Wybieraj wystarczająco dobrze

Agora
2016-03-03
2016-03-03
psychologia asertywność konsumpcjonizm

Okładka książki Tańcząc. Rozmowy o kryzysie i przemianie Bartłomiej Dobroczyński, Agnieszka Jucewicz
Tańcząc. Rozmo... Bartłomiej Dobroczy...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 6 (63) / 2023 Ingmar Bergman, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Anna S. Dębowska, Olga Drenda, Maciej Jakubowiak, Miłada Jędrysik, Agnieszka Jucewicz, Ignacy Karpowicz, Tymoteusz Karpowicz, Barbara Kingsolver, Joanna Kuciel-Frydryszak, Marc Levy, Renata Lis, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Edward Pasewicz, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Mariusz Szczygieł, Natalia Szostak, Katarzyna Wężyk, Małgorzata Żarów
Książki. Magaz... Ingmar Bergman, Bis...

Mieć wybór i być szczęśliwym

Bardzo dobra i potrzebna książka ! Jeśli się zastanawiasz czy warto ją przeczytać - odpowiedź jest jedna ZDECYDOWANIE TAK! :)

Świetne rozmowy o życiu, wyborach, a czasem wręcz paraliżem decyzyjnym z powodu niemożności rozstrzygnięcia który wybór będzie "lepszy", w nieistotnych sprawach pierwszy z brzegu wybór może być lepszy od nieustannego analizowania i oceniania alternatyw. Jak wybierać dobrze da siebie bez obciążania psychiki.

Fajna, ważna książka psychoedukacyjna. Jedna z tych, które mogłyby być lektorami.

Decyzje, wybory. Ile miałem z tym kłopotu w moim życiu. Może gdybym wcześniej trafił na tę książkę byłoby proście, może wtedy bym zrozumiał że nie zawsze „jeszcze lepsze” może być lepsze od zwykłego „lepszego”. W każdym razie bardzo miła i pouczająca lektura. Rzadko kiedy mam do czynienia równocześnie z mądrymi pytaniami i równie mądrymi odpowiedziami. Agnieszka Jucewicz potrafi mądrze pytać, a jej rozmówcy pięknie odpowiadać. Może nie wszystkie rozmowy równie mocno do mnie trafiły, ale w wielu z nich mogłem odnaleźć otaczającą mnie rzeczywistość. Książka jest dla mnie ważna kiedy dotknie mnie od środka, kiedy poda myśli którą będą mnie drążyć. Sama powierzchowna wiedza nie jest dla mnie wartością. Liczy się na ile to dotknie serce i zmieni życie.

Po roku zabrałem się za kolejna książkę Agnieszki Jucewicz. I właściwie prawie zapomniałem jak dużo radości i powodów do rozmyślań mi ona daje (i Agnieszka, i jej książki). Zgrabne rozmowy z mądrymi osobami mającymi coś ważnego do powiedzenia. Po każdej rozmowie chwila na autorefleksję i może nawet dopasowania życia. Trochę moim planem była trochę dłuższa regularna autorefleksja, ale po każdym rozdziale tak się wciągałem, że musiałem czytać dalej. A teraz zabieram się za kolejną książkę!

Lekko się czyta i trochę mądrych ludzi się tam wypowiada

Lekko się czyta i trochę mądrych ludzi się tam wypowiada

Książkowy poradnik jak wybierać dobrze, ale czy aby na pewno? Nie wiem... może powinnam pójść na jakiś kurs czytania ze zrozumieniem, niestety znalazłam mało treści adekwatnej do tematu... Książka to szerg wywiadów jedne lepsze, drugie gorsze... nie wiem czy pytania były trafione... ot taki przecietniak... Odpowiedzi i pomocy w wyborach na pewno nie znalazłam ani co gorsza nie zbliżyłam się do niej.

Obowiązkowa dla każdego czlowieka.

Obowiązkowa dla każdego czlowieka.

