Ojcowie i synowie pisarze

Joanna Janowicz
30.11.2013

Jaki ojciec, taki syn – w przypadku pisarzy pociąga to za sobą nieraz dodatkowe konsekwencje. Syn podąża w ślady ojca i również zaczyna pisać książki. Jakie są tego skutki dla ich relacji? Czy wspierają się wzajemnie w pisaniu, czy, przeciwnie, konkurują ze sobą? Dziś o duetach pisarzy, których łączą więzy krwi.

Synowie, którzy kontynuowali pisarską karierę ojca, zdarzali się nader często. Może ambicje pisarskie przekazywane są w genach? A może przyglądanie się ojcu, który pisze, było na tyle inspirujące, a dźwięk bębnienia w klawisze maszyny do pisania był na tyle natrętny, że w dorosłym wieku dzieci autorów nie wyobrażały sobie, że mogłyby zajmować się czymś innym?

Nie wiadomo. Tak jak różne mogą być powody takich decyzji, tak różne były ich skutki. Rzadko jednak zdarzało się, by latorośl osiągnęła większy sukces literacki niż jej znany ojciec. Ciekawe dlaczego.

Poniżej kilka przykładów duetów ojciec-syn, w których obaj podejmowali, z większym lub mniejszym skutkiem, próby pisarskie.

 
1.      Panowie Waugh

Rodzina Waugh to prawdopodobnie najbardziej zadziwiająca literacka rodzina w historii, ponieważ pisarze pojawiali się w niej przez cztery kolejne pokolenia. Pisaniem jako pierwszy zajmował się w niej Arthur Waugh – jako pierwszy wyłamał się z tradycji rodzinnej i nie ukończył medycyny, decydując się na karierę publicysty. Jego dwaj synowie, Alec i Evelyn, poszli w jego ślady, publikując dwa bestsellery – odpowiednio „Island in the Sun” i Powrót do Brideshead. Synowi Evelyna, Auberonowi także zamarzyło się pisanie, ale realizował się jako dziennikarz. Wsławił się również stworzeniem Bad Sex Award – nagrody przyznawanej za najgorszy opis seksu w powieści. Z kolei syn Auberona, Alexander, uporządkował losy czterech pokoleń rodziny Waugh i napisał zbiorową biografię piszących mężczyzn z rodziny „Fathers and Sons”.


2.      Panowie Amis

Zapiekle krytyczny sposób, w jaki książki syna Martina komentował jego ojciec Kingsley, jest już legendarny. Obaj łącznie napisali ponad 30 powieści, do tego zaliczyć można debiut pierwszego Szczęściarz Jim, i bestselllery juniora, Forsa i Pola Londynu. Co ciekawe, choć ojcu nigdy nie podobały się powieści syna, panowie byli ze sobą bardzo blisko związani i zżyci.


3.      Panowie Dumas

Alexandre Dumas młodszy był nieślubnym synem Alexandre'a Dumas starszego, jednego z najbardziej znanych francuskich pisarzy dzięki takim dziełom jak Trzej muszkieterowie i Hrabia Monte Christo. W ówczesnych czasach ojciec mógł zabrać dziecko matce, co też Dumas starszy uczynił. Doświadczenie to – oderwanie od matki – boleśnie wpłynęło na juniora, kształtując w nim pisarza opowiadającego o tragicznych losach kobiet. Tak powstała jego najsławniejsza powieść Dama kameliowa.


4.      H.G. Wells i Anthony West

W czasie swojego małżeństwa z Amy Robbins, H.G. Wells miał kilka romansów. Owocem jednego z nich był syn – Anthony West. Napisał on, oprócz ponad tuzina powieści, biografię swojego ojca, autora takich wielkich dzieł literackich jak Niewidzialny człowiek czy Wojna światów.


5.      Panowie Updike

John Updike dorobił się ze swoją pierwszą żoną, Mary Pennington, czwórki dzieci – Davida, Michaela, Mirandy i Elizabeth. David poszedł w ślady ojca i napisał kilka zbiorów opowiadań, publikowanych na łamach The New Yorkera. Syn autora Czarownic z Eastwick napisał też kilka książek dla dzieci.


6.      Panowie Steinbeck

Jeden z najbardziej znanych mieszkańców Kalifornii, John Steinbeck, stał się legendą literatury dzięki napisanym przez siebie powieściom Grona gniewu i Na wschód od Edenu. Został wyróżniony nagrodami Nobla i Pulitzera. Miał dwóch synów, Thomasa i Johna IV – i obaj zostali pisarzami. Thomas zajmował się głównie scenopisarstwem, podczas gdy John IV pracował jako korespondent wojenny w Wietnamie. Historie o konflikcie napisane przez niego zostały zebrane w zbiorze „In Touch”.

Znacie inne przykłady par piszących ojców i synów? Dajcie znać.

Reklama

komentarze [17]

Sortuj:
1650
43
02.12.2013 13:34

Stephen King i Tabitha King
synowie:
Owen King i Joe Hill

Jeśli pisarstwo przenosi się w genach to w tej rodzinie ciężko tego uniknąć ;)


2243
264
02.12.2013 08:36

Ojciec i syn:
Igor Newerly
Jarosław Abramow-Newerly


7151
373
01.12.2013 14:55

Właśnie: dlaczego nie ojciec i córka?
Oleg Usenko i Natalia Usenko

Albo Matka i Córka:
Anita Desai i Kiran Desai

Małgorzata Musierowicz i Emilia Kiereś

więcej

Reklama
7201
3120
01.12.2013 12:13

Skoro ojciec i córka to od razu na myśl przychodzą mi Stanisław Przybyszewski i Stanisława Przybyszewska.

Oboje tragiczni, owiani legendą. Ojciec do dziś pozostaje dla mnie wielką zagadką - z jednej strony grafoman mający rzadkie okresy literackich wzlotów, z drugiej - osobowość epoki, silnie oddziałująca na sobie współczesnych (i nie tylko). I ten jego demoniczny urok...

więcej

1202
51
30.11.2013 19:40

@Mandriell pisz, chętnie przeczytam.


1292
108
30.11.2013 19:31

Fajny pomysł na pobudzenie dyskusji, jednak w moim odczuciu mocno niedopracowany. Potencjał tego tematu jest znacznie większy. Przecież nie szukając wiele można znaleźć jeszcze kilka (obecnie bardziej popularnych, co za tym idzie - aktualnych) pomysłów na takie porównania. O samej relacji Sephen King - Owen King - Joe Hill można napisać osobny arykuł/felieton i pobudzić...

więcej

36
0
30.11.2013 18:42

Dwóch Stanisławów Witkiewiczów, jeden z nich dodatkowo Ignacy..:-)


418
58
30.11.2013 17:35

Spóźniłam się. Ale to pierwsze, co przyszło mi na myśl.


135
0
30.11.2013 17:34

Brian Herbert, Kevin J. Anderson kontynuowali prace Franka Herberta nad uniwersum Diuny, Christopher John Reuel Tolkien, ...., cóż, nazwisko mówi samo za siebie. ;)


418
58
30.11.2013 17:33

Stephen King i Joe Hill.


zgłoś błąd