Wyspa potępionych

Okładka książki Wyspa potępionych Melissa de la Cruz Patronat LC
Okładka książki Wyspa potępionych
Melissa de la Cruz Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Następcy (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Anna Klingofer
paranormal teen

Okładka książki Gotham High Thomas Pitilli, Melissa de la Cruz
Ocena 0,0
Gotham High Thomas Pitilli, Mel...
Okładka książki Snow in Love Aimee Friedman, Nic Stone, Kasie West, Melissa de la Cruz
Ocena 7,0
Snow in Love Aimee Friedman, Nic...

Oficjalne recenzje i

Młodości - dodaj nam złości

205 1 7

Moje pierwsze spotkanie z tą autorką.

Odkąd Kenny Ortega wyreżyserował trzy części "Następców" miałam ochotę sięgną po książki. Zwlekałam trochę, bo filmy mi się podobały, więc miałam wątpliwości czy będzie tak samo z książkami.

"Wyspa Potępionych" opowiada o życiu Mal, Evie, Jaya i Carlosa oraz Bena zanim Następcy przybyli do Auradonu. Dowiadujemy się o życiu bohaterów jakie prowadzili na co dzień i jakie mieli relacje z rodzicami, jak się poznali i zaprzyjaźnili...

Mal, córka Diaboliny stara się dorównać swojej matce, która jest mistrzynią zła. Niestety nie jest to takie łatwe, choć Mal się stara. Jay próbuje znaleźć wielki łup o którym mówi Dżafar, ale bez powodzenia. Carlos boi się matki i zajmuje się domem. Evie ma nauczanie zamkowe i dba o urodę jak uczyła ją matka.

Natomiast Ben mieszka w Auradonie i uczy się przyszłych obowiązków Króla. Jego dziewczyną jest Audrey, która jest córką Aurory. Jego ojciec Bestia ma wobec niego wysokie oczekiwania a jego matka Bella mówi mu, żeby był po prostu sobą. Chłopak obawia się, że nie podoła swoim przyszłym obowiązkom i nie spełni oczekiwań ojca.

Diabolina nakazuje Mal, aby znalazła Smocze Oko, gdyż pojawił się Diaval, który przekazał tę wiadomość Diabolinie. Mal zbiera swoją ekipę i wyrusza na poszukiwania z Jayem, który dobrze zna Wyspę, Carlosem, który ma urządzenie lokalizujące i Evie na której Mal chce się zemścić.

Co przyniesie ta misja? Czy Ben podoła swoim obowiązkom? Czy Mal i reszta spełnią oczekiwania swoich rodziców? Dowiecie się czytając. Ja polecam, czyta się bardzo szybko, wciąga i dopowiada nam to czego nie było w filmie. Ja już czytam drugą część.

Moje pierwsze spotkanie z tą autorką.

Ciężko mi było przebrnąć na początku, bardzo zależało mi na tym żeby potwierdzić czy to jakaś alternatywna rzeczywistość do filmów ale prequel jak się okazało.
Swoją drogą bardzo naciągaaaany prequel.
Może jestem już trochę za stara na książeczki tego pokroju, kiedyś bardziej mi się takie podobały.

Swoją drogą bardzo naciągaaaany prequel.

Super książka, szczególnie dla młodych czytelników

Super książka, szczególnie dla młodych czytelników

Książka jest idealnym wyborem dla wielbicieli filmu „Następcy". Oglądaliście 1 część tego filmu? Zrobił na Was wrażenie? Jeśli tak, to z łatwością przeczytacie tę książkę! „ Wyspa Potępionych" przedstawia nam to co się działo przed filmem, w Auredonie- królestwie księżniczek, królów ( Aurory i jej córki- Audrey, Kopciuszka i jej syna Chada, Jane i jej mamy Dobrej Wróżki... a przede wszystkim opisuje historię Króla Bestii i Królowej Belli oraz ich syna- przyszłego władcę- Bena) oraz na Wyspie Potępionych- „królestwie" wszystkich złoczyńców( opisuje historię przede wszystkim :syna Cruelli De Mon- Carlosa, syna Jafara- Jaya, córki Złej Królowej- Evie oraz córki Diaboliny- Mal) Czy niedaleko pada jabłko od jabłoni? Czy Mal jest tak naprawdę dobra? Czy Ben postąpi słusznie sprowadzając do Auredonu czwórkę dzieci złych charakterów? No cóż... Tego właśnie dowiecie się w tej książce...