Kolejny zbiór wywiadów z psychologami jest nierówny, a tytuł myli, bo o wyborach tam niewiele. Wyróżnia się rozmowa z Ewą Chalimoniuk na temat trudnych relacji z rodzicami, dobry jest wywiad z Susan Pinker o tym jak ważne są kontakty twarzą w twarz; także rozmowa z Barrym Schwartzem o trudnościach wyboru. Inne wywiady są mniej ciekawe, ale myślę, że każdy znajdzie w książce coś dla siebie.

W kolejnym zbiorze wywiadów pani Jucewicz z psychoterapeutami, popularyzatorami nauki i naukowcami, nie mówi się wiele trudnościach wyboru, jak sugeruje tytuł, to po prostu zbiór rozmów na tematy psychologiczne. Poziom jest nierówny, obok wywiadów bardzo ciekawych, mamy też nudne, które nie zrobiły na mnie żadnego wrażenia.

Zdecydowanie najciekawsza jest rozmowa z psychoterapeutką Ewą Chalimoniuk, mówiąca o układaniu sobie relacji z rodzicami, którzy nas odrzucili lub mocno skrzywdzili w dzieciństwie. Mówi Chalimoniuk, że nie ma co liczyć, iż po latach rodzice przyznają się do swoich win, raczej będą mieli pretensje do dzieci za odgrzebywanie starych ran: wina znów zostanie przerzucona na potomków. Dorosłe dzieci powinny raczej zaakceptować fakt, że krzywdzący je rodzic już się nie zmieni, lepiej poszukać czegoś dobrego w swoim dzieciństwie i przyznać, że odrzucenie przez rodziców brało się z ich własnych ograniczeń i problemów.

Ciekawie też mówi Chalimoniuk o sytuacji, gdy rodzice wciąż upokarzają i krzywdzą dorosłe już dzieci. Radzi stawiać granice i zawieszać stosunki jeśli rodzic nie chce zmienić swego postępowania. Ale to trudny proces, wymagający determinacji i oparcia w innych ludziach. Poza tym „tak naprawdę tylko dobra więź z rodzicem pozwala na dobrą separację – uzyskanie dorosłej autonomii, wzajemny szacunek. Jeśli to nie miało miejsca, musimy w dorosłym życiu, niestety, włożyć w to więcej wysiłku.” Bardzo inspirujący wywiad.

Z kolei Susan Pinker mówi jak ważne jest utrzymywanie licznych bliskich relacji z innymi osobami, to w decydującym stopniu wpływa na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. I nie chodzi tu o skajpowanie czy wysyłanie SMS-ów, tylko o kontakt twarzą w twarz: „Przywykliśmy już do myśli, że kontakt offline i online mają taką samą wartość, ale podobne badania pokazują, że znacznie różnią się one wpływem na naszą psychikę i na ciało.” Poza tym „W budowanie i podtrzymywanie więzi trzeba, jak to się mówi, „zainwestować”. Pewne badania pokazują, że jeśli nie spotkamy się z bliską osobą w okresie od półtora roku do pięciu lat, to ta więź się rozpadnie.” Wywiad w gruncie rzeczy powtarza tezy z książki 'Efekt wioski', z pewnością po nią sięgnę.

Mamy jeszcze wywiad z Barrym Schwartzem, który w gruncie rzeczy opowiada o swojej książce 'Paradoks wyboru'. Mówi, że coraz więcej wokół nas jest 'maksymalistów', którzy zawsze chcą wybrać jak najlepiej: hotel, miejsce na wakacje, samochód itd., itp. Ci ludzie są z reguły niezadowoleni po podjęciu decyzji, bo nigdy nie wiedzą, czy ich wybór był najlepszy. Lepsza wg Schwartza jest: „Zgoda na to, co „wystarczająco dobre”. Ludzi, którzy w taki sposób dokonują wyborów, nazywam satysfakcjonalistami.” Ale to trudne, bo „żyjemy w kulturze, która promuje maksymalizm.” Ciekawe...

Pozostałe wywiady już nie są tak interesujące, ale myślę, że każdy znajdzie w tym zbiorze coś dla siebie.

Książka składa się z serii wywiadów z różnymi psychologami. Poszczególne wywiady bywają ciekawe, ale koniecznie związane z tematem

• Psychologia
  • Poradniki