Test Marshmallow. O pożytkach płynących z samokontroli

Okładka książki Test Marshmallow. O pożytkach płynących z samokontroli Walter Mischel
Okładka książki Test Marshmallow. O pożytkach płynących z samokontroli
Walter Mischel Wydawnictwo: Smak Słowa Seria: Mistrzowie Psychologii nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Mistrzowie Psychologii
The Marschmallow Test
Smak Słowa
2015-03-15
2015-03-15
Agnieszka Nowak-Młynikowska
psychologia samokontrola autokontrola test marshmallow

Zmyliła mnie dobra opinia Daniela Kahnemana na temat tej książki. A okazało się że jest to jedna z najgłupszych książek popularno naukowych jakie zdarzyło mi się kiedykolwiek przeczytać. Na pierwszych stronach dowiadujemy się o co w tym wszystkim chodzi (wątpię zresztą żeby to dla kogoś było jakąś rewelacją) a potem to tylko przelewanie z pustego w próżne, ciągłe powtarzanie tego samego okraszone "budującymi" historyjkami dzieci i ludzi dorosłych.
Szkoda czasu i pieniędzy: nikomu nie polecam.

To jedna z lepszych książek rozwojowych jakie przyszło mi ostatnio czytać 📚
Trudna, wymagająca skupienia. Jeżeli lubicie jednym okiem lecieć przez treść, a drugim przeglądać telefon, no cóż, nie będzie dla was. Wymaga pełnego skupienia, jest pełna badań i wniosków. Daje ogromną wiedzę i umiejętności.

To jedna z lepszych książek rozwojowych jakie przyszło mi ostatnio czytać 📚

Pozytywnie zaskoczyła, na końcu dobre i proste podsumowanie z komentarzami od autora.

Klasyka psychologicznych testów. Testy Marshmallow zapoczątkowały serię podobnych, rozbudowanych, zmodyfikowanych badań o ludzkich reakcjach i ich kontroli.
Język typowy do amerykańskich publikacji popularnonaukowych.

Język typowy do amerykańskich publikacji popularnonaukowych.

„Myślę, więc mogę zmienić to, kim jestem”. [s. 274]

DLA KOGO:
Dla każdego, kto słyszał o teście Marshmallow i chciałby dowiedzieć się więcej. Nie tylko o nim samym, ale też o wpływie samokontroli na zaskakująco dużo aspektów ludzkiego życia.

CO W ŚRODKU:
- Dużo ciekawostek o słynnym teście słodkich pianek (w którym nie było tylko pianek) i jego różnych wariantach (bo testów było więcej niż jeden). Czy wiedziałeś, że pierwotnie eksperyment nosił nazwę „Paradygmat dobrowolnego odroczenia natychmiastowej gratyfikacji na rzecz odroczonych w czasie, lecz cenionych nagród w wieku przedszkolnym”? Chyba nie trzeba tłumaczyć, dlaczego ta nazwa się nie przyjęła :)

- Porusza ważny chyba dla każdego temat odraczania gratyfikacji (czyli podtytułowej samokontroli). Ważny i dla każdego, bo skutki tego typu zachowania mniej lub bardziej nasilonego wpływają na całe życie, to jak sobie z nim radzimy oraz jakie sukcesy odniesiemy.

- Na zdolność tę wpływają zarówno geny jak i środowisko, natomiast można ćwiczyć ją za pomocą różnych technik i chociaż książka nie jest poradnikiem, to kilka z nich jest w niej całkiem dobrze opisanych (trzeba je tylko znaleźć w całej treści).

- Trochę o systemie chłodnym i gorącym (nie bez powodu komentarz Kahnemana znajduje się na okładce mojego wydania),trochę o mózgu, trochę o społeczeństwie i polityce. Głównie jednak o dzieciach i samym teście. Książka dotyczy osiowego tematu i raczej od niego nie odbiega. Wszystkie historie, badania, zagadnienia są z nim związane.

- Dość łatwa w odbiorze, napisana zrozumiale, bez przesadnej naukowości (choć Autorem jest sam twórca eksperymentu),natomiast miejscami dużo powtórzeń treści, co czyni ją lekko przegadaną. Mimo to polecam, bo test Marshmallow jest tak znany, że na pewno spotkasz się z nawiązaniem do niego w innych miejscach. No i zawsze lepiej wiedzieć, co kieruje naszym zachowaniem :)

„Myślę, więc mogę zmienić to, kim jestem”. [s. 274]

DLA KOGO:

CO W ŚRODKU:

Nie jest to lekka lektura, zdaje się być czasem za długa i nużąca, troszkę lania wody, troszkę opowiastek zamiast konkretów...

...ale jednak kawał dobrej, pouczającej literatury. Książka skupia się nie tylko na słynnym eksperymencie z piankami Jo-jo (jak się dowiadujemy, nie tylko pianki tam były),ale opowiada też o różnych mechanizmach, którymi nasz mózg próbuje oszukiwać siebie i którymi my oszukujemy innych oraz o tym, jak te wszystkie mechanizmy wykorzystać tak, aby jakoś wspólnie na tym świecie przeżyć pokojowo.

Na pewno warto, chociaż przydałoby się na pewno, aby ktoś to napisał od nowa w innym nieco stylu.

Dość trudna pozycja, momentami ciężka do przebrnięcia.
Jednak jej zawartość zdecydowanie rekompensuje drobne "niedociągnięcia".
Po solidnym przeczytaniu, inaczej postrzega się niektóre zjawiska.

Dość trudna pozycja, momentami ciężka do przebrnięcia.
Jednak jej zawartość zdecydowanie rekompensuje drobne "niedociągnięcia".
Po solidnym przeczytaniu, inaczej postrzega się niektóre zjawiska.

Bardzo ciekawa książka poruszająca temat samokontroli oraz jej wpływu na nasze życie. W pierwszej części autor omawia w jaki sposób zostało przeprowadzone tytułowe badanie, a w kolejnych skupia się na sytuacjach w których ta umiejętność ma duże znaczenie. Jestem pozytywnie zaskoczona, bo nie spodziewałam się tak ciekawego studium nad samokontrolą. Książka uświadamia iż ta niepozorna zdolność ujawnia się w prawie każdej części naszego życia, a my jesteśmy w stanie ją modyfikować. Serdecznie polecam!

Absolutnie obowiązkowa pozycja na półce każdego psychologa! Klasyczny eksperyment, jeden z najbardziej znanych w psychologii i i jego implikacje dla rozumienia procesów myślenia, podejmowania decyzji, odraczania gratyfikacji. Na półce obok "Pułapek myślenia" Kahnemanna i "Siły nawyku" Duhigga. Kawał dobrej literatury popularnonaukowej, napisanej przystępnym językiem, fascynującej i przydatnej dla rozwijania umiejętności potrzebnych w codziennym życiu. Gorąco polecam!

ciekawe, warte uwagi.

ciekawe, warte uwagi.

• Psychologia
  • Popularnonaukowe

Walter Mischel Test Marshmallow. O pożytkach płynących z samokontroli Zobacz więcej