Pan Slaughter

Okładka książki Pan Slaughter Robert McCammon
Okładka książki Pan Slaughter
Robert McCammon Wydawnictwo: Vesper Cykl: Matthew Corbett (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Matthew Corbett (tom 3)
Mister Slaughter
Vesper
2024-08-30
2024-08-30
2010-02-02
Janusz Ochab
powieść historyczna kolonialna Ameryka seria książek Matthew Corbett Robert McCammon seria detektywistyczna seryjny morderca Nowy Jork 1702 przygoda thriller historyczny

Trzecia część przygód młodego detektywa. Jak w poprzednich częściach autor świetnie oddał klimat XVIII wiecznej koloni w Ameryce, gdzie tożsamość narodu jest dopiero budowana.
W książce w porównaniu do poprzednich części mało jest wątków detektywistycznych, autor bardziej skupił się na ciągłej akcji i pościgu za Slaughterem.
Postać Slaughtera idealnie oddała portret bezwzględnego psychopaty.

Postać Slaughtera idealnie oddała portret...

Kolejny tom przygód Matthew Corbetta wywołał u mnie mieszane uczucia. Z jednej strony to dalej wyśmienite czytadło, natomiast mam wrażenie, że ta część była moim zdaniem najsłabsza. Pułap wyjściowy okazał się dość wysoki i na razie z każdą kolejną pozycją McCammon trochę schodzi z poziomem coraz niżej i niżej. Na wstępie małe zaskoczenie, bo jednak w jakimś stopniu pojawia się trochę nawiazań do poprzedniej części i niektóre wątki są kontynuowane. Główna intryga jest oczywiście nowa, ale coraz bardziej zarysowuje się globalna sieć pewnych powiązań, których namiastkę już poznaliśmy w "Królowej Bedlam". Ten tom mnie trochę irytował zachowaniem postaci. O ile Corbett to nigdy nie był jakiś archetyp bohatera, który miałby szansę zostać moim ulubionym bohaterem literackim, to jednak tutaj stopień idiotyzmów i nielogicznych decyzji przebija skalę (razem z Greathousem). Do tego za dużo tu jest superbohaterstwa, czy nawet wręcz nieśmiertelności. Sam McCammon na koniec pisze o połączeniu Jamesa Bonda i Sherlocka Holmesa. Miałem identyczne odczucia podczas lektury - to jest taki agent 007 w wydaniu XVIII wiecznym. Strzelaniny, walki na noże, trucizny, tajemnicza organizacja. No idzie to w takim kierunku. Czy to źle? Nie sądzę, bo McCammon umie pisać i trudno się z nim nudzić, ale to już nie ten klimat tajemnicy co chociażby w pierwszej części.

Kolejny tom opowieści o przygodach Matthew Corbetta początkowo był dla mnie sporym zawodem. Poczynania głównych bohaterów były tak głupie i absurdalne, że zastanawiałam się, czy dotrwam do końca.

Dodatkowo brakowało mi nutki tajemnicy, gdyż od samego początku wiemy, kto jest mordercą, a epatowanie okrucieństwem nieco męczyło moją czytelniczą wyobraźnię.

Z czasem opowieść mnie wciągnęła i pewnie sięgnę po kolejne tomy, ale nie zmienia to faktu, iż trzecia część serii o młodym detektywie okazała się zdecydowanie najgorsza.

Z czasem opowieść...

Fabuła "Pana Slaughtera" jest prosta i elektryzująca zarazem: oto główni bohaterowie otrzymują zadanie eskortowania niebezpiecznego więźnia i wielokrotnego mordercy do z zakładu psychiatrycznego, gdzie przebywał przez dwa lata, do aresztu w Nowym Jorku. Zakuty w kajdany, posłuszny jak baranek pan Slaughter wsiada do wozu i wyrusza w podróż z jednego więzienia do drugiego. Jest mistrzem manipulacji i bystrym obserwatorem, więc nie może zmarnować takiej szansy...
Wykorzystując znajomość ludzkiej psychiki, składa swym strażnikom pewną propozycję, którą powinni oni byli z góry odrzucić.

Czy faktycznie tak zrobią?

Dla tych, co nie znają:

"Pan Slaughter" to trzecia część serii przygód Matthew Corbetta. Jest to świeże połączenie kryminału, przygody i horroru w ciekawej scenerii rozrastającego się Nowego Jorku z przełomu XVII i XVIII wieku.
Świetnie napisana książka, którą połyka się w jeden dzień.

