Gałęziste

Gałęziste
Novae Res
2015-12-01
2015-12-01
demony groza las literatura polska niebezpieczeństwo samotność strach thriller walka dobra ze złem walka o życie
Inne

To było tak złe że gdyby nie wewnętrzny upór już po 20 stronach przerwał bym lekturę i rzucił ją daleko w kąt. Polecam wszystkim, którzy tak jak ja chcą przetestować swoją silną wolę 🥴

Mogło być całkiem nieźle, ale okazało się nużąco, rozwlekle i zupełnie nieciekawie. Szkoda.

Zmarnowany potencjał historii. Masa zarówno dłużyzn jak i uproszczeń. Denne dialogi, przewidywalne zakończenie. Na własną odpowiedzialność

Strasznie przykre, że to kolejna bardzo słaba książka mojego ulubionego wydawnictwa. Mam dosłownie ochotę podwyższyć wszystkim innym ocenę o jedną gwiazdkę, żeby zdystansować je od tego szkaradzieństwa.
Nawet nie wiem od czego zacząć.
- Styl bardzo słaby, jak szkolne wypracowanie
- Połowę książki da się streścić mniej więcej tak: przyjechali na wakacje, pokłócili się, pozwiedzali (obowiązkowa sucha wyliczanka suwalskich atrakcji), pokłócili się ("-Ale Karo, o co ci chodzi? - O jajko!"), poszli spać, wstali, pogodzili się, pozwiedzali (wyliczanka), zły opis seksu, pozwiedzali, ona myśli czy iść na liturgię czy nie (nie na mszę, nie do kościoła. Na liturgię. Kto tak w ogóle mówi?). Pokłócili się ("- Co się stało? - Jajko!"),poszli spać, wstali pogodzili się. Pozwiedzali. Ktoś znowu poszedł spać. Iść na liturgię, czy nie? Minęła właśnie połowa książki, a ja zastanawiam się, po co to czytam. (Po co? Po jajko! Co oni z tym jajkiem?)
- Opisy? Fatalne lub nie istniejące
- Dialogi? Nie kończące się drętwe pitu, pitu
- Całe strony chrześcijańskiego moralizatorstwa, brandzlowanie się do scen, w których ateista nie potrafi znaleźć kontrargumentów, na bardzo zawiłe argumenty drugiej strony. Mam wrażenie, że autor przelał na strony książki prysznicowe rozkminy i fantazje nt. "szach mat ateiści".
- Bardzo zła scena seksu xD Gdybym nie wiedziała, czym jest seks i przeczytała tylko ten opis, zostałabym w celibacie do końca życia
- Główna bohaterka - święta Karolina od braku osobowości
- Ostatni rozdział jest streszczeniem całej książki - po co? Nie jestem debilem, a fabuła nie była aż tak skomplikowana
- I mogłabym jeszcze, ale mi się już nie chce

To jest podobno wersja poprawiona, strach pomyśleć jak wyglądała wersja pierwotna. To jest prawdziwy horror i koszmar, a nie ta marnizna

Nawet nie wiem od czego zacząć.
- Styl bardzo słaby, jak szkolne wypracowanie

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Trudno o opinię o tej powieści. Ogromny sentyment, bo mieszkam w Suwałkach i kocham tą okolicę. Wszystkie miejsca o których była mowa znam i lubię. Jednak sama książkę czyta jest mozolnie. Trzyma w napięciu , za chwilę ciągnie się jak flaki z olejem. Znów buduje napięcie by znowu dobić dennymi dialogami. Finalnie rozkręcać zaczęła się dopiero po 2/3 książki. Zakonczenie bardzo zaskakujące, ostatecznie niewyjasniajace wszystkiego. Przeczytałam, nie było tak źle, ale komuś bym nie podarowała jej.

Ogólnie powieść nie jest zła. Ciekawa fabuła, właściwy klimat (może nie trzęsłam portkami że strachu, ale dało się odczuć lekki niepokój). Natomiast para głównych bohaterów - to dopiero prawdziwa "z-groza". Wyjątkowo irytujący. Poziom prowadzonych przez nich rozmów przyprawiał mnie momentami o autentyczne zażenowanie. Osobiście nie poleciłabym tej lektury jako wartej szczególnego zainteresowania, ale przeczytać można. Jeśli nie ma się nic innego do roboty ;)

Wymęczyłam się przy tej lekturze niemiłosiernie, nawet pomimo tego, że las zawsze wzbudza we mnie pewną dozę niepewności i strachu (co czeka za zakrętem/ mrocznym zagajnikiem/ czy tam się coś poruszyło?!). Dłużyzny, przejaskrawiona i dziwaczna gwara(?), nielogiczne działania bohaterów, bezsensowne brnięcie w sam środek zagrożenia, puste dialogi, odzywki od których żołądek robi salto, naiwna, głupiutka bohaterka próbująca naprawić swojego ukochanego i paskudny, nadęty, wiecznie niezadowolony buc, któremu życzyłam jak najgorzej w trakcie całej lektury. Ech, a żeby ci szyszka miedzy palce wlazła, Tomaszu.

