rozwiń zwiń

Oficjalne recenzje i

Wyznania minimalistki

Link do recenzji

1433 106 75

Jedz więcej warzyw, ćwicz jak lubisz i zrób porządek w szufladach. Rzuć robotę, dodaj zdjęcie w bieli na instagramie z odpowiednimi hasztagami. Koniec. O tym jest ta książka. Ciekawe czy zaznaczą to jako spoiler.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Tytuł mylący, nie tego oczekiwałam.

Tytuł mylący, nie tego oczekiwałam.

Sięgnęłam po tę książkę trochę z przypadku, na fali noworocznych postanowień szukając czegoś umacniającego w minimalizmie. Jako że z upraszczaniem przestrzeni mi po drodze, a i kilka niezłych lektur na ten temat też już za mną, stwierdziłam, że pora na jakieś poważniejsze wyzwanie, a tytuł „Minimalizm dla zaawansowanych” brzmiał właśnie jak gotowe narzędzie pracy własnej. Zupełnie nie spodziewałam się, że książka okaże się raczej zbiorem przemyśleń autorki na tematy okołominimalistyczne, w dodatku takim, któremu wyraźnie brakuje chociażby pierwiastka odkrywczości. Szczerze mówiąc jestem nawet trochę zdziwiona, że truizmom rzędu „posiadanie nie jest gwarantem szczęścia”, „ubrania i biżuteria nie zbudują naszej samoakceptacji” czy „zamiast katować się dietami lepiej sprawdzać które jedzenie naprawdę nam służy” poświęca się osobne książki – i to takie z przeznaczeniem dla tych „zaawansowanych”.

Lekka i dosyć przyjemna do czytania (może nawet trochę za bardzo „blogowa” w swojej formie), ale też lakoniczna i miejscami zupełnie niedorzeczna i bezrefleksyjna - przecierałam oczy ze zdumienia czytając chociażby jak to autorka cieszyła się, że „skorzystała” na niepełnosprawności siostry, osoby Głuchej, bo wsłuchiwanie się w jej niewyraźną wymowę wpłynęło na późniejszą łatwość w nauce języków obcych. Jezu, oszczędźcie sobie tego, tym bardziej że na rynku jest dużo o niebo lepszych pozycji z pogranicza minimalizmu i mindfulness.

1989

Nie tak rewelacyjna, jak pierwsza z powieści tej autorki, ale też bardzo mądra i ciekawa.

Książka trochę mnie rozczarowała. Zawiera mało praktycznych wskazówek, a więcej rozważań autorki. Dla osób zaczynających przygodę z minimalizmem być może będzie interesująca, ale w moi przypadku była lekką stratą czasu.

W odróżnieniu od poprzedniej tutaj poznajemy historie tych, którzy odkryli własną definicję minimalizmu. Widzimy jak różne sposoby życia wybrali, choć wszystkich łączy jedno - minimalizm.

Na półkach: , , , ,

Rozczarowałam się. Po naprawdę dobrym "Minimalizmie po polsku" spodziewałam się pogłębienia tematów z tej książki. Zamiast tego dostałam opowieści z życia autorki i jej znajomych, które tak naprawdę mnie nie inspirowały w pogłębianiu minimalizmu. Ba, ich czytanie dłużyło mi się. Nie tego się spodziewałam po wersji dla zaawansowanych.

bez rewelacji

bez rewelacji

Myślę, że wielu z nas dopada moment, w którym zdajemy sobie sprawę, jak wiele niepotrzebnych rzeczy znajduje się wokół nas. Ta książka może być traktowana jako poradnik, czy wskazówka dla osób, które zauważyły ten problem u siebie i chcą coś zmienić. Możemy się dowiedzieć, że nie tylko w szafie może zagościć minimalizm. Ogólnie książka dobra, czyta się szybko i z zainteresowaniem.

Jak dla mnie autorka na koniec trochę popłynęła z tą wiarą w reinkarnację. Jej idealistyczne podejście raczej nijak ma się do praktycznego przełożenia wiary w reinkarnację w Indiach w postaci brutalnego systemu kastowego. Ale do rzeczy: Lekkie, łatwe czytadło na wieczór lub dwa. Jednak pierwsza książka zdecydowanie lepsza.

Anna Mularczyk-Meyer Minimalizm dla zaawansowanych Zobacz więcej