Syrena

Data 1. wydania:
2016-01-26
Małgorzata Kaczarowska
syreny morze

Okładka książki Ktoś mnie pokocha. 12 wakacyjnych opowiadań Leigh Bardugo, Francesca Lia Block, Libba Bray, Cassandra Clare, Brandy Colbert, Lev Grossman, Nina LaCour, Stephanie Perkins, Veronica Roth, Jon Skovron, Jennifer E. Smith
Ocena 6,6
Ktoś mnie poko... Leigh Bardugo, Fran...

Książka jest piękna. Jednocześnie prosta i przyjemna w czytaniu. Myślę że przypadnie do gustu osobom w różnym wieku. Autorka przedstawia nam smutną historię dziewczyn które wybrał Ocean. Karmią one Ocean, doprowadzając do śmierci ludzi na wodzie. Rozumieją naturę rzeczy, robią to chętnie gdyż matka Ocean, jest dla nich dobra, uratowała je przed śmiercią w morskich odmętach i oferuje im nowe życie. Wcześniej jednak muszą odbyć 100 lat służby, po minionym czasie rozpoczynają życie na nowo, z nową tożsamością, bez pamięci, jednak z tą samą mentalnością. Do momentu aż jedna się zakochuje. Naprawdę polecam by ją przeczytać, sama okropnie się na niej wzruszyłam i uważam ją za jedną z najpiękniejszych książek które mam na półkach.

Początek książki bardzo mnie nudził, dłużył się i nie zapowiadał się zbyt dobrze. Natomiast z biegiem akcji wszystko się wyjaśnia i robi ciekawsze. Bohaterka okazuje się być bardzo ciekawa, a zakończenie łapie za serce. Polecam!🧜‍♀️❣️

W jakimś stopniu, choć niewielkim, "Syrena" przypomina trochę cykl Selekcje, co jest zarazem plusem jak i minusem, gdyż osoba, która pokochała rywalki pokocha również tą książkę, ale jeśli poprzedni cykl nie był w waszym stylu - ten raczej też nie będzie. Największą uwagę przywiązałam do stworzonego w książce morskiego świata - syren, oraz nawiązaniom do mitologii. Nie mogłam się nie zachwycić Matką Oceanu, która jest zarazem dobra jak i okrutna. Z jednej strony ratuje niektóre dziewczęta, przed utonięciem, ale w zamian muszą one odbyć stuletnią służbę, wabiąc ludzi głosem, aby mogła zaspokoić swój apetyt. Dlatego Matki Oceanu nie można zaliczyć, ani do dobrych, ani złych postaci. Tak właściwie w całej książce nie można znaleźć takiego podziału. Mamy tu raczej do czynienia z ludzkimi wyborami, które mają zawsze dwie strony medalu. Konsekwencje i nagrodę lub karę.
Ogólnie jest to książka godna polecenia, nie tylko ze względu na fantastyczny świat, ale również watek miłosny, który jest prosty i słodki na swój sposób. No, bo kto by nie chciał przeżyć tak niewinnej i prostej miłości jak głowni bohaterowie tej książki.
Każdy fan Kierra Cass, który jeszcze nie przeczytał tej książki nie to zrobi szybko, bo warto (mogę nawet powiedzieć, że jest lepsza od "Rywalki"), a kto jeszcze jej nie zna, niech spróbuje, a nóż mu się spodoba.

Na półkach: , , , , , , , ,

Bardzo przyjemna lektura. Długi początek, fajny środek i całkiem inny koniec. Nie jest to wybitna książka, ale od połowy jest niesamowicie romantyczną powieścią. Miła odmiana, ponieważ zazwyczaj takie książki kończą się prawie 100 stron wcześniej, jedynie nakreślając czytelnikom ciąg dalszy. Tu mamy zmianę narratora i kontynuację opowieści. Będę już zawsze mieć do niej duży sentyment.

Ta książka nie była kompletnie tym czego się spodziewałam i bardzo mnie zaskoczyła, ale w dobry sposób. W fajny sposób poznajemy zasady funkcjonowania syren, chociaż niektórym wstęp może wydać się przydługi. Podoba mi się że wiele zachowań bohaterek jest uzasadnione albo charakterem, albo tym co spotkało je wcześniej. Najbardziej zaskoczyła mnie postać Aisling. Książka nawet jak jest momentami przewidywalna, to za chwilę czymś zaskakuję, dzięki czemu dalej chcesz poznawać historię.
Bardzo polecam

Książka jest słaba.