Artur Urbanowicz opisuje w swoim horrorze Suwalszczyznę, jakiej nie znacie i na pewno nie chcielibyście poznać. „Gałęziste” przeraża i wciąga czytelnika tak jak las wciągnął w swoje sidła głównych bohaterów – Karolinę i Tomka. Ci młodzi ludzie tworzą dosyć nietypowy związek. Ona – studentka psychologii i zagorzała katoliczka, pełna empatii do całego świata. On – umysł ścisły, ateista i egocentryk. Są jak ogień i woda, jednak pomimo skrajnie różnych opinii na wielu płaszczyznach, starają się pielęgnować ten związek. Stąd też pomysł Karoliny, aby na Święta Wielkanocne wyruszyć na Suwalszczyznę i wypocząć razem, z dala od zgiełku miasta. Dziewczyna pragnie w ten sposób ratować relacje z Tomkiem, które już od dłuższego nie są najlepsze. Po niezbyt przyjemnych incydentach, jakie przytrafiają im się w czasie podróży, para trafia w końcu do Białodębów, niewielkiej wioski w środku lasu. Już od pierwszego dnia ich pobytu atmosfera w książce zaczyna się zagęszczać. Okoliczny cmentarz, dziwne zachowanie mieszkańców wioski oraz nie dające się wyjaśnić zdarzenia z każdym kolejnym rozdziałem potęgują strach oraz poczucie osaczenia przez „coś” złego.

Jednak największy strach zaczyna wzbudzać w Karolinie i Tomku las. Las, który żyje według własnych zasad i ma wobec tych dwojga młodych ludzi własny plan. Znikające szlaki, niewidzialne i niemożliwe do pokonania bariery, przemieszczające się niespodziewanie ściany drzew. A pośrodku tego wszystkiego jezioro, w którym woda ma kolor krwi… Młodzi ludzie, którzy tam zabłądzili i stali się więźniami „przyrody” powoli zaczynają tracić zmysły oraz nadzieję na powrót do domu. Jednak najgorszy koszmar ma dopiero nadejść i właśnie wynurza się z wody…

„Gałęziste” to świetny, klimatyczny horror, który przeniósł mnie na kilka dni do zupełnie innego świata – świata pogańskich wierzeń, demonów oraz przerażającej przyrody, która może zawładnąć ludzkim życiem.

Zdecydowanie polecam! 😁

Okropnie irytująca narracja, bohaterowie nie wzbudzili mojej sympatii. Zakończenie jednak dość zaskakujące i całość ogólnie nie jest taka zła 😁

2004
1996

Słabiutko.

Nie wiem, może jestem za stary, za mądry albo za głupi.
Nie kupuję tego.
O ile 'Inkuba' i 'Grzesznika' jakoś przełknąłem, o tyle tutaj było zdecydowanie gorzej.

O czym jest ta historia ?

Cnotliwa Zuzanna i Palant jadą na Suwalszczyznę. On od początku nie chce, ona go przekonuje.
Wpadają w wir jakichś tajemniczych zdarzeń. Już sam dom, w którym zamieszkują wspólnie z nieboszczykiem jest dziwaczny. Potem niespodzianki mnożą się w nieprawdopodobnym tempie, aż w końcu kluczową rolę zaczyna odgrywać las. A właściwie należałoby powiedzieć LAS.

Pomysł na książkę jakiś był. Ukochana przez autora Suwalszczyzna to niewątpliwie ciekawy zakątek Polski i nadaje się do umiejscowienia klimatycznego horroru.
Problem w tym, że w 'Gałęzistych' nie ma się czego bać. Zabrakło stylu, zabrakło języka, zabrakło wyobraźni. Palant z każdą przeczytaną stroną staje się coraz bardziej palantowaty, Cnotliwa co rusz bije się w piersi i wszystko wybacza.
Dialogi na poziomie gimnazjum nie dodają powieści uroku.
Fabuła oparta na wierzeniach Jaćwingów może i mogłaby się obronić, ale sposób prowadzenia akcji sprowadza ją do absurdu.
Powieść nie przeraża tylko śmieszy i irytuje.

Nie chcę książki Urbanowicza potępiać w czambuł, ale 3 gwiazdki to maksimum tego, na co moim zdaniem zasługuje.

Słabiutko.

Nie wiem, może jestem za stary, za mądry albo za głupi.
Nie kupuję tego.

O czym jest ta historia ?