcie w kolejnych latach dostajemy kolejne książki danego autora o tym samym, tylko w trochę zmienionym ujęciu. Na boga, ile można pisać o mechanizmach funkcjonowania ludzkiego postrzegania świata... Ano... można, bo ludziska czytają.
Oczywiście, że nie przeczytałem tej książki w całości. Gdybym czytał wszystkie złe książki byłbym zwyczajnym głupcem. Przeczytałem początek, a gdy się zorientowałem, że to słaba lektura, przekartkowałem resztę. Tutaj - w ramach recenzji - odradzam nawet podchodzenie do tego tytułu. Autorzy amerykańscy zajmujący się literaturą popularnonaukową, to mistrzowie wodolejstwa. Nisbett nie jest wyjątkiem. Myślę, że zawartość tej cegły mógłby spokojnie zmieścić na 100 stronach. Gdyby tylko chciał pominąć setki opisów eksperymentów i badań, które ktoś gdzieś przeprowadził. Te opisy niczego nie wnoszą do tematu, jedynie wypełniają kolejne arkusze wydawnicze, a autor pewnie jest zobowiązany zapełnić swoim dziełem jakąś minimalną objętość więc wszystko jest już dla mnie jasne. Nuda, wodolejstwo, bezsensowne mnożenie opisów eksperymentów na poparcie tezy, ogólny chaos, ciągłe powtarzanie tych samych twierdzeń w kolejnych rozdziałach... Chyba zacznę unikać amerykańskich książek popularnonaukowych...

Jestem nieco rozczarowana tą książką. Po jej przeczytaniu raczej nie mam wrażenia, że poznałam jakieś skuteczne sposoby myślenia. Większość książki odnosi się do zagadnień związanych z tym, że często błędnie interpretujemy rzeczywistość, ale akurat to nie było dla mnie nowością. Poza tym autor skupia się na naukowych metodologiach badawczych, samych w sobie interesujących, ale w większości nie mogłam sobie wyobrazić jak te metody zastosować w życiu codziennym. Raczej chwilami dochodziłam do wniosku, że z równie dobrym skutkiem mogę udać się do wróżki lub rzucić monetą, a nie sądzę, że akurat to było intencją autora. Odniosłam też wrażenie, że przy okazji prezentowania naukowych danych autor chciał przedstawić swoje własne poglądy na różne tematy, do czego ma oczywiście prawo, ale jednak tytuł sugeruje, że książka dotyczy czego innego.

Książka "Mindware. Narzędzia Skutecznego Myślenia"z racji tytułu mogłaby wydawać się jedynie banalnym poradnikiem zachodzącą na pseudonaukę. Jednak lepiej, żeby nikogo nie zmylił tytuł, ponieważ Richard E. Nisbett - autor bestsellerowej książki "Geografia myślenia" ze szczególną wprawą opisuje nieracjonalne decyzje, które są skutkami naszego błędnego rozumowania, a przy tym przedstawia potencjalne rozwiązanie tego problemu zaznaczając przy tym, jak powinniśmy odczytywać prawdopodobieństwo zdarzeń, nie dać się zwodzić pierwszemu wrażeniu, czy też jak prawidłowo interpretować korelację, pomiędzy dwoma powiązanymi czynnikami. Pozycja ta uzbraja nas w logiczne myślenie i matematyczną intuicję bez wzorów i przesadnej liczby wykresów, co czyni ją przystępną lekturą dla każdego szukającego pouczającej treści.

W pierwszych rozdziałach autor podaje wiele niesamowicie ciekawych zasad, jakimi kierujemy się w swoim rozumowaniu. Zasad w większości błędnych. Jest wiele pułapek które powodują, że nasze wnioski są mylne. Jesteśmy podatni na wpływ innych ludzi, wydaje nam się że rozumiemy przyczyny zjawisk, tymczasem autor uświadamia nas, że ZNOSB - założenia na ogół są błędne. Zdecydowanie warto zapoznać się z teoriami takimi jak efekt status quo, prawo wielkich liczb czy zasada utopionych kosztów.
Po mniej więcej połowie robi się już mniej ciekawie, ledwo dobrnęłam do końca ostatnich dwóch rozdziałów, które wg mnie niewiele wnoszą do książki.

1. Książka poruszająca ciekawe treści w umiarkowanie ciekawy sposób.
2. Niestety nagromadzenie konceptów, treści, pomysłów, idei powoduje bałagan i powierzchowne potraktowanie większości z nich.
3. Książka opisuje na wysokim poziomie teoretycznego abstraktu narzędzia skutecznego myślenia, ale nie daje narzędzi do ich stosowania.
4. Autor dość często proste koncepty komplikuje stosując liczne przykłady często abstrakcyjne.
5. Książka mocno osadzona w amerykańskim nurcie nauki i prowadzenia narracji.
6. Polecam tylko specjalisto - nie po bo aby dowiedzieć się czegoś nowego (tego raczej tam nie ma),ale po to by podsumować pewne kwestie i przypomnieć sobie to co już wiemy. Laika może zniechęcić.

1. Książka poruszająca ciekawe treści w umiarkowanie ciekawy sposób.
4. Autor dość często proste koncepty...

• Psychologia
  • Ebooki