Arsène Lupin, dżentelmen włamywacz

Okładka książki Arsène Lupin, dżentelmen włamywacz Maurice Leblanc
Okładka książki Arsène Lupin, dżentelmen włamywacz
Maurice Leblanc Wydawnictwo: Elipsa Cykl: Arsene Lupin (tom 1) Ekranizacje: Lupin sezon 3 (2023) kryminał, sensacja, thriller
Arsene Lupin (tom 1)
Stanisław Kroszczyński
Ekranizacje:
Lupin sezon 3 (2023)
Powieść francuska - 20 w. kryminał

Okładka książki Przygoda Arsenea Lupina, Powrót Arsenea Lupina Francis de Croisset, Maurice Leblanc
Przygoda Arsen... Francis de Croisset...
Okładka książki Nowe przygody Arsenea Lupina Francis de Croisset, Maurice Leblanc
Nowe przygody ... Francis de Croisset...

Pierwsze opowiadania autora o dżentelmenie-włamywaczu, Lupinie.

Wciągające historie i dobrze wykonany audiobook (lektor: Artur Ziajkiewicz) sprawiają, że czas płynie szybciej podczas słuchania. Sam włamywacz wzbudza sympatię i nakłania do sięgnięcia po kolejne historie.

Pierwsze opowiadania autora o dżentelmenie-włamywaczu, Lupinie.

Książkami o dżentelmenie-włamywaczu zaczytywałam się będąc jeszcze dzierlatką. Biegałam do biblioteki, przynosiłam kolejne tomy i czytałam z wypiekami na twarzy. Po wielu latach powróciłam do lektury, chcąc przeżyć podobne uniesienia.

Bo Arsene Lupin to taki superman swoich czasów.
- Trzeba wyciągnąć brylanty z niedostępnego miejsca? Proszę bardzo
- wydostać się ze strzeżonego więzienia? Potrzymaj mi piwo
- oczarować towarzystwo? Ach, tylko poprawię melonik...

I jak przejść obojętnie wobec takiego uroku i dobrego wychowania? No po prostu się nie da!
Ale niestety po latach karmienia się opowieściami o innych supergościach (niekoniecznie w krótkich gaciach i z peleryną) muszę ze smutkiem przyznać, że blask sławnego włamywacza nieco przygasł. Ale nic to! Pewnie sięgnę po kolejne tomy, bo taka lektura jest wyśmienita do miłego spędzenia czasu.

Bo Arsene Lupin to taki superman swoich czasów.
- Trzeba wyciągnąć brylanty z niedostępnego miejsca? Proszę bardzo
- wydostać się ze...

Zbiór opowiadań o Arsenie Lupin. Zalely - akcja każdego z opowiadań trzyma w odpowiednim napięciu. Pozycja porównywalna do opowiadań o Sherlocku Holmesie, ale w zdecydowanie bardziej żartobliwej i lżejszej konwencji.
Wadą jest natomiast zarówno anachroniczny język, jak rownież anachroniczne tłumaczenie. Nie chodzi mi o to, by do opowiadań z początku XX wieku wprowadzać język z lat 20 XXI wieku, natomiast mam wrażenie, że przydałoby się nieco przejrzeć i skorygować tłumaczenie. Wtedy opowiadania zyskałyby jeszcze bardziej.

Książka składa się z różnych opowiadań z życia Arsene'a Lupina. Niektóre opowiadania są ciekawe i nic nie wnoszą do fabuły, a niektóre mają wpływ na dalsze historie o nim.

Zdaje się, że to zbiór opowiadań, styl jest trochę siermiężny, jakby było to bardzo stare tłumaczenie, albo jakby tłumacz się nie mógł w czasy wpasować. Ale to przeszkadza tylko na początku, poza tym całkiem ok, chociaż naiwne.

Po książkę sięgnęłam dzięki netflixowemu "Lupin". Przyznaję, że wcześniej nie był mi znajomy ani autor serii Maurice Leblanc, ani słowa "Arsene" i "Lupin" .
Ksiązka napisana ponad 100 lat temu, a czyta się ją prawie tak, jakby był to język współczesny - i tu również ukłony dla tłumacza. Lekka, przyjemna, przygodowa, zagadkowa, zabawna. To jedna z tych książek,.kiedy nie możesz się oderwać, bo ciekawi Cię "co dalej?".
Niczym Ocean's Eleven tylko na początku XX wieku.

Polecam!

Ogromnie cieszę się, że trafiłam na tą ksiąźkę. Maurice Leblanc i napisane przez niego przygody o tytulowym "Dżentelmenu włamywaczu" stały się moim największym odkryciem literackim tego roku i prawdopodobnie w ogóle....

Zbiór opowiadań nt. cwanego złodzieja dżentelmena. Autor przedstawia urzekający sposób na ucieczkę z każdej nawet najbardziej skomplikowanej sytuacji.

