Mieć wybór i być szczęśliwym

mantra mantra
09.06.2016
Okładka książki Wybieraj wystarczająco dobrze Agnieszka Jucewicz

Ukazała się kolejna książka rozmów Agnieszki Jucewicz z psychologami i psychoterapeutami. Po rozmowach na temat życia i miłości przyszedł czas na wybory. To temat rozległy i potraktowany przez każdego rozmówcę z nieco innej perspektywy. Pozwoliłam sobie wspomnieć o każdej rozmowie, bo choć nie wszystkie były dla mnie odkrywcze (sama jestem psychologiem) to wydaje mi się, że każdy znajdzie coś dla siebie – młoda matka zastanawiająca się jakich zmian dokonać w swoim życiu, 40-latek, który widzi, że czas na nowe decyzje, maturzysta, który stoi przed wyborem ścieżki kształcenia czy emeryt, który chce pewne sprawy uporządkować w swoim życiu.

W świecie nieograniczonych wyborów można doznać paraliżu – nieważne czy chodzi o wybór partnera życiowego, ścieżki zawodowej czy proszku do prania. Wielu ludzi woli pozostawać w zawieszeniu, bo przeraża ich perspektywa, że gdy wybiorą, okaże się, że był to zły wybór. Niestety też ci, którzy się na coś zdecydują, wcale nie mają lepiej. Często czują niedosyt, a nawet żal i poczucie winy, bo zaczynają się rozwodzić nad tym, co by było, gdyby wybrali jedną z możliwości, które właśnie odrzucili. Rozmowa z Barrym Schwartzem, która otwiera zbiór rozmów bardzo zainteresowała mnie jego książką "Paradoks wyboru". Dlaczego mniej oznacza więcej? Ma też dużo do powiedzenia na temat dzisiejszego pokolenia młodych ludzi, którzy wchodzą na rynek pracy. Przytacza też kilka badań na temat wyborów o interesujących konkluzjach.

Z innej strony wybór omawia Ewa Chalimoniuk, która dzieli się swoimi doświadczeniami zawodowymi i refleksjami na temat przepracowywania trudnego dzieciństwa. W drugiej rozmowie zamieszczonej w zbiorze pochyla się nad relacjami w rodzeństwie. Trzecia z rozmów, moja ulubiona, dotyczy przyjaźni i jej dojrzałej odsłony.

Zofia Milska-Wrzosińska zaś przeprowadziła z Agnieszką Jucewicz dwie z najbardziej inspirujących mnie rozmów m.in. tę dotyczących lojalności. Porusza w niej też trudny temat lojalności dziecka wobec przemocowych rodziców. W innej rozmowie zajmuje się dylematem opisanym przez Barry'ego Schwartza – dokonałam/ dokonałem wyboru – ale czy on był dobry? Co by było gdyby… Kilka nowych rzeczy dowiedziałam się też z jej rozmowy o pesymizmie, na przykład że osoby nastawione pesymistycznie rzadziej reagują głęboką depresją na dramatyczne sytuacje, na przykład na utratę bliskiej osoby. Są psychicznie lepiej przygotowane na wiszące nad nimi nieszczęścia. Kolejnym poruszonym przez nią tematem jest bezradność – jakie daje korzyści i dlaczego niektórzy jej doświadczają. Drugi, bardzo inspirujący dla mnie tekst dotyczył ambicji – kiedy wspiera rozwój, a kiedy niszczy.

Agnieszka Iwaszkiewicz podzieliła się swoimi obserwacjami z pracy na temat konfliktów wewnętrznych pokazywanych przez ciało. Jak różne fizyczne objawy pokazują co dzieje się w głowie.

Magdalena Kaczmarek obaliła różne mity na temat zdrowia psychicznego, o którym tak szeroko dyskutuje się w mediach. To kolejna bardzo cenna dla mnie rozmowa.

Anna Srebrny i Paweł Pilich mówią o trudnym przejściu pomiędzy zależnością od rodziców a dorosłą niezależnością. Ilustrują trudności z wyborem młodych swoją praktyką coachingową.

W zbiorze głos zabrał również Wojciech Eichelberger, który jest dosyć rozpoznawalny medialnie – podejmuje całkiem pragmatyczny temat – jak poradzić sobie z widmem kredytu nad głową i nie zwariować.

Roman Cieślak zapewnia o potrzebie odpoczynku, pisząc o nim szczególnie w kontekście pracowników korporacji i dużych firm.

Zbiór kończą dwie rozmowy – o samotności mimo cyfrowych przyjaźni (Susan Pinker) i trudności w podjęciu zmiany (Alan Bernstein).

To jedna z takich książek, które warto zostawić na półce. Do której warto wrócić i przeczytać raz jeszcze. W różnych momentach życiowych można znaleźć w niej coś dla siebie.

Anna Kaczmarczyk