Nastawiałam się na lekki romans, a tu główni bohaterowie spotykają się około 120 strony... Większość fabuły to nudne przemyślenia Kahlen. Wszystkie postacie są jednowymiarowe i reprezentują sobą tylko jedną, konkretną cechę.

Praktycznie nie ma żadnego zwrotu fabularnego. Nie ma momentu, w którym można byłoby się zastanowić, że może jednak Kahlen i Akinli nie są dla siebie stworzeni. Zakochują się od pierwszego wejrzenia i praktycznie nie istnieją bez siebie nawzajem. Ja wiem, że nastoletnia miłość może być ślepa i jednotorowa, że poza sobą nie widzą świata, ale sprawia to, że cały ten związek jest bardzo mało wiarygodny.

Książka jest słaba.

Praktycznie pod każdym względem debiut Kiery Cass to książka lepsza od wszystkich późniejszych utworów jej autorstwa . Może wątek romantyczny jest lekko kanciasty, ale świat przedstawiony intryguje do samego końca. Autentycznie z zainteresowaniem czytałem o okrutnym bezwzględnym potworze, który swą wszechmoc wykorzystuje do zastraszenia i przymuszenia do wykonywania swoich poleceń, a który równocześnie chce być kochany i uwielbiany jako zbawca, obrońca i miłująca Matka i oczekuje tego od zdanych na łaskę i niełaskę Matki-Ocean syren. Ta relacja pomiędzy syrenami a Matką-Ocean zachęcała do dalszego czytania i pozwalała zagłębiać się (!!!) bez bólu w historię (jakżeby inaczej) zakazanej miłości - grzechu, za którego kara jest nieunikniona. Książka ta udowadnia, że Kiera Cass potrafiła od samego początku kreować bohaterów, których po prostu się lubi. Choć postępują głupio i często potrafią swoim zachowaniem irytować, to jednak większy nacisk na przeżycia wewnętrzne - z uwagi na fakt, że główna bohaterka jest w ludzkim świecie niemową - sprawił, że możemy źle oceniać czyjąś motywację, ale przynajmniej jest ona widoczna i - gdzieniegdzie - zrozumiała. No cóż... Co tu dużo mówić (i pisać). To po prostu dobra literatura młodzieżowa. Spędzony przy niej czas to dobrze spędzony czas, zwłaszcza dla lekko młodszych Czytelniczek.

Lekka do czytania lektura na wakacje nad morzem ;)

Fabuła jest przewidywalna - choć rozwiązanie zakończenia może zaskoczyć. Mimo to, książka wprowadza ciekawą bohaterkę w postaci Matki Ocean. Koncept takiej bohaterki "wszechobecnej", a jedocześnie bardzo ludzkiej i nieludzkiej jednocześnie stanowczo był dla mnie najlepszym wątkiem :)

Lekka do czytania lektura na wakacje nad morzem ;)

Na półkach: , , , , ,

Świetna książka! Kiera Cass pokazała nowe oblicze! W tej książce jest spokojnie, na początku nic się nie dzieje i jest trudno coś zrozumieć, lecz z biegiem akcji wszystko się wyjaśnia i robi się ciekawie. Świetnie wykreowani bohaterowie. Polecam przeczytać!

Napisana jest dobry językiem, więc czyta się ją bardzo szybko.

Bohaterów pojawia się kilku, do tego są w miarę spoko opisani, chociaż za dużo de facto o nich nie wiemy. Bardzo podobały mi się relacje między nimi.

Akcja toczy się przez pierwszą część bardzo powoli, przez co mocno się nudziłam, na szczęście druga połowa nabrała już tempa i wciągnęłam się w książkę. Nie które przemyślenia bohaterki były nie potrzebne, ale tak po za tym to naprawdę książka była fajna. Zakończenie również bardzo dobre, chociaż mam wrażenie, że mogło być lepsze.

Polecam przeczytać bo myślę, że warto, tyle tylko że przez pierwsze kilkadziesiąt stron trzeba się przemęczyć, ale potem jest już tylko z górki.

Napisana jest dobry językiem, więc czyta się ją bardzo szybko.