Mnie zainteresowało w jaki sposób główny bohater prowadzi rozmowy i bawi się swoimi rozmówcami. Czuję się jak jeden z jego słuchaczy, siedzący przy popołudniowej herbatce i ciastkach a Arsene w przebraniu szlachcica jest narratorem historii, której sam jest bohaterem... Bardzo czarujący osobnik.

W moim życiu ułożyło się tak, że najpierw przeczytałem kilka opowiadań o Scherlocku Holmesie a zaraz potem wpadła mi w ręce książka o Francuskim złodzieju geniuszu, na końcu której pojawia się właśnie Brytyjski detektyw, którego absolutnie się nie spodziewałem. Przypadek? :)

Ten tom to zbiór kilku przygód o tym mistrzowskim w swym fachu złodzieju, przybliżający postać Lupina i jego niezwykłe umiejętności.

Od początku ten inteligentny i zadziorny bohater wzbudził moja sympatię. Jego kolejne pomysły na włamy są tak kunsztownie opracowane, że byłam pod wrażeniem kolejnych intryg. Szczególnie mi przypadła do gustu historia opisująca pobyt w więzieniu Arsene - oczywista ucieczka z niego to pokaz prawdziwego geniuszu strategii 😁

Każda opowieść pisana jest z perspektywy przyjaciela Arsene (co trochę mi się kojarzyło ze sposobem konstrukcji jak w opowiadaniach o Sherlocku Holmesie). Całkiem zgrabnie odkrywa on kolejne fakty dotyczące osobowości Lupina czy okoliczności ich znajomości, pokazuje jego kodeks honorowy, który - z kolei na wzór Robin Hooda - nie pozwalał krzywdzić biednych oraz wspomina o pewnych słabostkach, czyniąc go bardziej autentycznym.

Ciekawym oczkiem puszczonym w stronę fanów słynnego detektywa jest wprowadzenie postaci Herlocka Sholmesa, próbującego dopaść największego włamywacza. Wyczuwalna jest tu jednak nutka rywalizacji z A. C. Doyle'm, gdyż postać Herlocka jest mocno nieudolna w swoich działaniach i Lupin zdecydowanie nad nim góruje 🤭

Jest to zajmujący tom wprowadzający interesującą postać i zaostrzający apetyt na kolejne jego dokonania. Czytałam z dużą przyjemnością i lekkością - serdecznie polecam ❤️

Genialny bohater literacki, którego uwielbiacie to…?

W obecnym literackim świecie, gdzie z każdej strony jesteśmy zalewani nowościami, ciężko mieć rozeznanie w świecie klasyki. Na szczęście czasami wydawnictwa wznawiają co lepsze pozycje.

Muszę się przyznać, że postaci genialnego włamywacza Arsena Lupina nie kojarzyłem dopóki Netflix nie wypuścił adaptacji z główną rolą Omara Sy.

Bardzo się ucieszyłem, gdy @wydawnictworeplika wysłała mi książki Leblanca przy okazji nowego sezonu serialu “Lupin”.

Pierwszy tom “Arsen Lupin. Dżentelmen włamywacz” to początek przygody, w której mamy okazję poznać tytułowego genialnego włamywacza.

Pierwszy tom serii to zbiór opowiadań napisanych przez przyjaciela głównego bohatera, w których poznajemy jego geniusz i to jakim jest bezczelnym mistrzem kradzieży.

Zabawna, genialna i pełna zaskakujących zwrotów akcji, wypełniona bezczelnością i brawurą głównego bohatera książka jest idealną pozycją dla wszystkich wielbicieli klasycznego kryminału. Tutaj od pierwszej strony wiemy kto dokonał kradzieży. Tylko tym razem nie jest ważne kto, ale jak. Arsen w swoich poczynaniach jest ponadprzeciętny, a bystrość jego umysłu potrafi przyćmić nawet Sherlocka Holmesa, który nomen omen zawita na karty tych powieści. We mnie Arsen wzbudził sympatię od pierwszych stron, bo mimo zawodu jakim się para, niemalże niczym Robin Hood kradnie od bogatych i zbyt dumnych swojej władzy panów.

Czytając ów pierwszy tom warto pamiętać, że historie te rozgrywają się na początku XX wieku. Jest to ważne, by zrozumieć realia oraz postępowanie postaci w świecie, w którym nadal rządzą białe, męskie elity. To specyficzny obraz społeczeństwa i nie powinno nikogo dziwić, że przygody rozgrywają się pośród hrabin i hrabiów, a sam Lupin stara się wtopić w to środowisko.

Uważam, że mimo upływu ponad 100 lat postać Lupina jest ponadczasowa i będzie zachwycała współczesnych czytelników. Zresztą sama adaptacji może o tym zaświadczyć.

Genialny bohater literacki, którego uwielbiacie to…?

Kryminały to nie jest mój "konik" ale zajrzałam. Jak na mój gust dwa z opowiadań były interesujące, oczywiście pierwsze i ostatnie... dobrze że było to ostatnie :) zachęca do siegnięcia po kolor czerwony czyli po te opowiadania z Herlockem.

• Kryminał