Czarownice z Eastwick

Okładka książki Czarownice z Eastwick John Updike
Okładka książki Czarownice z Eastwick
John Updike Wydawnictwo: Temark Cykl: Eastwick (tom 1) Ekranizacje: Czarownice z Eastwick (1987) literatura piękna
Eastwick (tom 1)
The Witches of Eastwick
Temark
1993-01-01
1993-01-01
8385241922
Anna Bartkowicz
Ekranizacje:
Czarownice z Eastwick (1987)

Widziałeś film? Zapomnij o nim. Książka i film nie mają ze sobą właściwie nic wspólnego. W przeciwieństwie do filmu, wątek magii, na którym przecież opierał się cały film, nie jest kluczowy i "nie o to w tym wszystkim chodzi". To książka, która kładzie nacisk w zupełnie innym miejscu niż film i pomimo tych samych motywów przewodnich, porusza zupełnie inne problemy. To obyczajowa opowieść o tym, co się dzieje, gdy do małego nudnego miasteczka wprowadza się nowy ekscentryczny mieszkaniec i jakie zamieszanie wywołuje, głównie wśród zmęczonych życiem i spragnionych różnych wrażeń gospodyń domowych, ale i kobiet, które powinny być na takie uroki odporne, bo są "silne i niezależne" (lub tylko za takie się uważają - kwestia perspektywy). O plotce, która w takim środowisku rozprzestrzenia się z prędkością światła, po drodze nabierając coraz większych, czasem niewyobrażalnych kolorów. Ale przede wszystkim jest to satyra na małomiasteczkowe amerykańskie miasteczko i relacje, jakie w nim panują. Jeżeli nie oczekujesz zgodności z filmem, a dość dobrej obyczajówki, nie zawiedziesz się.

Slynne "Czarownice z Eastwick" Johna Updike'a w końcu przeczytane 😁 W porównaniu filmem książka wypada dość blado. Możliwe też że czas zrobił swoje. Wizja wyzwolonych trzydziestolatek Updike'a zestarzala się, dziś trąci myszką i jest anachroniczna. Ale sama historia napisana przyjemnie.
Przeczytane w ramach #wyzwanieabecadlozpiecaspadlo.

Przeczytane w ramach #wyzwanieabecadlozpiecaspadlo.

Muszę przyznać, że ta książka kompletnie mnie rozczarowała - przeczytałam wcześniej streszczenie w wikipedii i w książce tak naprawdę nie ma wiele więcej. Nie zaciekawiły mnie postacie, a akcja też nie była dla mnie specjalnie emocjonująca czy wciągająca. Podejrzewam, że jeśli komuś spodoba się klimat, to cała książka też mu się spodoba, ale mnie ta książka znudziła i zmęczyła.

Moim zdaniem ta książka to jedna wielka pomyłka i jedna z najgorszych pozycji jakie czytałam. Myślę, że autor chciał przedstawić Czarownice jako osobowości, które ubarwiają życie miasteczka i pokazać jak wyglądają kobiety wyzwolone, które robią to, na co mają ochotę. Według mnie powstał obraz kobiet nieszczęśliwych, jakichś psychicznie i emocjonalnie okaleczonych, których nie da się lubić a przez to trudno im towarzyszyć przez całą książkę. Nawet, jeśli przyznam, że jest pisana ciężkim, ale ciekawym językiem, to nie byłabym w stanie jej polecić nikomu.

Książka bardzo mnie zawiodła. Głównie dlatego, że najpierw widziałem film. I to właśnie film, który moim zdaniem został nakręcony świetnie, jest zdecydowanie lepszy niż te czterysta stron tekstu. Trzy gwiazdki jedynie dlatego, że szybko się czytało.

Zbyt często w trakcie czytania uciekałam gdzieś myślami. Autor faworyzował chyba Lexę. Nie związałam się bohaterkami podczas czytania. A teraz czas na powtórkę filmu.

Typowa kobieca fantastyka .

Typowa kobieca fantastyka .

Rewelacyjna powieść. Niesamowity klimat i magia.

Rewelacyjna powieść. Niesamowity klimat i magia.

taka książka o małomiasteczkowych ploteczkach, gdzie pojawiają się nieprzeciętne mieszkanki. ten kto mieszkał w jakiejś małe pipidówce w lot pojmie sens tej treści :D

Kiedy w życiu trzech rozwódek niespecjalnie rozpaczających po eksmężach (i kolejnych partnerach) pojawia się dość oryginalny facet zdarzyć się może wszystko. Rzeczywistość jednak nie sprostała moim wyobrażeniom, choć momenty były.

• Literatura amerykańska