Bodo i jego burzliwe romanse

Okładka książki Bodo i jego burzliwe romanse
Iwona Kienzler Wydawnictwo: Bellona biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Bellona
2016-03-02
2016-03-02

Nie wiem, czy wiecie, ale kilka lat temu byłam wielką fanką polskiego przedwojennego kina, zachwycałam się tymi filmami i oglądałam ich mnóstwo. Eugeniusz Bodo nie był szczerze mówiąc moim ulubieńcem, wolę Franciszka Brodniewicza i Aleksandra Żabczyńskiego. Jednak postanowiłam zapoznać się z książką Iwony Kienzler na temat tego aktora.

Początkowo miałam wątpliwości co do pisania książki wyłącznie na temat miłosnych perypetii aktora, który raczej krył się ze swoim życiem prywatnym. Początek mnie mile zaskoczył, bo autorka nie opisywała tylko romansów i flirtów Bodo, ale przedstawiła jego marzenia o aktorstwie, początki kariery, kolejne filmy, a także biografie osób związanych z przedwojennym kinem. Wiem, że niektórzy odebrali jako wadę streszczanie filmów z Bodo, ale rozumiem, że Kienzler chciała je przybliżyć je przeciętnym czytelnikom, zwłaszcza, że nie każdy film dotrwał do naszych czasów.

Książkę czytało się bardzo szybko i lekko, konstrukcja była dość ciekawa, jednak nie do końca rozumiem dlaczego autorka zamiast skupić się na Eugeniuszu Bodo i jego potwierdzonych związkach(wiemy o dwóch), przybliża wszystkich jego współpracowników oraz kobiety… o których plotkowano, że teoretycznie mogli mieć romans, po czym sama autorka stwierdza, że jej zdaniem to nieprawda. Jeden z rozdziałów w całości opisuje Polę Negri, która prawdopodobnie nigdy nie spotkała się z Bodo. Często też ma się wrażenie, że Kienzler nie zrobiła zbyt dużych badań przed pisaniem, a jedynie opisuje związki Bodo tak jak chciałaby je widzieć. Przy dociekaniu, czy aktora i daną panią mogła łączyć miłość, odpowiada zdawkowo, kilkoma zdaniami, bez przywoływania faktów, przez co ma się wrażenie, że Kienzler po prostu miała taką wizję przedwojennych aktorów i nie uznała za konieczne jej weryfikować. Nie rozumiem też nieustannego powoływania się na spekulacje o homoseksualizmie aktora i wręcz wyśmiewania ich. Nie wiem, czy w środowisku badaczy kina przedwojennego te plotki są jakoś omawiane, ja nigdy wcześniej się z nimi nie spotkałam i wydawało mi się grubą przesadą, że Kienzler co kilka stron rzuca teksty typu ,,Pamiętajcie, Bodo na pewno nie był gejem”.

Ciężko mi stwierdzić, czy polecam tę książkę. Nie jest ona jakaś odkrywcza i nie dowiemy się tak naprawdę nowych faktów na temat Bodo. Jednak w pewnym stopniu przybliża ona świat polskich przedwojennych artystów i przywraca ten klimat.

Początkowo miałam wątpliwości co do...

1931

Nie jest to jakaś szczególnie dobra książka. Czytałam już wcześniej pozycje o Bodo i w książce pani Kienzler nie ma nawet jednej rzeczy, o której wcześniej bym nie słyszała.
Tytuł książki jest nieaktualny do treści. Mamy pewność tylko co do jednego związku Bodo z piękną Polinezyjką Reri, a reszta jego romansów być może miała miejsce, a być może nie. Zresztą Bodo i jego życie uczuciowe nie grają w tej pozycji głównej roli.
Nie rozumiem, dlaczego w książce o romansach Bodo znalazł się rozdział o Poli Negri, skoro sama autorka twierdzi, że prawdopodobnie nawet się nie poznali? Może należało nadać książce inny tytuł i wtedy obecność w niej Poli Negri nie dziwiłaby mnie.
Strasznie mnie denerwował w tej książce dokładny opis fabuły filmów Bodo łącznie z zakończeniem. Można to było przedstawić w kilku zdaniach, a nie rozpisywać się na całe strony.
Mnie jako fankę Bodo (od zawsze) książka rozczarowała. Mało Bodo jest w tej pozycji. Nie polecam.

Nie przekonała mnie ta pozycja, choć jest zdecydowanie lepsza pod względem treści i szczegółów niż biografia Bodo Sławomira Kopra. Autorka snuje domysły na temat romansów Eugeniusza Bodo. Jedynie o Norze Ney oraz Reri wiemy, że były partnerkami znanego i lubianego aktora dwudziestolecia międzywojennego. Reszta to domysły, nadinterpretacje (np. domniemana relacja z Polą Negri czy Elną Gistedt). Przeraził mnie fakt nazywania Bodo celebrytą. Niestety to słowo nieznane jeszcze w czasach mu współczesnych, a nadużywane dziś niezmiernie ogromnie razi, kiedy używa go w stosunku do Eugeniusza Bodo lub innych artystów tamtego okresu. Książka ma dotyczyć - jak sam tytuł - wnosi burzliwych romansów aktora, scenarzysty, producenta i reżysera, a jest historią początków polskiego kina, kabaretu Qui Pro Quo oraz biografią koleżanek z planu Bodo. Ciekawe, że autorka nie dopisała do grona potencjalnych kochanek Bodo Heleny Grossówny, u boku której grał w 5 filmach. Czytając, miałam wrażenie, że pewne fragmenty książki czytałam przy okazji zapoznania się z biografią Bodo autorstwa Sławomira Kopra.

Historia wielkiego artysty i zarowno historii kinomatografii w Polsce i na świecie. Z chęcią ogladam teraz wyszukane filmy z bohatetem książki.

Po obejrzeniu serialu o słynnym artyście postanowiłam wreszcie sięgnąć po książkę. Chętnie zapoznałam się z biografią Eugeniusza Bodo, spisaną rzetelnie, ale i ciekawie, bez zanużania czytelnika tonami pobocznych informacji. Polecam!

Bardzo ciekawa, polecam :)

Bardzo ciekawa, polecam :)

Dość szerokie podejście do tematu :) O Bodo jest faktycznie 1/4 książki. Reszta to historia kina polskiego, mniej lub bardziej ciekawa.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Mało o romansach i samym aktorze, więcej o świecie kina, teatru i kabaretu dwudziestolecia.

Kupując miałam wrażenie na lepsza zawartość, ale nie żałuje zakupu i czasu poświęconego lekturze. Życie jest najlepszym autorem książek.

Zawiodłam się trochę, tytuł z goła nieadekwatny do treści. To raczej historia kina w okresie miedzywojennym, niz romanse Eugeniusz Bodo.

Dodaj cytat z książki Bodo i jego burzliwe romanse