Syrena

2016-03-16
2016-01-26
Małgorzata Kaczarowska
syreny morze

Bardzo ciężko było mi przebrnąć przez tą książkę.

Bardzo ciężko było mi przebrnąć przez tą książkę.

To nie jest zła książka. Mogłabym nawet pokusić się o stwierdzienie, że jest dobra, ale romanse zdecydowanie nie są dla mnie.

Mimo wszystko muszę przyznać, że wciągnęłam się w historię, dzięki temu, że nie była banalnie skonstruowana.

Jednak jak większość romansów w klasycznym wydaniu, których przykładem jest właśnie ta książka, bohaterowie są praktycznie bez wad, co dla osób lubiących poważniejszą literaturę naprawdę przeszkadza.

Pamiętając jednak, że młodsze pokolenie potrzebuje na początek czegoś lekkiego i przyjemnego, tym bardziej jeśli myśli się o prezencie dla młodej dziewczyny, która lubi romanse lub nawet niespecjalnie lubi czytać, to jest to książka, którą z czystym sumieniem można polecić, zdecydowanie nadaje się ona dla młodszych odbiorców.

Podchodząc do tej książki w pamięci miałam serię „Rywalki”, która jest jedną z moich ulubionych trylogii, przez co „Syrena” miała trudne zadanie zaskarbienia sobie mojej uwagi. Pomysł na książkę jest naprawdę ciekawy i oryginalny, odróżniający się od tych standardowych. Przez pierwsze parę stron byłam trochę zdezorientowana, nie wiedziałam co się dzieje, ponieważ opisu zasad funkcjonujących w tamtym świecie nie dostajemy od razu, na samym początku. Całe szczęście sytuacja szybko się wyjaśnia i możemy czytać dalej, już z pełnym zrozumieniem. Podobało mi się podejście autorki do pierwszego zakochania czy przyjaźni, nic nie działo się za szybko. Zakończenie naprawdę zaskakuje, daje do myślenia. Jedynie do gustu nie przypadła mi duża ilość przemyśleń głównej bohaterki, które czasem potrafiły zająć kilka stron. Książka przyjęta przeze mnie bardzo pozytywnie, porusza istotne tematy, czasem jednak staje się aż za „ciężka” od refleksji , przez co czyta się dość opornie.

1940

Całkowite rozczarowanie - tak mogłabym zbiorowo określić wszystkie książki Kiery Cass. Dodatkowo rozczarowujące, bowiem same koncepty jej powieści są dość ciekawe - tutaj jest to wariacja baśni o małej syrence. Niestety za każdym razem wszystko rozbija się o nudną fabułę, rozciągnięte sceny niedotyczące absolutnie niczego (ani nie wprowadzają nowych informacji, ani nie rozbudowują fabuły lub bohaterów, ani nie służą estetyce) i bohaterów o dojrzałości dwunastolatków. Zaczynam podejrzewać, że wszystkie powieści Cass byłyby niezłymi opowiadaniami - gdyby usunięto 70% stron, wyeliminowano niepotrzebne strony i wątki, to w rezultacie otrzymalibyśmy lepszą historię. Choć powiedzmy sobie szczerze - nie było to specjalnie trudne.

Książka ma bardzo ciekawy potencjał jeśli chodzi o Matkę Ocean i syreny, dla mnie rozwinięcie tej historii było trochę nudne i nie pociągnęło mnie dalej. Nie miałam chemii z tą książką.

Uroczo-baśniowa, delikatnie przesłodzona lektura, którą polecałabym młodszym czytelniczkom. Oprócz tego (nie wiem czy to kwestia wydania) strasznie dużo literówek w wersji polskiej.

Książka całkowicie inna niż inne dzieła tej autorki. Ogólnie tematyka książki jest dość fajna, ciekawa i interesująca. Tworzy na swój sposób własny trochę ponury klimat i wciąga nas w tamten dziwny świat. Choć książka jest pod pewnym względem specyficzna. Ogólnie mam wrażenie, że książka ma trochę zimny i ciężki charakter i w kilku miejscach nie za wiele się dzieje. Można powiedzieć, że w pewnym stopniu jest smutna i nie jest to wesoła i lekka historyjka. Są momenty kiedy się coś dzieje i akcja jest interesująca i wciągająca, ale są też momenty kiedy nie za bardzo są jakieś mocne wydarzenia, a bieg wydarzeń się leniwie i ponuro toczy. Jest to raczej spokojna i trochę dołująca książka, bo główna bohaterka wpada po drodze w coś ala depresje i ma dość trudne, ciężkie i troszkę brutalne życie. W pewnym momencie, gdzieś za połową, akcja się rozkręca, staje się bardziej optymistyczna, ciekawsza, wciągająca i jest już fajnym stylem napisana i dobrze się już to czyta. Ogólnie jest to moim zdaniem trochę ciężkawą lekturą choć patrząc na nią całościowo dość fajną, ciekawą i w niektórych momentach naprawdę mi się podobała. Dużo osób ma raczej o niej bardzo dobrą opinię, ale ja mam po niej przeczytaniu takie mieszane odczucia. Zdecydowanie seria "Rywalki " od tej samej autorki, biję tą książkę na głowę.

Postacie płytkie. Jeden wątek, któru opiera się na niedowartościowaniu głównej bohaterki i utrwala okropny stereotyp - skoro on jako jedyny zwrócił na mnie uwagę to znaczy, że jest moją drógą połówką. Co tam, że znam go dwa dni, a więc tak naprawdę nie znam wcale.

Mimo, że bohaterka ma już swoje lata to jej przemyślenia pasują bardziej do nastolatki. Wątki, które miałyby potencjał zamknięte bardzo szybko (np. wątek zemsty).

Zakończenie przewidywalne, ale nie oszukujemy się, w tego typu ksiąkach jest to powszechne i to też pewien ich urok. Co jednak najbardziej mi przeszkadzało to to, że przypomina Małą Syrenkę z pewnymi modyfikacjami. Niewiele w tym było oryginalności.

Nie zachwyciła mnie.

Nie zachwyciła mnie.

Zabrałam się za tę książkę, ponieważ bardzo lubię Kiarę Cass, a ,,Rywalki'', to była moja ulubiona seria jako nastolatka. Nie ukrywam pierwsze 100 stron wlekło się dla mnie masakrycznie. W pewnym momencie myślałam, żeby przestać ją czytać, ale nie poddałam się i nie żałuję. Później rozkręciła się. Nie chcę spojlerować, ale jak pojawił się pewien ,,ktoś'', to wtedy przyjemniej mi się czytało tę książkę. Z sentymentu czytam książki Cass i żadna dotychczas nie była zła. Są lekkie, takie w sam raz na lato. Nie uważam żeby były to arcydzieła, ale nie potrafię przestać ich czytać ze względu na tą lekkość pisania. Może to kwestia tego, że mam miłe wspomnienia, jak czytałam ,,Rywalki'' jako nastolatka ;)