Uwaga! Choć jest to osobna historia, warto najpierw przeczytać poprzednią część - "Królową Bedlam" - by wyłapać wszystkie smaczki i docenić rozwiązanie niektórych zagadek.

Dla fanów serii:

Na krystalicznym wizerunku Matthew Corbetta pojawia sie rysa. Młody prawnik, zadowolony z zainteresowania i sławy, którego go spotkały po rozwiązaniu sprawy Maskera, zaczyna gwiazdorzyć. Nowe stroje, modne dodatki, długi powodują, że daje się ponieść urokowi mamony. Obserwujemy więc nie tylko walkę Corbetta z podstępnym Slaughterem, ale także z własnymi słabościami.

***
Większa część akcji książki toczy się poza Nowym Jorkiem, więc znane z poprzedniej części postacie pojawiają się tylko na chwilę. Spotkamy się ponownie z Berry, panem Grigsbym, Lillehornem, Dippenem Nackiem, Zedem, Ashtonem McCaggersem, czy lordem Cornbury (postać autentyczna!). Większą rolę dostał oczywiście niepoprawny Hudson Greathouse.

Niestety, McCammon inaczej rozłożył akcenty niż w poprzednich dwóch częściach: jest mniej tajemnicy i grozy, a więcej przygody - nieraz makabrycznej. Zawiódł mnie też niedobór ilustracji. Wciąż jednak czyta się świetnie.

"Pan Slaughter" to pyszna, trzymająca w napięciu lektura (aż do ostatniej strony!),którą pożarłem z prawdziwą rozkoszą.

Książka jest fantastyczna, nie ma co dużo gadać, uwielbiam przygody Pana Corbetta, pierwsze dwa tomy rozkochały mnie w XVIII-wiecznym klimacie, jednak w tym tomie następuje zmiana klimatu, z tajemniczego i detektywistycznego na pełną szybką akcję, czy to dobrze ? Nie wiem, brakuje mi trochę tajemniczości z poprzednich dwóch tomu, tajemniczości typu „przeczytałem ponad połowę i coraz więcej pytań a 0 odpowiedzi”, ale mimo wszystko jest to świetna lektura i aż żal bierze że tak wolna wydawane są kolejne części. Bardzo, ale to bardzo polecam

Fantastycznie było wrócić do Nowego Jorku wraz z Matthew Corbettem. Pan Robert McCammon ponownie zachwyca swoją umiejętnością prowadzenia fabuły.

W najnowszym tomie serii, detektywistyczny motyw ustępuje miejsca głębszemu wglądowi w postać Corbetta. Historia rozpoczyna się od zlecenia, które Corbett i Greathouse otrzymują: mają przewieźć niebezpiecznego więźnia, Tyranthusa Slaughtera, do Nowego Jorku, skąd zostanie odesłany do Anglii, by odpowiedzieć za swoje zbrodnie. W trakcie podróży Slaughter składa im jednak zaskakującą propozycję…

Jednym z największych atutów tej książki jest postać Tyranthusa Slaughtera. Jego spryt i szaleństwo sprawiają, że jest jednym z najbardziej intrygujących antagonistów, jakich spotkałem w literaturze. Autor szczegółowo i barwnie opisuje brutalne czyny Slaughtera (czasami może nawet zbyt szczegółowo),co pozwala czytelnikowi jeszcze głębiej zanurzyć się w jego obłędzie.

Na początku miałem obawy, że rezygnacja z detektywistycznego wątku na rzecz czystej akcji może zaszkodzić książce. Jednak po jej lekturze uważam, że był to znakomity ruch ze strony autora. W tej części możemy śledzić, jak Matthew mierzy się z trudnymi decyzjami, które kształtują jego osobowość i determinację. Jestem pewien, że w kolejnych tomach powrócimy do naszego "amerykańskiego Sherlocka", zwłaszcza że ta książka rozwiązuje pewne zagadki z drugiego tomu.

Ksiażka wciągneła mnie bez końca - istny majsterszyk.

Strasznie dużo okrucieństwa, ale czyta się piorunem

Strasznie dużo okrucieństwa, ale czyta się piorunem

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Do kupienia
  • Wydawnictwo Vesper