Miłego czytania...

„Wyspa potępionych” Melissa de la Cruz wielbicielka świata Disneya, „Kopciuszka” czy „Śpiącej królewny” zaprasza swych czytelników, na pełną złych czarów wyspę, na której zamieszkują najwięksi czarodzieje czarnej magii. Można tam spotkać Diabolinę, Cruellę de Mon, Dżafera i wielu, wielu innych złych, niegodziwych i potępionych czarnoksiężników. W opozycji do ciemnej i skostniałej wyspy jest Auradon, który stanowi antytezę zła. Tutaj panuje jedynie dobro. Jest Piękna i Bestia wraz synem, jest Aurora, są dobre Wróżki. Dwa światy: dobro i zło - czy mogą istnieć? Czy mogą się przenikać? Czy mogą żyć w symbiozie?
Ochronny klosz uniemożliwia uprawianie czarnej i złej magii. Dlatego też, czwórka osobliwych „przyjaciół” wyrusza na Wyspę Straceńców do Zakazanej Twierdzy w poszukiwanie zaginionego potężnego artefaktu jakim jest Smocze Oko. Rzecz jasna, ta wyprawa to próba ich sił, wiary, emocji, ukrytych obaw i lęków. Muszą się zmierzyć z podchwytliwymi zagadkami gargulców, podać złotą zasadę w Jaskini Cudów, odczarować Magiczne Lustro czy w końcu zmierzyć się z dobrem w sali tronowej. Pytanie, czy odziedziczone przez urodzenie zło można zamienić w dobro.
Ważnym elementem powieści miał być stosunek rodziców do dzieci, a raczej brak rodzicielstwa, który przejawia się w postaci „rozczarowania”, wobec własnego potomstwa. Temat bardzo trudny, a tutaj niestety potraktowany bardzo płytko, wręcz niezręcznie i trochę zbagatelizowany. Nie można poruszać wygórowanych oczekiwań dorosłych i zostawiać niedokończony temat. Kolejnym negatywnym aspektem są częste odniesienia do Diaboliny i Cruelli de Mon i niestety chcąc nie chcąc, czytelnik cały czas widzi Angelinę Joli i Gleen Cloese. I ta percepcja utrudnia czytanie, przeszkadza i nie pozwala się skupić na głównych bohaterach jakim są dzieci tychże magików.
Trzeba mieć naprawdę dużą odwagę, aby poruszać się w takim temacie i zaprosić do niego wiernych czytelników „starych i sprawdzonych” bajek. Poniekąd pomysł się udał, i warto przeczytać, zobaczyć zupełnie inny punkt widzenia. Opowieść lekka, zabawna i raczej na jeden wieczór. Taka amerykańska i przewidywalna. Aż, chce się powiedzieć, wręcz marketingowo na sprzedaż.

Uwielbiam w tej książce czytać głównie fragmenty o Wyspie- jej klimacie, zwyczajach i oczywiście- głównych bohaterach, którzy są jej sercem.
Dla tych, którzy uwielbiają Następców, powinni przeczytać tą książkę, głównie właśnie dla tych fragmentów. Przykro mi, że filmy nieco ograniczyły czas dla Wyspy dla czasu dla Auradonu.
Akcja kiełkuje się dosyć powoli, ale końcówka jest bardzo dobra, nieco może przewidywalna.

Akcja kiełkuje się dosyć powoli, ale końcówka...

Seria ciekawa sama w sobie typowo młodzieżowa ale ciekawa i łatwa w czytaniu. Bohaterowie ukazani jako nastolatkowie spełniają swoją rolę a nadanie Disneyowskiego klimatu ma w sobie to coś co przypadło mi do gustu. Wydaje się przeciętna ale jest trochę wyżej. Mam nadzieję, że kontynuacja podtrzyma dalszy klimat .