Łabędzi śpiew. Księga I

Robert McCammon Wydawnictwo: Papierowy Księżyc Cykl: Łabędzi śpiew (tom 1) fantastyka, fantasy, science fiction
Swan Song
fantastyka, fantasy, science fiction
2016-02-17
Maria Grabska-Ryńska
Maria Grabska-Ryńska zagłada ludzkości postapokalipsa

Jedna z najlepszych książek opisujących świat po nuklearnej zagładzie. Książka zaczyna się tuz przed apokalipsa i mogłem na bieżąco obserwować jak cywilizacja rozsypuje się jak domek z kart. Elementy fantastyczne przypominają mi "Bastion" Kinga: Dobro i Zło. Było to dla mnie zaskakujące ale nie obniża mojej oceny. Jestem ciekaw drugiej części.

Ciekawa i wciągająca książka ukazująca świat po zagładzie atomowej. Trzy grupy bohaterów z trzech różnych miejsc w Ameryce zdaje się coś łączyć. Każda z nich to zupełnie inne postacie i inne charaktery, ale przy tym wyraziste i bardzo konkretne.
Obok fabuły, która przypomina powieść drogi, świetnie wypada kreacja świata - brutalny, okropny i obrzydliwy. Tak - niesmacznych...

Napisana 87r. Dobry opis samej apokalipsy. Wszyscy dobrzy ludzie zginęli. Przeżyli psychopaci, a z pozostałych wylazło zło.
Elementy fantasy.

Jedna z wielu postapokaliptycznych ksiażek. Jakos mnie nie porwała historia, trochę jak Bastion Kinga, a trochę jak bajeczka.... ot można przeczytać, ale czy drugi tom jest tego wart? Chyba nie.

Okres od 1945 roku do dnia dzisiejszego w Polsce pokazuje nam wyraźnie, że społeczeństwo nasze cierpi na specyficzną odmianę alzheimera i ślepoty jednocześnie. Niby na okrągło wypominamy Niemcom i Rosjanom zaszłości z II wojny światowej, ale poza tym w ogóle zdajemy się o niej nie pamiętać, ani o tych dawniejszych wojnach tym bardziej. Stosunek większości czytelników do...

Literatura post-apo w ostatnich latach przeżywa prawdziwe odrodzenie, jednak na pewno nie jest to "wymysł" XXI wieku. "Łabędzi śpiew" Roberta McCammona pierwotnie został wydany w 1987 roku, nie dziwi więc, że jego głównym tematem jest wojna atomowa między Amerykanami a Sowietami. Jednakże, ignorując podłoże geopolityczne powieści, które zdążyło się już nieco...

Męczyliśmy się wzajemnie z książką, zarówno z jej I jak i II tomem, bardzo mocno przez bite 2 miesiące. Mimo najszczerszych chęci nie trafiła do mnie ta historia, sposób jej opowiedzenia i postapokaliptyczna wizja autora.

To zdecydowanie nie moja bajka.

Po pierwsze tytuł - w języku polskim nabiera innego wydźwięku - łabędzi śpiew słychać (podobno) kiedy ptak kona - a tu przecież mowa jest o dziewczynce imieniem Swan (Łabędź), która jest nadzieją

Po drugie to staroć - z 1987 roku i to się czuje (choć młody czytelnik niekoniecznie)

Gdyby była to pierwsza z opowieści tzw. apokaliptycznych - to oceniłabym ją wyżej, ale tak -...

"Nic nie ma prócz ruin, trupów i ludzi,którzy żałują że nie zginęli. Boże, mój Boże co myśmy zrobili"

Jeśli miałbym przyrównać niniejszą książkę do czegokolwiek, to przychodzi mi jedynie do głowy "Bastion "S.Kinga. W dużym uproszczeniu to dość podobny kierunek, choć różnice jak i podobieństwa dzielą się mniej więcej po połowie.
Świat po atomowej zagładzie, nie zostało z...

Dobra książka. Tak bez szału, ale w zasadzie dostałem to czego chciałem.
Niezły jest ten Mccammon, potrafi ciekawie pisać.
Fajnie się zapowiada 2 część.

Dyskusje

1 383