Krótka historia rozumu. Od pierwszej myśli człowieka do rozumienia Wszechświata

Leonard Mlodinow Wydawnictwo: Prószyński i S-ka popularnonaukowa
The Upright Thinkers: The Human Journey from Living in Trees to Understanding the Cosmos
Prószyński i S-ka
popularnonaukowa
Sebastian Szymański

subiektywny spacer po rozwoju sposobu opisu rzeczywistości przez najbardziej energochłonny organ ludzki - mózg...... ciekawe....

Świetna książka oferująca podróż przez lata nauki, świetnie pokazuje jak zmiana podejścia pozwala na czasami na wykonanie kroków milowych.

Z wad, wiedze jest tak skumulowana, że ciężko wszystko spamiętać.

Na półkach: , , , , , , , ,

Książce niczego nie brakuje - znakomity, uznany autor (którego nazwisko było dla mnie dużą motywacją przy zakupie książki) i bardzo fajna tematyka (historia odkryć naukowych).

Książka mniej więcej uzupełnia się z (jeszcze lepszymi): "Sapiens - od zwierząt do Bogów" oraz "Krótką historią prawie wszystktiego" Brysona. Wszystkie trzy łączy to, że są historią ludzkości (no...

Ta książka nie ma w sobie nic z wybitności. To równia pochyła, z dobrym początkiem, poprzez miernotę, ku klapie i zeru.
Mimo, iż czyta się ją szybko i nawet czasami jest zabawna, to męczy swoim biograficznym tonem, nieumiejętnie próbując przedstawić temat "ROZUMU". Zamiast tego dostajemy wybraną biografię wielkich fizyków, czyli nic nowego.
Kolejny odgrzewany kotlet,...

Podobnych, lub w jakimś stopniu, zbliżonych w treści książek, przeczytałem kilkanaście w ostatnich kilku dekad. Dzieło Mlodinowa zdecydowanie ląduje na czele tej stawki. Pięknie i dowcipnie opwiedziana historia poszukiwań naukowej prawdy od czasów prehistorycznych po współczesność. Od naiwnych prób wyjaśnienei tajemnic wszechświata, po wyrafinowane współczesne teorie...

Pozycja dla 6-sto klasisty.Mało wciągająca książka którą raczej się kartkuje niż czyta.

O myśli ludzkiej, o pragnieniu zrozumienia, które pchnęło człowieka do rozważań na temat własnej natury, otaczającego świata, wielkich odkryć. O tym jak człowiek zaczął tworzyć, kulturę, cywilizację i jak w tym wszystkim zrodziła się nauka. Jak nic nieznacząca istota sięgnęła gwiazd.
To historia gdzie wielkie odkrycia są dziełem przypadku, właściwego czasu, ale i często...

Jedna z najlepszych książek popularnonaukowych 2016 roku, chociaż mnie troszkę smuciła niewielka ilość zagadnień związanych z biologią (chociaż tłumaczy to na pewno fakt, że autor z wykształcenia jest fizykiem). Książka jak najbardziej godna polecenia osobom, których horyzonty myślowe nie kończą się na romansidłach i skandynawskich kryminałach.

Amerykański fizyk Leonard Mlodinow wpadł na dość nietypowy pomysł opisania w jednej, niezbyt grubej książce całej historii ludzkiej myśli - od australopiteka do powstania mechaniki kwantowej. I uzasadnia ten pomysł słusznym stwierdzeniem, że różne dziedziny ludzkiej myśli - nauka, matematyka, filozofia czy literatura - nie rozwijają się niezależnie, lecz pozostają pod swoim...

Przedstawienie postępu ludzkiej myśli od początku istnienia naszych przodków do dnia dzisiejszego - to robi ta książka prezentując nam w jaki sposób ludzie wybitni dochodzili do swoich odkryć rozwijając nasze rozumowanie Wszechświata. Jest napisana w zrozumiałym dla każdego języku, będąc przy tym ciekawą i miejscami zabawną opowieścią.

Dyskusje

• Popularnonaukowe