Titanic. Pamiętna noc

Inne

Oficjalne recenzje i

Koniec wyobrażeń

1414 108 128

Sięgnęłam po tę książkę myśląc, że więcej w niej będzie analizy błędów, które doprowadziły do katastrofy. Autor skupia się jednak na opisie zachowania ludzi tej nocy, przebiegu ewakuacji oraz powrotu osób ocalałych do Nowego Jorku. Książka jest bardzo rzeczowa i moim zdaniem rzetelna, Walter Lord dokonał karkołomnej pracy, docierając do relacji świadków, opisów reakcji ludzi i mediów na katastrofę oraz kompletując listę osób obecnych na pokładzie.

Książka bardzo dokładna i uporządkowana. Opis katastrofy znałem z filmu więc można to sobie na nowo wyobrazić dlatego najlepsze co jest w tej książce,to rozdziały po zatonięciu. Co się dalej działo,jak misja ratunkowa itd

Znawcy tematyki Titanica twierdzą, że jest to najlepsza i najbardziej rzetelna książka poświęcona tematyce zatonięcia legendarnego transatlantyka.
Początkowo nie byłam przekonana o jej rzeczywistej wartości, bo zawsze jak czytam, że coś jest "naj", zaraz mi się sceptycyzm włącza ale pod koniec już zrozumiałam dlaczego krytycy tak dobitnie podkreślają niewątpliwe walory tej książki, która przyniosła autorowi największy rozgłos. Wszystkiemu "winien" fakt, że autor jako jedyny dotarł do 63 osób ocalałych z katastrofy Titanica i jako 9- letni chłopiec w 1926 roku znalazł się na pokładzie "Olympica", bliźniaczego statku Titanica. Nic więc dziwnego, że parę lat później autor osobiście został poproszony o konsultacje nad jednym z najbardziej kasowych produkcji Jamesa Camerona w dziejach amerykańskiej (i nie tylko) kinematografii. Myślę, że tytułu produkcji filmowej nie trzeba nikomu przypominać. Osobiście byłam na premierze tego filmu i pamiętam, że zrobił na mnie kolosalne wrażenie. No ale wróćmy do lektury.

Wcale mi się tak łatwo tej książki nie czytało mimo, że jest ona zbiorem suchych i rzetelnych faktów, od momentu zderzenia się statku z górą lodową i ciągiem wydarzeń zapisanych z dokładnością co do minuty. Czytałam sporo publikacji nie tylko książkowych o Titanicu, więc myślałam, że jestem w tym temacie dość dobrze zorientowana ale przyznaję się bez bicia, że o niektórych faktach z tej książki nie miałam zielonego pojęcia. Świadomość wielkiego rozmiaru tej tragedii jest niewyobrażalna i trudno zrozumieć w tym wszystkim tak prosty fakt, jak niewystarczająca ilość szalup w przeliczeniu na ilość pasażerów liniowca. Końcówka książki to już torpeda sama w sobie, bo stanowi ją ciągnąca się przez około 60 stron lista pasażerów i załogi Titanica.
Ocaleni zapisani są kursywą, cała reszta - zwykłą czcionką co robi trochę przygnębiające wrażenie.

Polecam wszystkim szczególnie wielbicielom tematyki liniowca, dla których ta lektura powinna stać się pozycją obowiązkową.

Historia legendarnego 53 metrowego Titanica w formie przystępnego reportażu rzuca światło na tragedię, której doszło w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku. Zapewne większość kojarzy statek ze słynnego filmu, trudno go nie znać, szkoda że dopiero niedawno książkę przetłumaczono na polski. Na ponad 200 stronach mamy całkiem szczegółowy opis wydarzeń, a ostatnie 62 strony to spis ponad 2000 pasażerów z czego około 1500 zginęło (nie ma dokładnych informacji do dnia dzisiejszego), a 710 zostało uratowanych.

Smutne jak niewiele szalup mieli do dyspozycji pasażerowie, a statek będący najbliżej: Californian (16km odległości) nie udzielił pomocy i zlekceważył wszelkie znaki, za to Carpathia dotarła 2 godziny po zatonięciu Titanica. Podobno przód statku był najbardziej odporny, jednak w momencie zauważenia góry lodowej starano się ją ominąć, uderzono bokiem.... WTF? Dlaczego Titanic zignorował ostrzeżenia innych statków przed dryfującym lodem i pruł pełną parą? Brak wyobraźni niestety i taka sytuacja. Z pewnością można nabawić się strachu przed wypłynięciem w rejs po takiej książce.

Dość sucho ale rzeczowo, z permanentnym trzymaniem się ziemi od której oderwało się wielu po tym co się wydarzyło pamiętnej nocy, o czym zresztą autor również pisze. Generalnie przygoda na plus z jednym sporym minusem. Zabrakło mi w niej mianowicie opisu tego co wydarzyło się w następstwie katastrofy, relacji z prac komisji, śledztwa, wniosków jakie wyciągnięto. W sumie jednak książkę mogę polecić każdemu kto chce się dowiedzieć jak przebiegała jedna z najsłynniejszych katastrof w historii ludzkości.

Odkąd wyszedł film, jestem zafascynowana historią Titanica. Filmy dokumentalne, muzeum a teraz książka. Jest w tej historii coś "magicznego", tak tragicznego, że po prostu mnie przyciąga i sprawia, że chce wiedzieć o tym wydarzeniu więcej i więcej.
Książka opisuje dokładnie pamiętną i tragiczną noc. Zeznania ocalałych - co czuli, co robili. Czyta się płynnie, z przejęciem i oczami wyobraźni można się przenieść do tamtych wydarzeń. Minusem dla mnie był brak zdjęć - np. pasażerów co jeszcze bardziej spotęgowałoby wyobraźnię.

Fantastyczna książka, zawierająca autentyczne relacje ocalałych z Titanica. Poznajemy w niej przebieg katastrofy zarówno z perspektywy pasażera pierwszej klasy, jak i pasażera "tylko" trzeciej klasy i członka załogi. Pozycja bez wątpienia warta polecenia dla każdego fana "niezatapialnego" luksusowego liniowca oraz ogólnie dla wielbicieli historii.

Uwielbiam film, dlatego sięgnęłam po książkę i się nie zawiodłam. Podobała mi się, ciekawie napisana. Polecam wszystkim, którzy interesują się tym tematem lub po prostu są fanami filmu.

Znakomita. Dawno żaden thriller nie wciągnął mnie tak bardzo, jak ten reportaż. Jednak rzeczywistość jest niedościgniona w kreowaniu dramaturgii, wyobraźnia żadnego pisarza jej nie dorówna.

Ogólnie dobra książka , ale jednak wolę film

Ogólnie dobra książka , ale jednak wolę film