Przesunąć horyzont

Okładka książki Przesunąć horyzont Martyna Wojciechowska
Okładka książki Przesunąć horyzont
Martyna Wojciechowska Wydawnictwo: Burda Publishing Polska literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Burda Publishing Polska
2015-09-23
2006-01-01
Himalaje Mount Everest

Sięgając po książkę „Przesunąć horyzont” spodziewałam się raczej kolejnej historii o górach, wypełnionej wieloma pięknymi zdjęciami i przedstawieniem wspinaczki jako prostego i przyjemnego zajęcia. Nie pomyliłam się co do jednego rzeczywiście fotografie są piękne, jednak samą książkę można potraktować jako pamiętnik Martyny w którym odsłania kawałek siebie. Autorka przedstawia w niej historie od początku do końca. Dowiadujemy się co spowodowało, że wybrała Mont Everest, jak przygotowywała się do wyprawy oraz jak cała podróż przebiegała. Cała książka to opis poszczególnych etapów wyprawy wzbogacony o notatki z dziennika i wiadomości/ komunikatów wysyłanych do rodziny i przyjaciół.
I na tym teoretycznie mogłabym zakończyć opis, jednak ta książka jest czymś więcej, Wojciechowska dzieląc się swoimi przeżyciami pokazuje nam, że „niemożliwe nie istnieje” Dzięki niej możemy spojrzeć na codzienne problemy z innej perspektywy. Wystarczy trochę przedefiniować życie i znaleźć cel.
Momentami książka jest dość nudna, dla osoby kompletnie nie zainteresowanej technicznymi aspektami wspinaczki nazwy poszczególnych sprzętów po prostu nie są intersujące i prawdę mówiąc już po przeczytaniu ulatują z pamięci. Zdjęcia świetne, jednak ich ilość w stosunku do treści jest według mnie za duża (zajmują około połowę książki). Po prostu wolę gdy pozycja skupia się wokół tekstu, a fotografie są jedynie dodatkiem.
Niemniej uważam, że to ciekawa pozycja dla osób poszukujących motywacji do działania, chcących zmienić swoje życie po przykrych doświadczeniach, w końcu każdy z nas ma swój „Everest” do zdobycia.

Pięknie opisana historia „wchodzenia”. Szczerze opisane proste czynności, o których mało kto wspomina w patetycznych opowieściach o zdobywaniu gór.

Świetna książka, pięknie ilustrowana. Doceniam dodanie wpisów Martyny z dziennika wyprawy i nieomijanie niewygodnych szczegółów takich jak "korzystanie z toalety" czy okres. Nie spodziewałam się, że historia mnie tak porwie. Polecam :)

Dzięki tej książce dowiedziałam się, jak wyglądają przygotowania do zdobycia 8 tysięcznika, wcześniej nie zdawałam sobie sprawy z tego, ile pieniędzy, ile czasu i trudu trzeba w to włożyć. Książkę nabyłam szykując się na własny wyjazd w góry, aby się "natchnąć" ;p Prosta w odbiorze, duża dawka wiedzy, odrobina humoru i piękne zdjęcia.

Bookalove | Blog o książkach

Trochę ochłody w te upalne dni, prosto z Mount Everest :)

Martyny Wojciechowskiej nie trzeba specjalnie przedstawiać. Dziennikarka, podróżniczka, zdobywczyni Korony Ziemi i mety Rajdu Dakar - to tak w wielkim skrócie :)

"Niemożliwe nie istnieje" to jej życiowa dewiza, a w swoich wspomnieniach z wyprawy na najwyższy szczyt świata udowadnia ją, przesuwając własny horyzont możliwości.

Martyna w książce opisuje nie tylko swoją drogę i walkę by zdobyć szczyt, ale zdradza też co doprowadziło ją do Góry Gór.

Dwukrotnie złamany kręgosłup, śmierć przyjaciela w wypadku samochodowym i tym samym utrata nadziei sprawiły, że autorka musiała nadać nowy sens swojemu życiu - wybrała góry wysokie, bo jak sama pisze we wstępie "Góry to także metafora życia…".

Zatem wyruszamy z Martyną w podróż i towarzyszymy w zdobyciu tak samo góry jak i jej własnego Everestu.

Książkę czyta się jednym tchem. Autorka pisze lekko, chociaż odkrywa siebie, swoją intymną sferę. Pokazuje słabości, kryzysy, emocje i bardzo osobiste uczucia jakie towarzyszą jej w drodze na szczyt.

Czytanie wspomnień Martyny pochłania do reszty. Książka, mimo tematyki jest przyjemna tym bardziej, że historia ma swój szczęśliwy koniec - Mount Everest pozwolił Martynie się zdobyć i dziennikarka wróciła do domu by móc spełniać marzenia i przesunąć horyzont dalej. Bo niemożliwe nie istnieje.

Polecam Wam bardzo!

Literatura wysokogórska nie ma sobie równych i nigdy mi się nie znudzi 🩵

Bookalove | Blog o książkach

Trochę ochłody w te upalne dni, prosto z Mount Everest :)

Bardzo osobista książka. Martyna kilkakrotnie przesuwała horyzont. Godna podziwu determinacja, upór i dążenie do osiągnięcia wytyczonych celów. Każdy ma w życiu swój Everest do zdobycia. Bardzo polecam.

Uwielbiam te książkę! Jest inspirująca, pełna adrenaliny i…nadziei!

Uwielbiam te książkę! Jest inspirująca, pełna adrenaliny i…nadziei!

Ostatnio pochłaniam książki o Himalajach i himalaistach. Książka Martyny Wojciechowskiej rzuca trochę inne światło na wyprawy na najbardziej skomercjalizowaną górę świata. Przede wszystkim opowiada o tym jak na taką górę wchodzą "normalni" ludzie.

piękna!

piękna!

Jak wiele książek o tematyce górskiej i tą czyta się bardzo dobrze. Martyna w swoim stylu opowiada o tym, że niemożliwe nie istnieje a ograniczenia są tylko w naszej głowie. Fantastyczna opowieść o marzeniach, tragedii, walce ze słabościami i udowadnianiu sobie jak i innym, że nasze cele są w naszych rękach i od nas zależy, czy je zdobędziemy.
Ponadto jest to również świetny poradnik na temat wspinaczki wysokogórskiej.

Polecam!

Ponadto jest to również...

• Góry
  • Podróżnicze